תה ירוק עשוי לספק הגנה כנגד מחלות פרקינסון ואלצהיימר

לשתיית תה ירוק מייחסים השפעות בריאותיות נרחבות.. // המאמר המלא // מאת: דר' מרדכי הוכברג ז"ל, מראשוני התזונאים בארץ

תה ירוק עשוי לספק הגנה כנגד מחלות פרקינסון ואלצהיימר אילוסטרציה

התפרסמו מחקרים רבים המעידים על התועלת הנוירולוגית שיש בשתיית תה כזה. חשוב עם זאת לציין, שתה ירוק הגדל במדינות שונות לא בהכרח יביא רק תועלת. בתה ירוק המיובא מסין יש לעיתים קרובות רמות גבוהות במיוחד של פלואוריד - התה הירוק היותר נקי נמצא זה שמיובא מסרילנקה, לשעבר צילון.

התה הירוק מגן על תאי המוח מפני נזקי מחלת פרקינסון

מחלת פרקינסון נגרמת עקב אובדן היכולת של תאים מייצרי דופמין במוח לייצר מספיק מחומר זה. לפי שעה, אין ריפוי למחלה זו. אבל, כפי שדווח בסיינס דיילי, מחקר שפורסם בעיתון הרפואי ביולוג'יקל פסיכאטרי, מצא שטיפול עם שתיית תה ירוק עשוי לעזור לרבים. מנהל המחקר, דר' באולו זאו וצוותו גילו שהפוליפנולים המצויים בתה הירוק מגינים על הנוירונים מייצרי הדופמין במונעם מסלול ROS-NO, מסלול שתורם לתמותה של תאים מייצרי דופמין אצל חולי מחלת פרקינסון. חשוב לציין שתה ירוק מספק הגנה למוח גם נגד מחלת פרקינסון אלא גם נגד מחלת אלצהיימר.

הגנה בעלת עוצמה רבה נגד מחלות ניווניות במוח

במאמר שפורסם בעיתון פורבס מאמר בשם "ארבעה מחקרים חדשים מלמדים שתה ירוק יכול למנוע מחלת אלצהיימר" דיווחה העיתונאית מלאני הייקן על המחקר המרגש החדש הדן מלחמה במחלת אלצהיימר, שפורסם בבטאון אוניברסיטת טאפט Health & Nutrition Letter: , "חוקרים משוויצריה השתמשו ב-MRI כדי לבדוק את המוח של 12 אנשים בריאים כאשר הם ביצעו משימות שמצריכות זיכרון. סוג זה של זיכרון מאפשר למוח, במקביל, לאגור אינפורמציה ולהשתמש בה, כמו למשל בלימוד שפה זרה. היכולות של המשתתפים נבדקו אחרי שהם שתו משקה שהכיל תרכיז של תה ירוק או פלסבו.

החוקרים מצאו שבהשוואה לקבוצת האנשים ששתו פלסבו, אצל אלו ששתו תרכיז תה ירוק הייתה פעולה מוגברת במוח באזור הקורטקס, חלק במוח שאחראי לזיכרון ולשימוש בו בפועל. ככל שנתנו מינון גבוה יותר של תה ירוק כך הזיכרון הלך והשתפר.

בניסוי אחר, שפורסם בז'ורנאל Molecular Nutrition & Food Researc , עכברי מעבדה נבדקו לגבי ההשפעה של אפיגלוקטצין גלאט המצוי בתה ירוק. הצוות דיווח על כך שטיפול זה הגביר במידה רבה את מספר התאים במוח הקשורים בייצור נוירונים. יכולת העכברים למצוא דרך במבוך השתפרה עם מתן תרכיז זה מתה ירוק.

זאת ועוד, שני ניסויים חדשים הראו אף הם יכולת של התה הירוק להקל על תסמיני מחלת אלצהיימר. חוקרים בבריטניה יצרו חלבונים עמילואידיים שהיו שווים לעמילואידים הרעילים הנוצרים במוח של חולי אלצהיימר. כאשר הוסיפו החוקרים תמציות תה ירוק או יין אדום לחלבונים אלו, שניהם גרמו להם שינוי צורה, שלא איפשר להם להצמד לקצות העצבים. במחקר אחר, צוות חוקרים מאוניברסיטת טאפט במישיגן גילה שהתמצית של תה ירוק הרסה גבישי חלבונים שהכילו מתכות – נחושת, אבץ וברזל – שנמצאו קשורות להתפתחות מחלת אלצהיימר.

להזמנת חוברות תזונה פלוס ניתן להתקשר לרויטל הוכברג
052-8603617


מקורות

http://science.naturalnews.com
http://www.sciencedaily.com/releases/2007/12/071213101406.htm http://science.naturalnews.com/pubmed/17624318.html http://www.pnas.org/content/early/2013/02/19/1220326110.abstract
http://www.nutritionletter.tufts.edu
http://www.forbes.com
http://www.psychologytoday.com/articles/200306/green-tea-the-brain

אוכלים בריא בשבועות: טיפים להכנת ארוחות בריאות
מתכון לחג השבועות: רוטולו תרד וגבינות ברוטב רוזה
מתכון טוב למנגל: ירקות בגריל על שיפודי במבוק עם מרינדת עשבי תיבול
רגע לפני המנגלים: הטיפים מהשפים שישדרגו לכם את המנגל!‎‎
מקבץ מתכונים לקראת חג הפסח
מתכון חגיגי ומיוחד לשולחן החג - מרק טום יאם עם קניידלעך
איך לאכול נכון בפסח?
מתכון לעוגת פירות יבשים מדהימה
10 עובדות שלא ידעתם על תאנים
טעים וכשר: מתכון לקאפקייס שוקולד טבעוני