ליברמן מתריס: "מי שיושב בכולל מהגיל הזה עד הפנסיה זה מימון בטלה"

מבקר בחריפות את החרדים ומכנה את חוק עונש מוות למחבלים של בן גביר "ספין" • שר האוצר אומר כי קיצוץ תקציבי הישיבות אינו קו אדום

ליברמן מתריס: "מי שיושב בכולל מהגיל הזה עד הפנסיה זה מימון בטלה" יו''ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן

יו"ר ישראל ביתנו שר האוצר אביגדור ליברמן, מעריך שהממשלה יכולה להעביר את תקציב המדינה: "אם יש רצון להמשיך יהיה אפשר להעביר תקציב. אם כל אחד יתחיל לבנות את האליבי האידיאולוגי למה צריך לפרק את הממשלה, זה יתפרק".

בראיון ל"ישראל היום" טוען ליברמן כי העיקרון שמנחה אותו הוא שמירה על הממשלה. על השותפות עם רע"מ הוא אומר: "נתניהו פגש את עבאס ארבע פעמים ב'שומר החומות', והוא קורא להם תומכי טרור. אני הולך לכל מתפקדי הליכוד ולחברי המרכז ומראה להם את הסרטון שבו ביבי מסביר בנצרת כמה הוא טוב לערבים וכמה כסף הוא נתן להם".

על רקע המציאות הנוכחית, שבה מפלגה עם שישה מנדטים הופכת להיות מפלגת השלטון, מציג ליברמן את שאיפותיו: "פעם לא האמנתי שזה יכול לקרות, אך בנט הוכיח שהכל אפשרי. אני חושב שאין לאף אחד במערכת הפוליטית ניסיון כמו שיש לי. יש לי את הנתונים, ואני מקווה שהתוצאות יהיו בהתאם. כל אדם שנכנס למערכת הפוליטית רוצה להיות ראש ממשלה. בשבילי זו רק אופציה - לא אובססיה".

על חוק עונש מוות למחבלים של בן גביר, שבעבר הוצע על ידי ישראל ביתנו, הוא אומר: "עברתי על הצעת החוק של בן גביר, וזה ספין נטו. זה כלי שנועד להרתיע, אתה חייב להחזיק אותו בארסנל למקרה קיצוני. כשאנחנו חתמנו על ההסכם הקואליציוני עם נתניהו, החוק שלנו עבר ייעוץ משפטי לממשלה".

"עושים נסים ונפלאות"

באשר לקיצוץ בתקציבי הישיבות והכוללים, טוען ליברמן כי ינסה להעבירו, אך לא יפיל את הממשלה על הנושא הזה. "העיקרון המוביל שלנו הוא לשמור על הממשלה. זו ממשלה שעושה נסים ונפלאות, אנחנו לפחות נעשה הכל כדי להעביר את זה - האם על זה נפרק ממשלה? לא".

יו"ר ישראל ביתנו ממשיך בהתקפה על ההנהגה החרדית ועל סבסוד הכוללים: "מי שלא הפך לרב דגול או לדיין או לרב שכונתי עד גיל 29 - הוא כבר פוסק הלכה לא יהיה. מי שיושב בכולל מהגיל הזה עד הפנסיה זה מימון בטלה נטו, זה לא לימוד תורה. זה מסגרות חברתיות, פוליטיות".

ליברמן התריס כנגד בני התורה: "אם ישיבת מיר תעבור למוצב גלדיולה אני מוכן לממן אותם".

ליברמן המשיך עם דעותיו הכוזבות עך פיהן מעוות את כל היהדות, לטענתו: "הכוללים הם תעשייה ובייס פוליטי של מפלגות חרדיות. הם עיוותו את כל היהדות".

על האפשרות שיישב עם החרדים באותה ממשלה הוא אומר: "אם הם יסכימו לתנאים של לימודי ליבה, שירות צבאי ויציאה לעבודה. אם לא יסכימו - לא נשב עם ש"ס ויהדות התורה".

יישום ההבטחות

באשר לתחומי משרדו, ליברמן אופטימי בנוגע למחירי הדירות, מבטיח להמשיך עם הורדת הבלו בחצי שקל למשך שלושה חודשים נוספים, למתן גם את מחיר החשמל שצפוי לעלות, וכן מבטיח לקיים את הבטחתו לדאוג לדמי אבטלה לעצמאים.

למה לא מופיעה בתקציב ההבטחה שנתתם בנובמבר 2021 - דמי אבטלה לעצמאים?

"אנחנו כבר סיכמנו את הנושא הזה, בתקציב הקרוב תהיה רשת ביטחון לעצמאים. הצגנו את זה לגורמים שונים בקואליציה, גם לאביר קארה, לאנשי כחול לבן, ליש עתיד ועוד. הגענו למתווה מצוין ואנחנו בהחלט מתכוונים לכלול את הנושא בחוק ההסדרים, ואם לא יהיה בחוק ההסדרים, נעביר את זה כחקיקה נפרדת".

מחיר הדלק מזנק וכבר מגיע לקרוב ל-8 שקלים לליטר, קרוב לשיא כל הזמנים. מה בכוונתכם לעשות?

"נמשיך עם הנחה של חצי שקל לליטר, שכבר נתנו לעוד שלושה חודשים. לפני שנתיים חבית נפט עלתה 20 דולר, וכעת מחירה עלה ל-120 דולר, אי אפשר להדביק את התנודתיות הזאת. אנחנו בודקים אפשרות לעדכן את מחיר הדלק פעם ברבעון, לא בטוח שזה אפשרי מבחינת חוקתית, אבל אני בודק".

מה לגבי תעריף החשמל, פרסמנו שהוא עלול להתייקר ב-10%.

"דבר ראשון, בפחות מ-10%, דבר שני - נשתדל למתן את העלייה. בכל מקרה צריך להבין שהחשמל בישראל זול פי שלושה מאשר בגרמניה בזכות הגז הטבעי שיש לנו ובזכות התקשרויות ארוכות טווח".

גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח