ממתק לשבת: פרשת תזריע-מצורע עם הרב נחמיה וילהלם

כמידי שבוע, הרב נחמיה וילהלם, שליח חב"ד בעיר בנגקוק, בתאילנד, מגיש ווארט על הפרשה בלשון קלה ומרתקת, שתוכלו להעביר בעצמכם בשולחן השבת

ממתק לשבת: פרשת תזריע-מצורע עם הרב נחמיה וילהלם

פרשת תזריע מצורע

כמידי שבוע, הרב נחמיה וילהלם, שליח חב"ד בעיר בנגקוק, בתאילנד, מגיש ווארט על הפרשה בלשון קלה ומרתקת, שתוכלו להעביר בעצמכם בשולחן השבת.


בפסח שנה שעברה כשהיינו בתחילת הקורונה והעולם נסגר, ההוראות היו לערוך את הסדר רק עם המשפחה הגרעינית, בארץ יש משפחה שהסבא והסבתא שלהם גרו בארה"ב, הסבא נפטר לפני כעשר שנים ומאז הסבתא כל שנה מגיעה לחגוג איתם את הפסח, אבל במצב הזה הבינו שהיא לא תוכל להגיע וכולם מאוד חששו, הם דיברו איתה בטלפון והיא אמרה להם שלא ידאגו והיא תסתדר אבל הם שמעו בקול שלה את החשש וזה רק הגביר את ההרגשה הלא טובה שלהם, מיד בצאת החג הראשון בארה"ב מצלצל אבי המשפחה לאמו הסבתא בארה"ב ומצפה לשמוע כמה קשה היה לה אבל להפתעתו האמא נשמעת מאושרת ואומר לו "אתה לא תאמין, הסדר השנה היה הכי טוב שחגגתי מזה שנים, כמה שעות לפני החג צלצל אלי השכן ממול ואמר לי מה דעתך שתקרבי את השולחן שלך לדלת וגם אנחנו נקרב את שלנו וכך תוכלי לשמוע את הסדר שלנו, כך אכן עשיתי, ומסתבר שהם שרו את כל השירים שאבא ז"ל היה שר בליל הסדר וכל המנהגים שלהם בדיוק כמו של אבא, הם אמרו את הרעיונות להגדה שהייתי רגילה לשמוע מאבא וממש היתה לי אווירה מיוחדת ומרוממת" כאן הגיע תורו של הבן לספר לאמא שהשכן צלצל אליו יומיים לפני החג וביקש ממנו לדעת על הסדר שאבא היה נוהג, הוא שאל על כל פרט ולא כל כך הבנתי למה, עכשיו אני מבין. זוהי ערבות הדדית של עם ישראל...


בפרשת השבוע אנחנו קוראים על הקרבן שהמצורע מביא לאחר שנרפא מהצרעת ומסיים את ימי בידודו, קרבן מצורע, הקרבן הזה תלוי במצב הכלכלי של המצורע אם הוא עשיר הוא מביא קרבן עשיר ואם הוא עני מביא קרבן עני, התורה מאפשרת גם שיהודי אחר יביא קרבן עבור המצורע, ואז אם מביא הקרבן הוא עשיר הרי שגם אם המצורע עני הוא ייצטרך להביא קרבן עשיר כפי מעמדו שלו, ולעומת זאת אם הנותן הוא עני והמצורע עשיר עדיין ייצטרך הנותן לתת קורבן עשיר כפי מעמדו של המצורע. ההלכה הזו קצת קשה להבנה שהרי הנותן בעצם נכנס למקומו של המצורע אז למה משנה לנו מה מצבו שלו, היה צריך להיות תמיד שהקרבן תלוי במעמדו של המצורע ולא של הנותן?


כדי להבין זאת עלינו קודם להבין בכלל את האפשרות הזו להביא קרבן במקום המצורע, הרי הקרבן מגיע כדי לכפר על האדם, איך יכול אדם להביא קרבן ושהכפרה תהיה על מישהו אחר? אלא שהתורה מגלה לנו את הכלל של "כל ישראל ערבים זה לזה" בזכות זה שכל יהודי ערב לזולתו הרי שהוא יכול להביא קרבן ולכפר עליו, כשאדם נודר קרבן עבור חבירו הוא מגלה שהוא וחבירו הם מציאות אחת ולכן אם הוא עשיר מביא קרבן עשיר עבור החבר וגם אם הוא עני הרי הוא מציאות אחת עם המצורע העשיר ועליו להביא קרבן עשיר.


ההלכה הזו מלמדת אותנו עד כמה חזקה הערבות של עם ישראל האחד לשני, ב"ה בשנה האחרונה זכינו באמת לראות הרבה ערבות הדדית ועלינו לזכור שגם כשבע"ה המצב ילך וישתפר נהיה כאן אחד עבור השני נסייע אחד לשני ובזכות האחדות והאהבה בינינו נזכה לראות בקרוב ממש את משיח צדקנו.


שבת שלום


הרב נחמיה וילהלם


בית חב"ד בנגקוק תאילנד

ענבים שנותרו לאחר האוכל, באיזה מקרה הם מוקצה? • דף היומי
הדף היומי מסכת ביצה דף כ"ה
השבת המיוחדת בשנה! • חול המועד סוכות • צפו
שמחת בית השואבה בחצר הקודש בוטושאן
הרץ בערב שבת וכלי בידו, מה ניתן לדעת עליו? • דף היומי
גלריה: שמחת החג ב'צאנז' - פתח תקוה של ילדי הקהילה
מהסוכה ועד לשלום הבית • חג הסוכות • צפו
מדוע אסור לאכול בשר גדי בליל הסדר? • דף היומי
גדר הפקר פירות שביעית • הרב אשר וייס
הגרי"ח אוהב ציון: הילולות הצדיקים בסוכות