ראש לשכת עורכי הדין: "תמיד התנגדתי לפוליטיקאים שמזנבים במערכת"

ראש הלשכה: "אני לא מחלק ג'ובים" • מגן על הרשות השופטת: "ביהמ"ש העליון הוא מבצר הדמוקרטיה"

ראש לשכת עורכי הדין: "תמיד התנגדתי לפוליטיקאים שמזנבים במערכת" ראש לשכת עורכי הדין עו''ד אבי חימי

"יש לי קואליציה איתנה בלשכה, ולא בגלל שאני מחלק ג'ובים", כך אומר יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי בראיון ל'ישראל היום',. שלוש שנים עברו מאז נבחר עו"ד אבי חימי ליו"ר לשכת עורכי הדין.

חמישה שרי משפטים התחלפו בתקופתו, אולם הוא נותר יציב ומתכוון להישאר במשרד גם אחרי הבחירות הקרובות לתפקיד, בקיץ 2023.

"לא חשבתי שאהיה ראש הלשכה", הוא אומר בראיון מקיף שיתפרסם במלואו ביום שישי במוסף "שישבת", "אבל הרגשתי שחייבים להיכנס מתחת לאלונקה. זו היתה תקופה קשה, שבה אפילו התביישנו שאנחנו עורכי דין וחלק מהאיגוד. קיבלתי לשכה במצב מורכב והיה צריך להעלות אותה על הפסים הנכונים, בעיקר במובן הערכי והאידיאולוגי. היום יש לי קואליציה איתנה, ולא בגלל שאני מפנק את חבריה ומחלק ג'ובים, אלא בגלל שהדרך ברורה".

המרוץ לראשות הלשכה

הוא יתמודד שוב, לדעתך?

"זה מה שיפה בדמוקרטיה, כל אחד יכול להתמודד. אני אחראי לעבודה שאני עושה, ואם אחרי ההישגים שהגענו אליהם במהלך הקדנציה לא אבחר, כנראה אני אידיוט. עד היום לא הייתי אידיוט.

"אני עורך דין 32 שנים, ותמיד כיבדתי את המערכת המשפטית והאמנתי שללא מורא מלכות אנחנו בבעיה. תמיד התנגדתי לפוליטיקאים שמזנבים במערכת ופוגעים בה. אני מאמין שבית המשפט העליון הוא מבצר הדמוקרטיה וזכויות האדם. פוליטיקאים באים והולכים, המערכת נשארת".

כועסים שבית המשפט העליון מתערב בעבודת הכנסת."התערבות בית המשפט העליון בחקיקת חוקים היא מוגבלת. אני שומע פוליטיקאים שאומרים 'מצטערים שלא טיפלנו במערכת המשפט', כאילו זה טיפול באלימות בחברה הישראלית. מה יש לטפל? שינוי הוא תמיד מבורך".

אין סכנה ששופט עליון יהיה שיכור מכוח?"אני מופיע בבית משפט העליון פעם או פעמיים בשבוע, אז אי אפשר למכור לי סיפורים. מי כזה? השופטת דפנה ברק־ארז שמובילה בתחום שמירת זכויות האדם? לשופטת דליה דורנר הכוח עלה לראש?" ומשפטו החוזר של רומן זדורוב לא מעיד על חולשת המערכת?"להפך. צריכים להיות הרבה יותר משפטים חוזרים. הרי בא השופט חנן מלצר, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, חש ספקות והורה על משפט מחדש, למרות שהתיק כבר היה בכל הערכאות. זו חולשה? בעיניי זו חוזקה אדירה".

בפרופיל גבוה

חימי הוא עורך דין שמעורב בדרך כלל בתיקים בעלי פרופיל גבוה, מ"נוכל הטינדר" סיימון לבייב שהוא מייצג, ועד פרשת הילד איתן בירן שהוריו נהרגו באסון הרכבל באיטליה, שבה הוא מייצג את בני המשפחה שנשארו באיטליה.

בראיון שיפורסם בסוף השבוע חימי מדבר על שתי הפרשות הללו, נוגע ביחסים המורכבים שבין מערכת המשפט למערכת הפוליטית, מותח ביקורת על החקירות במשפט נתניהו ועל פרשת השימוש ברוגלות, ומתייחס לשאלות על אמון הציבור במערכת המשפט ועל המתח העדתי בחברה הישראלית. הוא מספר גם על דרכו האישית, שהחלה כנער בקריית שמונה ומכוונת אולי לתפקיד שר המשפטים בעתיד.

כך ייראה יומו הראשון של יאיר לפיד כראש הממשלה
חיסכון של מאות אלפי חיסכון לזוגות הצעירים
פה אחד: הצעת החוק לאיסור פרסום שמות נפגעים נכנסה לספר החוקים
"״הצלחנו בסור מרע": החכי"ם על פיזור הכנסת
בן גביר במסר לדרעי: היועץ שלך גורם למלחמה בימין
לפיד הוכתר כראש ממשלה
280 אלף ש''ח ועבודת שירות: העונש לאחיו של יו''ר ש''ס
נקבע סופית: הבחירות בעוד ארבעה חודשים
הוחלט סופית: הכנסת מפוזרת
"עוזב היום בבושת פנים": הפוליטיקאים מגיבים לפרישת בנט