כנסת: החוק הנורווגי אושר סופית

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הכנסת. האופוזיציה תוקפת

כנסת: החוק הנורווגי אושר סופית בימה - המעודכנים מעדכנים

מוצע להוסיף לחוק-יסוד: הכנסת, הסדר שיאפשר לחברי כנסת שהתמנו לכהונת שר או לכהונת סגן שר להפסיק את חברותם בכנסת לתקופה שבה הם מכהנים בתפקיד זה, ולחזור לכהונתם בכנסת לאחר תקופה זו.

מספר חברי הממשלה להם יותר להתפטר מהכנסת ולחזור אליה ייגזר מגודל הסיעה וממספר חברי הכנסת הנמנים עם הסיעה שאינם שרים או סגני שרים.

על פי ההסדר המוצע, השר (או סגן שר) שהתפטר מהכנסת יהא רשאי לחזור לכנסת רק במקרים מוגבלים – אם הוא חדל להיות שר או סגן שר, או אם התמנה לראש הממשלה, ולא על יסוד החלטה חד-צדדית מצדו.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: 'מטרת תיקון זה היא להתיר לחבר הכנסת שמכהן כשר או כסגן שר להפסיק את חברותו בכנסת לתקופה שבה הוא מכהן בתפקידו ברשות המבצעת, בראש ובראשונה כדי להבטיח כי לסיעות הקואליציה יהיו מספיק חברי הכנסת שיכולים להתמקד בעבודה הפרלמנטרית.

יש בכך כדי לשפר את עבודת הכנסת ואת הייצוג של הציבור בדיונים בכנסת ובוועדותיה, וכן לאפשר למספר לא מבוטל של שרים וסגני שרים להתמסר לעבודתם ברשות המבצעת'.

יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר הציג את ההצעה ואמר: "המטרה המרכזית של ההסדר הוא להבטיח שיהיו מספיק חברי כנסת פנויים לעבודה הפרלמנטרית ולשפר את ייצוג הציבור בדיונים בכנסת ובוועדותיה. מאותה סיבה ניתן יתרון יחסי למפלגות קטנות ובינוניות שזקוקים ליותר ידיים עובדות בכנסת ובוועדות".

ח''כ יעקב אשר מדגיש את חשיבות החוק: "אני נמנה על קבוצת ח"כים שנכנסה לכנסת בשעתו באמצעות החוק הנורבגי, והתרומה של כל הח"כים הללו לעבודת הכנסת הייתה משמעותית ביותר. קידמנו וחוקקנו חוקים רבים בקריאה שניה ושלישית, השתתפות ערה באופן מתמיד בוועדות הכנסת, זה לב ליבה של הכנסת".

לעומתו, במר''צ תוקפים על הצעת החוק, ח"כ ניצן הורוביץ: "החוק הזה הוא כמובן מיותר משום שהיה אפשר למצוא לו פתרון אחר, פשוט פחות שרים ואז לא היה צריך בחוק הזה, היו נשארים יותר חברי כנסת פנויים לעבודת הכנסת. אבל קמה כאן ממשלה מנופחת".

עוד קובלת על הצעת החוק: "זה עוול, ועכשיו הוסיפו עוול על הפשע ומכניסים עוד, עוד אנשים שיעלו עוד כסף, וזאת כאשר המשק כולו נמצא במצב קשה ביותר. פה בחוץ מדי יום מתקיימות הפגנות של אנשים שפשוט אין להם כסף לשלם חשמל."

בנוסף לח''כ ניצן, ח"כ איילת שקד קבלה גם היא על הצעת החוק: "אנחנו נמצאים בתקופת משבר כלכלי מהקשים שידעה מדינת ישראל. אנשים עוד לא מבינים עד כמה המשבר הזה קשה, כי עוד יש כרגע את שלב המענקים, והחל"ת – במה שנקרא: עוד לא חטפו את ה'בום'".

ח''כ שקד מזהירה מפני הבאות: "עוד כמה חודשים, המגזר העסקי יחטוף את ה'בום', ואז הממשלה הזאת תשלם ביוקר על השרים המיותרים, התקנים המיותרים, והבזבזנות הזו, והיא תצטרך לתת דין וחשבון לבוחרים שלה."

ח"כ מיקי לוי תוקף את הממשלה: "תשמעו אזרחי מדינת ישראל - כשאתם מאבדים את מקום עבודתכם, כאן מוסיפים עוד 15 ג'ובים. לעת הזו, זה רק מראה כמה הממשלה הזו מנותקת, לא אכפת לה מאזרחיה. דואגת אך ורק לעצמה.

כמו כן, טוען ח''כ לוי כי החוק נושא אינטרסים אישיים: "החוק הזה בא לענות על הצרכים של מפלגה אחת: כחול לבן, כי הליכוד לא מעוניין. אין לו צורך, יש לו מספיק חברי כנסת. מכאן נולד החוק הבלתי ראוי הזה לעת הזו שעלותו 101 מיליון שקלים. כשלמטה – עולם התרבות מתפוצץ, אנשים שם איבדו את מקור פרנסתם."

ח"כ אורנה ברביבאי זועקת על הממשלה: "במקום לקרוא לחוק שהיא רוצה להעביר בחשיכת הליל, 'נורבגי', שתקרא לו בשמו - חוק הג'ובים. לא הספיקו לממשלה 36 שרים. עד נורבגיה הם הגיעו כדי להביא ביטוי מכובס להרחבתה, כאילו היא לא מספיק מושחתת, גדולה ומנופחת ועל חשבון הציבור."

דרעי: ההיסטוריה לא תסלח לנו אם אנחנו נגרור את ישראל לבחירות רביעיות
אושר חוק תקנות החירום. ח"כ מיקי לוי: "טירוף מערכות. דיקטטורה"
כינוס מטה בני תורה הצרפתי
ליצמן בתגובה לגוב ארי - "זורע פחד על חרדים לצורך יחסי ציבור"
בצלמו: 'לא נוותר לתומך בטרור' - 'יש להשהותו לחצי שנה מהכנסת'
מינויים חדשים ביהדות התורה: ח"כ ברוכי ישמש כסגן יו"ר הכנסת, פינדרוס ישמש כיו"ר יהדות התורה
אייכלר: בשם הקורונה - זורעים פחד ואימה - מפני "הנגיף החרדי"
בג''ץ: שוב אפליה נגד חרדים
ממשלת אחדות? ראשי הממשלה בעימות
החוק הנורבגי הביא פנים חדשות לכנסת - 4 חכי"ם חרדים