לאחר פגישת נתניהו פומפאו: מתקן ההתפלה לא יוענק לחברה הסינית

שבועיים וחצי לאחר שמזכיר המדינה פומפאו העלה בפגישה עם נתניהו את החשש האמריקאי מהמעורבות הסינית במכרז להקמת מתקן התפלת המים הגדול בעולם

לאחר פגישת נתניהו פומפאו: 
מתקן ההתפלה לא יוענק לחברה הסינית

ועדת המכרזים במשרד האוצר החליטה שלא לערב במכרז להקמת מתקן ההתפלה "שורק 2" בפלמחים את החברת האצ'יסון, שהיא חברה ישראלית וחברת בת של חברת "האצ'יסון" הסינית הממוקמת בהונג קונג. כך שהזוכה במכרז תהיה חברת IDE הישראלית. -

מתקן שורק 2, עם תפוקה של 200 מיליון קוב מים בשנה, אמור להיות מתקן ההתפלה הגדול מסוגו בעולם וצפוי להגדיל את כושר ההתפלה של ישראל בכ-35%. שהוא כ 25% מצריכת המים השנתית של ישראל.

מתקן חדש זה מצטרף לחמישה מתקנים שכבר פועלים בישראל. לפי הצעת חברת IDE המחיר לקוב מים יעמוד על כ-1.45 ש"ח, מחיר הנמוך בכ-65 אגורות לעומת המחיר הנמוך ביותר לקוב מים כיום. הוזלה זו תחסוך למשק המים כ 3 מיליארד ש"ח

מימון הפרויקט יתבצע ע"י כמה גופים בניהם בנק לאומי ובנק KFW הגרמני ובנק ההשקעות האירופי (EIB) אשר יעמיד לפרויקט הקמת המתקן הלוואה של 150 מיליון יורו.

בנוסף להחלטה זו בענין החברה הסינית צריכה להתקבל החלטה נוספת בימים הקרובים, בענין התמודדות החברה הממשלתית הסינית צ'יינה הארבור במכרז למכירת תחנת הכוח של חברת החשמל ברמת חובב.

ועדת המכרזים מצויה במצב מורכב מאחר ואם ההצעה תהיה הטובה ביותר יהיה על הועדה לקבל את ההצעה ובכך תמצא עצמה ישראל שוב בעמדת בעייתית מול האמריקנים.

מאידך אם ההחלטה תידחה הצעד יאותת לסינים כי אינם רצויים במכרזי התשתיות בישראל. בכל מקרה מדובר בהחלטה שצפויה לעורר הדים משמעותיים במשק האנרגיה וכן ביחסים בין ישראל לארצות הברית וסין.

כזכור, לפני שבועיים וחצי ביקר בישראל מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, ולאחר מכן דווח כי ארצות הברית מפעילה מכבש לחצים על ישראל לצמצם את מעורבות החברות במכרזי תשתיות בישראל

בכיר אמריקני התריע במיוחד מפני בעיות בהשקעות אסטרטגיות על ידי חברות סיניות פרטיות ואמר:

"אם אתה משתמש בוואווי, או בכל סוג של חברה שיש לה גישה ל-DNA שלך, ה-DNA והמידע הזה הופך לרכוש המפלגה הקומוניסטית בסין. וזו סוגייה ביטחונית. ולכן, בפרויקטים גדולים של תשתית, יש כל מיני סוגים של סכנות. חשוב לנו כבעלי ברית, כשותפים אסטרטגיים לדבר על אותם איומים ועל הדרכים לצמצם את אותם איומים".

מתקן התפלה שורק לא יועבר לידי הסינים
נתניהו: "מטרתי היחידה - לשמור על חיי המתפללים"
מכתב התראה לרה"מ נתניהו בדרישה להתנצל על שקרא למפגינים "מדגרת קורונה"
חרפה ושערוריה: המשטרה ריתכה את כל הכניסות לציון הרשב"י!!!
'נִתְרַפְּאָה כָּל הַמִּשְׁפָּחָה': אלמנתו של ר’ דוד אוברלנדר ז”ל - ילדה בן
תיעוד נדיר: מצוד תת ימי בעיני העדשה
בני ברק: יהודי בן 66 נפצע במהלך בניית סוכה
בשכונת רמות בירושלים: אישה שנפצעה במהלך בניית סוכה במרפסת ביתה
נתניהו: הכותל המערבי קדוש לא פחות מבלפור ושם אפשר להיות רק בקפסולות במרחק ק"מ
גנץ: "זו מלחמה על החיים שלנו, פיקוח נפש דוחה הכל"
משרד הבריאות מעדכן: כ7000 נדבקים ביממה האחרונה