טראמפ מכריז: "מתחייב להעביר את השלטון"

נשיא ארה"ב, טראמפ התייחס לאישור תוצאות הבחירות • בהמשך גינה את הפלישה לבניין הקפיטול • צפו:

טראמפ מכריז: "מתחייב להעביר את השלטון"

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ פרסם אמש הודעה רשמית המגנה את האירועים האלימים שהתרחשו אתמול בגבעת הקפיטול. כך מפרסם ספי פיישמן בישראל היום.

בנוסף, בסרטון שהפיץ בטוויטר, הוא הודה לראשונה בהפסד והודיע רשמית כי המיקוד שלו עובר להעברת שלטון סדורה וחלקה: "ממשל חדש ייחנך ב-20 בינואר".

"אני רוצה להתחיל בהתייחסות למתקפה המזעזעת על בניין הקפיטול", אמר הנשיא בפתח דבריו ומייד הוסיף ש"כמו כל האמריקנים, אני נסער מהאלימות, מההפקרות ומהמהומה. אני מייד הצבתי את המשמר הלאומי ואת כוחות האכיפה הפדרלים כדי לאבטח את הבניין ולסלק את הפולשים".

"אמריקה היא, ותמיד תהיה, אומה של חוק וסדר. המפגינים שפלשו לקפיטול טמאו את מקום מושבה של הדמוקרטיה האמריקנית. לאלה שעסקו במעשי אלימות והרס - אינכם מייצגים את מדינתנו. לאלה שעברו על החוק - אתם תשלמו".

בהמשך דבריו, הכריז טראמפ כי הגיעה העת להרגעת הרוחות ולהשבת הסדר במדינה. "אנחנו רק לאחרונה עברנו בחירות מתוחות והרגשות מוצפים. אבל עכשיו יש לקרר את הטמפרמנטים ולהחזיר את השקט. אנחנו חייבים להמשיך עם העסק של אמריקה", אמר הנשיא.

כמו כן, הדגיש טראמפ כי הקמפיין שלו "רדף אחר כל הוכחה חוקית כדי למחות על תוצאות הבחירות. המטרה היחידה שלי הייתה להבטיח את היושרה של ההצבעה, וכשעשיתי את זה, אני נלחמתי על הדמוקרטיה האמריקנית. אני ממשיך להאמין בחוזקה שעלינו לעשות רפורמה בחוקי הבחירות שלנו, על מנת לאמת את הזהות והחוקיות של כל המצביעים ולהשיב את הביטחון והאמונה בכל הבחירות העתידיות".

"ועכשיו, הקונגרס אישר את תוצאות הבחירות. ממשל חדש ייחנך ב-20 בינואר. הפוקוס שלי כעת מופנה להבטחת מעבר חלק ומסודר של השלטון. הרגע הזה קורא לריפוי ולפיוס", אמר טראמפ בהמשך דבריו, וחתם את הסרטון בפנייה ישירה לאומה האמריקנית: "לאזרחי המדינה שלנו, לשרת כנשיא שלכם היה הכבוד של חיי. ולכל התומכים הנפלאים שלי, אני יודע שאתם מאוכזבים, אבל אני גם רוצה שתדעו שהמסע האדיר שלנו רק התחיל".

גל פרישות בממשל
הממשל של טראמפ חווה טלטלה ביממה שחלפה, ובתקשורת האמריקנית מדווחים על גל של פרישות. פורסם כי שתי שרות בממשל של טראמפ וארבעה יועצים בכירים במועצה לביטחון לאומי פרשו במחאה על האירועים האלימים והתנהלות הנשיא בפרשת הפלישה לקונגרס האמריקני.

שרת החינוך בקבינט של טראמפ, בטסי דבוס, ושרת התחבורה איליין צ'או התפטרו מהממשל במחאה על הפלישה לבניין הקונגרס. כמו כן, סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי ארבעת היועצים הביטחוניים הבכירים שהתפטרו מתפקידם הם: ארין וולש, המנהלת הבכירה לענייני אפריקה; מארק ונדרוף, מנהל בכיר במדיניות הביטחון; אנתוני רוגיירו, מנהל בכיר בתחום הנשק להשמדה המונית; ורוב גרינוויי, מנהל בכיר לענייני המזרח התיכון וצפון אפריקה.

שעות ספורות לפני שפורסמה הצהרתו של הנשיא, וכשברקע מתפרסמים דיווחים שונים הנוגעים להדחתו של טראמפ מתפקידו, דוברת הבית הלבן קיילי מקנאני, ערכה תדרוך עיתונאים ובו התייחסה לפריצה שהתרחשה אמש לבניין הקפיטול. היא גינתה את אירועי האלימות שהתרחשו והדגישה כי יש להעמיד לדין את הפורעים.

"הנשיא והממשל הזה מגנים זאת במונחים החזקים ביותר. זה לא מקובל, ואלו שהפרו את החוק צריכים לעמוד לדין", אמרה דוברת הבית הלבן שבהמשך הדגישה שבממשל "מתאבלים על אובדן החיים ועל הפצועים, ואנחנו מחזיקים אותם בתפילותינו קרוב ללב בזמן הזה. אנחנו חושבים שאנשי אכיפת החוק שלנו הם גיבורים אמריקנים אמיתיים. מה שראינו אתמול זו חבורה של פורעים אלימים שחותרים תחת הלגיטימיות של התיקון הראשון, של האלפים הרבים שהגיעו כדי להשמיע את קולם בשלום בבירת האומה שלנו".

מפקד המשטרה פורש
בעקבות האירועים אמש, מפקד משטרת הקפיטול סטיבן סאנד הודיע הלילה כי הוא פורש מתפקידו. המהלך הזה של סאנד הגיע לאחר אירוע הפריצה לבניין הקפיטול אמש, ובשל הביקורת הרבה שנשמעת על תפקודו בכל הקשור לאי-המוכנות של כוחות השיטור במקום להתמודדות עם ההמון האלים. התפטרותו תכנס לתוקף ב-16 בינואר.

על פי דברים שאמר סאנד מוקדם יותר, ובהסתמך על פרסומים בתקשורת האמריקנית, משטרת הקפיטול לא נערכה להסלמה שכזאת באירוע שהתרחש בסמוך לבניין הקונגרס. משטרת הקפיטול אף הודתה כי הם התכוננו להפגנה רגילה ולא ציפו לאירוע אלים שכזה.

האירוע שהתרחש אתמול בבניין הקונגרס, במטרה לחבל באישור הניצחון של ג'ו ביידן בבחירות, נחשב למחדל ביטחוני חמור. סוכנות הידיעות AP דיווחה הלילה כי שלושה ימים לפני אירועי האלימות שהתרחשו בגבעה, הפנטגון פנה למשטרת הקפיטול והציע לתגבר את כוחות המשמר הלאומי.

עוד צוין בדיווח, כי בזמן שההמון החל לצעוד לכיוון הבניין, בכירים במשרד המשפטים האמריקני הציעו למשטרת הקפיטול סיוע של סוכני FBI. על פי הדיווח משטרת הקפיטול סרבה לסיוע בשתי הפעמים.

טראמפ מודה בהפסד

הבית הלבן: התנצלות ראשונה לביידן
מה שהתרחש בשבת: הדברים שלא כדאי שתפספסו
שוב הר הגעש אטנה פרץ ב-2 סילונות
לאן הולך השלג? טונות שלג מובלים ביפן וברוסיה?
רוצים להיכנס לארה''ב? תבודדו שבועיים!
עם כניסתו לתפקיד: ביידן חתם על שורה של צווים נשיאותיים
הנשיא ה-46: החל טקס ההשבעה של ג'ו ביידן
טראמפ נפרד מהבית הלבן: "אלה היו ארבע שנים נפלאות"
מדריד: פיצוץ ענק במרכז העיר
נבלני חשף את ארמון הפאר של פוטין