מה שהתרחש בשבת: הדברים שלא כדאי שתפספסו

החל מהערב, יחלו לחסן נערים בגילי 18-16 לנגיף קורונה • מאות אלפי מפגינים ברוסיה נגד פוטין • האישומים נגד טראמפ יועברו לסנאט • חמש שנות מאסר לבני שטיינמץ

מה שהתרחש בשבת: הדברים שלא כדאי שתפספסו החיסון - אילוסטרציה, פוטין

בני הנוער יחוסנו: קופות החולים הודיעו אתמול (שישי) כי החל ממוצאי שבת, הן יחלו לחסן בני נוער בגילים 18-16 לנגיף הקורונה.


בנוסף, משרד הבריאות הודיע גם כי כל נוסע שיבקש לטוס לישראל יידרש להציג בדיקת קורונה שלילית שנערכה עד שלושה ימים לפני מועד ההמראה או להציג אישור מתחסן שניתן על ידי המשרד. ההסדר יחול על כל נוסע ששהה מחוץ לישראל למשך יותר מ-72 שעות, למעט במקרים חריגים שיאושרו באופן פרטני. לגבי אנשי צוות בכלי הטיס, רק אם אותו אדם יגיע ארצה ליותר מ-72 שעות. במקרה שהנוסע יצא מהארץ בטרם חלפו שבעה ימים ממועד החיסון השני שקיבל, הוא יחויב בידוד מלא ללא קשר למועד כניסתו לישראל.


עוד נודע כי בכוונת מבקר המדינה לבדוק את סוגיית העומס במחלקות הקורונה בבתי החולים בישראל ואת מצבן בהשוואה למחלקות האחרות, זאת כחלק מבדיקת תפקוד מערכת הבריאות במשבר הקורונה.


ההפגנות נגד פוטין: מאות אלפי בני אדם יצאו היום להפגין ברחבי רוסיה נגד מעצרו של אלכסיי נבלני, מנהיג האופוזיציה הרוסי שנעצר ביום ראשון לאחר ששב למדינה כמה חודשים לאחר שהורעל בניסיון התנקשות כושל של חוליית ארגון הביטחון הרוסי FSB.


נבלני נעצר בטענה כי הפר את תנאי המאסר על תנאי שהוטל עליו בשנת 2014, כשיצא מרוסיה לגרמניה כדי לקבל טיפול מציל חיים. לאחר מעצרו, פרסם ארגונו של נבלני תחקיר מקיף שחשף את השחיתות והכשלים סביב בניית ארמון הפאר הנטוש של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, באזור הים השחור.


יוליה נבלני, אשתו של איש האופוזיציה, הובילה את ההפגנות בבירה מוסקבה. ברויטרס דווח על לפחות 40,000 משתתפים במחאות בעיר, אך במשרד הפנים הרוסי דיווחו כי רק 4,000 איש הגיעו להפגין. עוד דווח ברויטרס כי יותר מ-1,600 מהמפגינים בבירה נעצרו.


בערים ולדיווסטוק ואירקוצק שבסיביר השתתפו עשרות אלפי מפגינים במחאת רחוב קולנית, בקור מקפיא, ואף התעמתו עם כוחות המשטרה. מספרם הרב של המפגינים מנע במקרים רבים את פיזור ההפגנות.


גם בישראל לא נשארו אדישים למעצרו של איש האופוזיציה. מול שגרירות רוסיה בתל אביב נערכה הפגנה של כמה מאות אנשים בעד שחרור נבלני ובמחאה נגד הדיכוי הפוליטי ברוסיה. המפגינים צעקו "רוסיה תהיה חופשית" ונשאו שלטים בדרישה לשחרור העצורים הפוליטיים במדינה.


האישומים נגד טראמפ יועברו לסנאט: מנהיג הרוב בסנאט האמריקני, הסנטור הדמוקרטי צ'אק שומר, הודיע אמש כי משפט ההדחה של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ צפוי להתחיל ביום שני הקרוב, כך לפי העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס".


על פי שומר, יושבת ראש בית הנבחרים, ננסי פלוסי הדמוקרטית, החליטה להעביר לסנאט את האישומים שאושרו השבוע בקונגרס כבר ביום שני הקרוב ולא להמתין עם כך, כפי שקיוו במפלגה הרפובליקנית. האישומים נוגעים לחלקו של הנשיא לשעבר בהתפרצות למתחם הקונגרס לפני כשלושה שבועות – אירועים שהסתיימו במותם של חמישה בני אדם, בהם ארבעה מפגינים ושוטר.


חמש שנות מאסר לבני שטיינמץ: איש העסקים והמיליארדר הישראלי בני שטיינמץ הורשע אמש בעבירות שחיתות על ידי בית המשפט השווייצרי, ונגזרו עליו חמש שנות מאסר. על פי האישומים שהוגשו נגדו, שטיינמץ שיחד בכירים בגינאה שבאפריקה במטרה להשתלט על מחצבי הברזל במדינה.


על פי החשד, החברה שבבעלותו חילקה דמי שוחד בסך של כ-10 מיליון דולר במטרה לקבל לידיה את זכויות הכרייה במחוז סימנדו. שטיינמץ עצמו התגורר בשוויץ עד שנת 2016, אבל כיום גר בישראל.


רק בחודש שעבר הורשע שטיינמץ בעבירות שחיתות ברומניה, יחד עם היועץ האסטרטגי טל זילברשטיין. השניים הורשעו בהונאת קרקעות, לאחר ערעור על זיכויים בערכאה מוקדמת יותר.


מתוך מה שהתפרסם ב'ישראל היום'.

דיווח: לפחות 17 אנשי משמרות המהפכה נהרגו בתקיפה האמריקנית בסוריה
צפון קוריאה: שבויי מלחמה משמשים כעבדים
עשרות ישראלים נתקעו ללא טיסת חירום
הלבנונים מאשימים: "ישראל אשמה בזיהום הזפת"
"סבא"א הגיעה לעסקה חדשה עם איראן"
נזקי הסנקציות לאיראן: יותר מטריליון דולר
מחריד: מנוע של מטוס נשרף במהלך טיסה
סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי לפספס
אוסטרליה: פייסבוק חוסמת תכנים בעקבות סכסוך עם הממשלה
עיראק: קבלן אמריקני נהרג במתקפת טילים