לוחמים מספרים על המציאות בגזרת חברון: "מתגרים בנו כדי שנגיב"

על רקע סערת חברון, הלוחמים תיארו את המציאות המורכבת • על המתח: "החיכוך יומיומי, מסתכלים עלינו בכל צעד" • חלק חושבים ש"הפעיל שהוכה מבסוט"

לוחמים מספרים על המציאות בגזרת חברון: "מתגרים בנו כדי שנגיב" מערת המכפלה בחברון

"כולם נזכרים בחברון כשיש אירוע קיצון מצד יהודים, אבל זה נדיר. לעומת זאת, יש בחברון פעילות אנרכיסטית יומיומית", כך דווח ב"ישראל היום" סא"ל (במיל') ירון בוסקילה, מזכ"ל תנועת הביטחוניסטים.

בוסקילה שימש במגוון תפקידי קצונה בחברון. הקצין במילואים מספר כי "יש אנשים שמגיעים למקומות קבועים כדי להתסיס את השטח ולייצר עימות".

ואכן, זירת חברון, יודע כל לוחם בהווה או בעבר, היא משהו אחר. לעומת פעילות בכל גזרה אחרת ביו"ש, בחברון העימות החזיתי מול אוכלוסייה פרובוקטיבית הוא חלק מהאירוע היומיומי.

"הייתה לנו עמדה שכל יומיים הגיעו אליה ילדים וזרקו לעברנו אבנים, ואנחנו לא יכולנו לעשות להם כלום", מספר ג', ששירת עד לא מזמן בצה"ל, בין היתר בחברון. "מדובר בגזרה מאוד רגישה תקשורתית. היא לא גזרה חמה, כמו שכם או ג'נין, אבל החיכוך הוא יומיומי. הזהירו אותנו כשנכנסנו לגזרה. אמרו לנו שמסתכלים על כל צעד שאנחנו עושים, ושאנחנו חייבים להקפיד מאוד על ערכי צה"ל", מוסיף ג'.

שגרה של עימותים

מאור רדה שירת בחברון ב־2018 ומספר שעימותים מילוליים היו עניין שבשגרה. "לארגוני השמאל יש סיורים קבועים, שבמהלכם הם עושים הנדסת תודעה לקהל שמגיע איתם. בכל פעם שהם היו מגיעים, היה כוח אבטחה שנצמד אליהם.

"למדריכי הסיור אין לרוב אינטראקציה עם החיילים, אבל אלו שמגיעים איתם כן מנסים להתעמת לעיתים. החיילים לא פראיירים, הם עונים. זה בוער בכולם, ללא קשר לימין ושמאל".

מאור גם מעיד: "היו מקרים שראיתי התגרויות, עימותים מילוליים. תראה את האירוע האחרון. זה שהוכה על ידי החייל מבסוט, הוא קיבל את הצילום שלו. כולם מגיעים לשם עם מצלמות כדי לנסות לתעד אירוע שכזה".

כמו ארגון ריגול

חלק ניכר מהמדריך הוא פירוט על המחסומים בחברון, שכולל גם תיאורים ושעות פעילות שלא היו מביישים ארגון ריגול מקצועי. כוחות הביטחון מקפידים שלא לאפשר לצלם את המחסומים ודורשים מפעילי שמאל למחוק את התמונות, כך שאי אפשר להימנע מהמחשבה שמדובר בתיעוד ממצלמה נסתרת.

"הערה חשובה בנוגע לאבטחה: במקרה של פלישה לבית, גם אם לא סביר, תזרקו את המדריך הזה מהחלון או תיפטרו ממנו בדרך כלשהי. אסור שהוא יגיע לידי הצבא!", מונחים הפעילים במדריך.

"החיכוך בחברון עם צה"ל והמתיישבים גדול בהרבה מכל מקום אחר", מסביר גלעד אך, יו"ר ארגון "עד כאן", מדוע הפכה העיר לזירה כל כך מבוקשת בקרב פעילי שמאל מחו"ל.

לדברי אך, "יש להם דירות בעוד מקומות, כמו שכם ורמאללה, אבל שם אין חיכוך וזה לא מעניין. כבר אין להם את עזה וגוש קטיף, אז חברון זה האקשן".

מבקר המדינה פרסם דו"ח מיוחד הטיפול בשבויים והנעדרים
השלכת מטענים, בקבוקי תבערה ואבנים: 13 מבוקשים נעצרו | צפו בתיעוד
בלב קלקיליה: 8 מבוקשים נעצרו הלילה ברחבי יו"ש | צפו
החרימו כספי טרור: הלילה נעצרו עשרה מבוקשים ברחבי יו"ש
למרות לקחי שומר החומות: המשמר הלאומי נכנס להקפאה
מהנדס ערבי מירושלים הוא המחבל שביצע את פיגוע המטענים
נעצר בגין השלכת בקבוק תבערה - ותבע את המשטרה על מעצר שווא
סוכל פיגוע מטען נפץ בתוך ישראל שהוכוון ע"י פעילי טרור
תרגיל צבאי יחל מחר בגבול לבנון
הערכת אמ"ן ל-2023 נחשפת: אלו האיומים על ישראל