הנשק החדש של המיליציות: מל"ט מתאבד וחמקני

איום איראני בעיראק: מטוסים ללא טייס שמצליחים להתחמק ממערכות הגנה אוויריות סביב בסיסים ואתרים דיפלומטיים • "זהו החשש הגדול ביותר של כוח המשימה הצבאי במדינה"

הנשק החדש של המיליציות: מל"ט מתאבד וחמקני

דווקא בשעה ששיחות הגרעין עם טהרן צוברות תאוצה, ארה"ב מתמודדת עם איום איראני חדש בעיראק: על פי הדיווח ב'ישראל היום', בקרב בכירי צבא אמריקנים גובר החשש מנשק חדש של מיליציות בתמיכת איראן - מטוסים ללא טייס שמצליחים להתחמק ממערכות הגנה אוויריות סביב בסיסים צבאיים ואתרים דיפלומטיים.

בפוסט דיווחו כי במקום רקטות, המיליציות הפרו־איראניות עברו לשימוש במל"טים קטנים, עם כנפיים מקובעות, שטסים בגובה נמוך מספיק כדי לחמוק מהרדארים האמריקניים. בכירים בקואליציה שמובילה ארה"ב הגדירו את איום המל"טים המתפתח כ"חשש הגדול ביותר של כוח המשימה הצבאי בעיראק".

אך באפריל האחרון מל"ט תקיפה שם למטרה האנגר של סוכנות הביון האמריקנית, ה־CIA, בתוך מתחם שדה התעופה בעיר אירביל בצפון עיראק. האמריקנים הצליחו לעקוב אחר המל"ט עד שהתקרב למרחק של כ־16 ק"מ מההאנגר, ואז הוא נעלם מהרדאר. חלקי המל"ט שהתרסק נאספו, ומבדיקה ראשונית התברר כי כלי הטיס יוצר באיראן.

החשש גובר
אף שאיש לא נפגע במתקפה, היא הדאיגה רבים בבית הלבן ובפנטגון, הן מפני שמתקן חשאי הוצב כמטרה והן בשל התחכום של המבצע. לפי בכירים מערביים, התקיפה הובילה לדיונים ארוכים לתוך הלילה, כאשר מספר בכירים אמריקנים, ובהם האחראי במועצה לביטחון לאומי למזרח התיכון ברט מק'גרק, אף קראו לשקול ברצינות תגובה צבאית. בסופו של דבר, בממשל ביידן החליטו שלא להפעיל את האופציה הצבאית.

נשיא איראן, חסן רוחאניאילוסטרציה

מתקפה נוספת של מל"ט על בסיס עין אל־אסד במערב עיראק החודש, הגבירה עוד יותר את החשש. "הנזק לא היה ענק, אבל כוחות הקואליציה כעסו מאוד", אמר ל"פוסט" חייל עיראקי שמוצב בבסיס. "הם אמרו למפקדים שלנו שזוהי הסלמה משמעותית".

אף שהמתיחות בין טהרן לוושינגטון רפתה מעט מאז שהנשיא ביידן נכנס לבית הלבן, בכירים אמריקנים חוששים כי מתקפות עתידיות עלולות להוביל למעגל חדש של אלימות, בשעה שהמיליציות פרו־איראניות מנסות להוציא את כוחות הקואליציה מעיראק.

בהיעדר מערכת הגנה אפקטיבית נגד המל"טים, האיום החדש מעלה את הסיכון להסלמה מחודשת. "המוות של אמריקני הוא הקו האדום שלהם (של האמריקנים)", אמר מקור מערבי לעיתון. "השאלה הראשונה שהאמריקנים שואלים אחרי שמישהו נפגע היא 'מאיזה לאום הוא?'".

מפקד הכוחות האמריקניים במזרח התיכון, הגנרל פרנק מק'נזי, אמר בשבוע שעבר כי מאמץ לפיתוח אמצעי הגנה נגד המל"טים כבר יצא לדרך. עם זאת, הוא הודה כי "אנחנו לא במקום שבו אנחנו רוצים להיות". באפריל הכריז הבית הלבן על הקמת צוות משותף עם ישראל כדי להתמודד עם "האיום הגובר של כלי טיס ללא טייס וטילים מונחים שמיוצרים על ידי איראן".

בין שמים וארץ: שתי ציפורים נלחמות על לטאה אחת
ארה"ב: פרו-פלשתינים שתקפו יהודים הואשמו בפשע שנאה
סין ורוסיה לצד טהרן: איראן הצטרפה לארגון שנגחאי
גרמניה: המשטרה סיכלה פיגוע נגד בתי כנסת ביום כיפור
בשליחות איראן: שיירת משאיות דלק ראשונה הגיעה ללבנון
דיווח: נשיא סין סירב להיפגש עם ביידן
הטליבאן ביקש מארה"ב לתרום לו כספים
בלב הים: שחף נוחת על גב הלווייתן • צפו
ארה"ב: 7 מיליון דולר בעבור מידע שיוביל למעצרו של בכיר
שני ישראלים נהרגו בהתרסקות מטוס ביוון