עתירה דחופה לבג"ץ לביטול מתווה ה"תו הירוק" - זכות יסוד!

היום (04.04.2021) הוגשה עתירה לבג"ץ נגד מתווה התו הירוק בשם שתי העמותות – מגן לחופש הפרט והעמותה לקידום "מודל ההיגיון הבריא", בתמיכה של אלפי אזרחים

עתירה דחופה לבג"ץ לביטול מתווה ה"תו הירוק" - זכות יסוד! אולם בג

מגישי העתירה, עורכי הדין ירון דוד, שירלי הגדיש וריטה פרייס, דרשו לקבל צווי ביניים ולקיים דיון דחוף ביותר בנושא החלת התו הירוק על טקסי יום השואה ויום הזיכרון.

לעתירה צורפה חוות דעת מקיפה ערוכה בידי המומחים ידועי השם פרופ' בנטואיץ, פרופ' אשר אלחיאני, פרופ' אודי קימרון, ד"ר יפעת עבאדי-קורק ד"ר יואב יחזקאלי, הקובעת כי מחלת הקורונה נמצאת במגמת דעיכה במדינת ישראל, וכי לנוכח שיעור ההתחסנות הגבוה בקרב קבוצת הסיכון, לא נשקפת כל סכנה למתחסנים מאלה שבחרו שלא להתחסן מסיבות שונות.

העותרים העלו את הבעייתיות ביחס לעריכת סלקציה שתמנע את השתתפותם של שורדי השואה והמשפחות השכולות שלא התחסנו בטקסי הזיכרון, ודרשו לחדול מהעמקת השסע החברתי העמוק והחריף שנוצר על ידי התו הירוק המבחין בין שתי אוכלוסיות, אשר לאחת מוענקות זכויות ולאחרת נשללות זכויות יסוד וזכויות טבעיות רק משום שבחרו שלא להתחסן.

"מכל ההגבלות שהוטלו מאז משבר הקורונה, המכה הקשה מכולן היא התו הירוק. לא ברור מדוע אין משרד הבריאות מסתפק במתן החיסונים לקבוצת הסיכון בלבד – בפרט שמדובר בחיסון שפותח במהירות הבזק ואושר לשימוש חריג", אמרו עורכי הדין המייצגים את העותרים.

"מתווה כפיית החיסונים על ידי התו הירוק פוגע בעקרון ההסכמה מדעת ובשורה של זכויות אדם שחלקן מעוגנות בחוקי יסוד, בהן זכות חופש העיסוק, חופש התנועה, הזכות לשוויון והזכות לפרטיות. יותר מכל מדובר במתווה הנגוע באפליה פסולה בין קבוצות אוכלוסיה השולל את זכות האוטונומיה של האדם על גופו."

"זהו שיאו הבלתי נתפס של הניסוי ארוך הטווח שמבצעת המדינה באזרחיה מאז פרוץ משבר הקורונה: ניסוי אזרחי, משפט, משטרי, סוציולוגי ורפואי. אזרחים רבים המסורבים להיכנס למקומות ציבוריים או למקום עבודתם חשים נאנסים להתחסן על מנת לשרוד, חרף חוסר רצונם הבולט להתחסן".

"כך 'מבצע החיסונים' הפך מאפשרות מופלאה להעניק סעד בריאותי לציבור, לכדי מסע כופה ודורסני רחב היקף, כוחני, חודרני – תרתי משמע – ומהיר מאד, שהשתלט כמעט על מלוא תחומי פעילותו של הפרט: מאירועי תרבות, פנאי וספורט; עבור בחרויותיו הבסיסיות", הוסיפו.

פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש בעת הכרזתו על 'הדרכון הירוק'

באמצעות העתירה, מבקשים העותרים כי בית המשפט יבטל את מתווה "עידוד החיסונים" שהפך "אות ירוק לתו הקלון" המעודד הלכה למעשה מדיניות פוגענית וחסרת תקדים, המבטיחה "טובות הנאה", שהם אך החזרה חלקית של אפשרות מימושן של חרויות וזכויות יסוד מוקנות ממילא, והקלות אך ורק לאזרחים שיסכימו להתחסן.

וכדברי כב' שופטת בית המשפט העליון דפנה ברק-ארז, "אסור שהמאבק בקורונה המתנהל בשמה של הזכות לחיים יעוור את עינינו מלראות את הזכויות האחרות".

פרופ' צבי בנטואיץ', חבר מועצת החירום הציבורית למשבר הקורונה, חלוץ רפואת האיידס בישראל:

"העתירה לבג"ץ הוגשה במטרה להביא לתיקון העוול שנגרם לאזרחי מדינת ישראל בהתנהלות הממשלה בכל הקשור לתו הירוק, התנהלות בה הממשלה ממשיכה לפגוע באופן חסר תקדים בזכויות היסוד של אזרחי המדינה תוך שימוש באמצעים בלתי דמוקרטיים ובלתי חוקיים.

מאחר ומרבית אוכלוסיית הסיכון מחוסנת, אוכלוסיית הלא-מחוסנים אינה יוצרת סכנה אמיתית לאוכלוסיית המחוסנים, בוודאי בהשוואה למחלות חורף אחרות.

אנו מקווים שבג"ץ לא יתנער מאחריותו בהגנה על חוקי היסוד וישיב את זכויותיהם וחירותם של אזרחי ישראל".

ראיתם אותו? נעדר חרדי בסיכון
נעצר חשוד בתקיפת הבחור החרדי ברכבת הקלה
רמת גן: בור נפער באמצע רצפת הבית בעומק של כ- 3 מטרים
שריפה בדירה במודיעין עילית כתוצאה מטעינת סוללה של אופניים חשמליים
התחזית להיום: עדיין שרבי בהרים אך הטמפרטורות ירדו משמעותית
מרן שר התורה שלח את סט ספריו לאור הרשב"י
האדמו"ר מלעלוב ירושלים במערת המכפלה • תיעוד
הישג לגוש השינוי: ישלטו בהרכב הוועדה המסדרת
רמלה: קשישה נפגעה ממכת חום ברמלה, מצבה קשה
שריפה רחבת ממדים באמפי פארק באלעד. ב"ה לעת עתה לא דווחו נפגעים