רוסיה: התגלו שרידי בית כנסת בחצי האי-קרים

המקום יזכה לשימור בפעילות רבה של קרים • האם מדובר בבית הכנסת של ה"שדי חמד"?

רוסיה: התגלו שרידי בית כנסת בחצי האי-קרים שרידי בית הכנסת

במהלך שיפוץ בית רפואה בעיר בלוגורסק בחצי-האי קרים שברוסיה, גילו העובדים סממנים יהודיים בתוך מבנה בית הכנסת קרימצ'ק שנבנה באמצע המאה ה-19, הולאם ונסגר בראשית תקופת ברית המועצות והפך למחסן, ופוצץ במהלך מלחמת העולם השנייה.

במהלך שיפוץ המקום, התגלו בשרידי חצר בית הכנסת קשת מרכזית מעוטרת וחלון עם תבליט של מגן דוד. ההיסטוריונים המקומיים היו מודעים לכך כי המקום שימש בעבר כבית הכנסת יהודי, אך לא ציפו לגלות כי נשתמרו ממנו אלמנטים אדריכליים.

מעט מאוד ידוע על תולדות בתי הכנסת באזור. לדוגמה, בעיר סימפרופול היו כ-12 בתי כנסת, אך אין כמעט תיעודים מהם. חוקרים מקומיים טוענים, כי יש סיכוי רב שבבית כנסת זה שהתגלה, התפלל גאון ישראל הנודע רבי חיים חזקיהו מדיני בעל ה'שדי חמד'.

רוב בתי הכנסת ומוסדות החינוך שהיו בחצי האי קרים, נהרסו עם כניסת כוח הצבא האדום בשלהי מלחמת העולם השנייה, והללו הפציצו את האזור כדי להחיש את הסגת הכובש הנאצי, ואף בתי הכנסת היחידים ששרדו, עדיין לא הוחזרו כולם לידי הקהילה היהודית המקומית.

עם גילוי האלמנטים היהודיים, פנו הרשויות אל רבה של חצי-האי-קרים הרב יחזקאל לאזאר, שבעצה אחת עם אביו רבה הראשי של רוסיה רבי בערל לאזאר, הגיע להסכם עם הממשל על שיפוץ המקום, תוך מתן כבוד לכל הסממנים היהודיים שהתגלו במקום, וכבר בוצעו התאמות בתוכנית הבנייה על מנת לשמר את האלמנטים האדריכליים שהתגלו.

שרידי בית הכנסתשרידי בית הכנסתתיעוד מבית הכנסת העתיקשרידי בית הכנסתשרידי בית הכנסתתיעוד מבית הכנסת העתיקרבה של חצי-האי-קרים הרב יחזקאל לאזאר
בעקבות החשש למלחמה: עצרת תפילה של הקהילות באוקראינה
דיווח: ביידן שוקל לפרוס אלפי חיילים במזרח אירופה
ניו זילנד: בידוד של 24 ימים לקרובי נדבקים
סיכום חדשות השבת: רוסיה הציעה לאיראן הסכם גרעין זמני
רוסיה על אוקראינה: "הספירה לאחור מתחילה"
לאחר החרם על יו"ש: מניית יונילוויר צנחה בכ-20%
"כ-30% ממקרי האנטישמיות ברחבי העולם - בארה"ב"
הרב בטקס ההשבעה: "בבית מחוקקים צריכים ללכת לפי 7 מצוות בני נח"
"תפילותינו נענו": כל בני הערובה בבית הכנסת בטקסס שוחררו
צונאמי באי טונגה - פלומת העשן מההתפרצות הגיעה לגובה של 5 קילומטר