מפת התככים: כל העימותים שעלולים להשאיר את התלמידים בבית

שאשא ביטון מאמינה שהאוצר רוצה לנהל את החינוך • ליברמן מנסה למנוע מרה"מ להתערב • יפה בן דויד בטוחה שהמטרה היא לפלג בין עובדי ההוראה

מפת התככים: כל העימותים שעלולים להשאיר את התלמידים בבית פתיחת שנת הלימודים, אילוסטרציה

שבוע לפתיחת שנת הלימודים והחזרה הסדירה לבתי הספר בספק רב. רק אתמול הודיע ארגון המורים על שביתה ונראה כי הוועדים, הפוליטיקאים ואפילו נציגי ההורים עסוקים בפוליטיקה במקום בפתרון המשבר. כך מתפרסם ב'ישראל היום', כל אחד מהמעורבים בחר להיכנס ראש בראש בגורם אחר, כשהתלמידים הם הנפגעים העיקרים. לפיד לכוד בין כולם, בן דויד ושרת החינוך נגד האוצר, רן ארז משחק בשני מגרשים, ההורים נגד בן דויד וליברמן נגד בכירי הממשלה. עושים סדר בכאוס: אלו המאבקים שבגללם תלמידי ישראל עלולים לא לחזור בזמן לכיתות.

ליברמן: מול הסתדרות המורים, רה"מ ושרת החינוך

שר האוצר אביגדור ליברמן מנהל שני קרבות במקביל. מול הסתדרות המורים, הוא טוען ששכר עובדי ההוראה צריך להיקבע על פי מצוינות - ולא לגדול רק על פי הוותק. ליברמן טוען גם שהסתדרות המורים מתנהגת בצורה בריונית ואלימה, ובאיום השביתה לוקחת את התלמידים כבני ערובה. אלא שהמאבק הלא פחות יצרי הוא דווקא מול שותפו הבכיר בממשלה. ליברמן פתח חזית מול ראש הממשלה יאיר לפיד, שביקש להתערב במשבר.

השר הציע כי "אישים פוליטיים, שנמצאים קצת יותר מחודשיים לפני תקופת בחירות, ישאירו את ניהול המו"מ לדרגים המקצועיים בלבד, נטולי שיקולים זרים. מי שינהל את המו"מ על הסכם שכר הוא רק הממונה על השכר במשרד האוצר". ליברמן יצא גם נגד שרת החינוך יפעת שאשא ביטון והבהיר: "אנו לא זקוקים לא למשקיפים ולא למשגיחי כשרות". לאחר שלפיד שיגר סרטון בנושא המורים, ליברמן הפך אגרסיבי יותר. בציוץ הוא כתב כי "אם מישהו רוצה לכפות על הדרג המקצועי הכרעה פוליטית - הוא יצטרך לפני זה לפטר את שר האוצר".

לפיד: לכוד בין הבוחרים למורים

במשך תקופה ארוכה ראש הממשלה יאיר לפיד שמר מרחק מהעיסוק במשא ומתן על שכר המורים, גם בהיותו ראש ממשלה חליפי. אלא ששעת הבחירות מתקרבת, ושביתה חודשיים בדיוק לפני ההגעה לקלפיות תפגע בו.

מרגע זה הוא החל להתערב ולהיכנס לעימות חזיתי מול שותפו ושר האוצר אביגדור ליברמן. בתחילה הוא הרים טלפון ליפה בן דויד, ולאחר מכן נפגש עם שרת החינוך. השיא היה כשפגש את ראש מועצת התלמידים והנוער הארצית, רן שי, ועקץ את שר האוצר ליברמן. "אני לא אוהב את הדרך שבה מדברים על המורים הוותיקים במשא ומתן הזה", הדגיש, "המורים הוותיקים הם אנשים שחינכו פה דורות של תלמידים, שהפקדנו בידיהם את הילדים שלנו. צריך לשאת אותם על כפיים. הם לא נטל על המערכת, הם עמוד התווך".

מטבע הדברים, ליברמן לא נותר חייב ורמז שלפיד לא בקיא בפרטים. השר הדגיש שאינו מוכן שגורמים פוליטיים יתערבו במשבר. אך לפיד בשלו - נחוש להיות זה שיושיע את ציבור ההורים, יתווך בין הצדדים ויביא אותם לחתום על הסכם, שיסיר את איום השביתה.

בן דויד: נלחמת באוצר - ולוחצת על ראש הממשלה

מיליון וחצי תלמידים והוריהם יושפעו מהחלטתה של מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, במקרה שתשבית את שנת הלימודים הקרובה. בן דויד מעוניינת בהעלאת שכר עובדי ההוראה (הגננות והמורים), ולדבריה היא לא הולכת לוותר. היא רואה עצמה נלחמת לא רק עבורם אלא גם על עתיד מערכת החינוך, שכן אם השכר לא יעלה - עובדי ההוראה ינטשו את המערכת ואחרים לא יבואו.

לבן דויד יש בטן מלאה על משרד האוצר, שגרר רגליים במשא ומתן שהיה צריך להיחתם כבר מזמן. לדבריה, ההצעות שהתקבלו היו משפילות ומבישות ואנשי האוצר התנהגו בהתנשאות ובבריונות. בן דויד ניהלה חילופי האשמות כבדות, גם נגד משרד האוצר וגם נגד שר האוצר אביגדור ליברמן. היא טענה שהם הבעיה של מערכת החינוך. באוצר מבקשים לשנות סדרי עולם, ולהעניק תוספות שכר לא רק על פי ותק אלא גם על פי מצוינות.

מנגד, בן דויד מתנגדת לפגיעה במורים הוותיקים וטוענת שהם מנסים לסכסך ולפלג בין הקבוצות. היא אף כינתה זאת "חמשת המ"מים": ממסמסים, מטרפדים, מטנפים, משקרים ומתדרכים. עוד מסיום שנת הלימודים הקודמת קראה יפה בן דויד לראש הממשלה יאיר לפיד להתערב במשבר, אך במשך תקופה קולו לא נשמע - עד לאחרונה. זה כנראה לא מפתיע כשכמעט מדי ערב מתקיימת משמרת מחאה מתחת למעון ראש הממשלה.

שאשא ביטון: תוקפת את האוצר

שר האוצר אביגדור ליברמן

המאבק העיקרי של שרת החינוך יפעת שאשא ביטון הוא נגד פקידי האוצר. כבר תקופה שהיא טוענת שאינם רוצים להגיע להסכם שכר. כבר מחודש יוני, עוד לפני ששנת הלימודים הסתיימה, היא תקפה את פקידי האוצר וטענה שמהתלים בציבור. "אם באמת האוצר היה מסכים להיפגש עם המורים, השביתה היתה נמנעת", אמרה. שאשא ביטון רואה את הניסיונות של שר האוצר אביגדור ליברמן לתת תוספות שכר זעומות למורים הוותיקים ותגמולים על פי הצטיינות. לטענתה, המודל הזה הוא טעות מיסודה.

היא אף ציינה כי פגשה את שר האוצר, ולדבריה, הציגה "כיצד במתווה המוצע על ידי משרד האוצר אין שום התייחסות אמיתית וקונקרטית לקידום מצוינות במערכת, מתן אופק של קידום למורים הצעירים שמצטרפים אליה, ותגמול ראוי למורים שכבר נמצאים בה".

בסופו של דבר, משרד החינוך הוא המעסיק של המורים במקרה של שביתה, והוא יהיה זה שיצטרך להוציא להם צווי מניעה. ואולם, כרגע השרה אינה מוכנה לומר אם תתמוך בצווי מניעה, בטענה כי מי שמדבר עליהם כעת - לא באמת רוצה להגיע להסכם שכר.

יו"ר ארגון המורים: מתמרן במשחק כפול

יו"ר ארגון המורים רן ארז אמור גם הוא לחתום על הסכם שכר עם משרד האוצר. הוא יודע שזה ייקח זמן, ובינתיים שם על הפרק שני נושאים שאותם הוא מבקש לסכם לפני פתיחת שנת הלימודים, אחרת הוא ישבית את הלימודים. מדובר במעבר לחמישה ימי לימוד בעל־יסודי וברפורמת הבגרויות במדעי הרוח, שתחליף את המבחנים החיצוניים בעבודות, ובגינם הוא הכריז על סכסוך עבודה.

חרף סיכומים בין האוצר, ארגון המורים ומשרד החינוך, ארז מאשים כי במשרד האוצר מטרפדים כל ניסיון להגיע להסכם. בהתאם לכך, הוא הודיע שישבית את הלימודים בתיכונים כפי שעשה באוקטובר 2007, אז שבתו המורים בתיכונים למשך חודשיים (64 ימים), במה שזכה לכינוי "השביתה הגדולה". במובן מסוים, רן ארז שיחק משחק כפול. מצד אחד, זמן רב שהוא תקף בחריפות את שרת החינוך שאשא ביטון, וטען שהיא הורסת את החינוך בישראל וכי הרפורמות שלה פוגעות במורים; מצד שני, בחדרי חדרים יו"ר הארגון מסכים לצעדים שהשרה רוצה ליישם במערכת, אך מנסה לעגן אותם בהסכמים שייטיבו עם המורים.

בכירי האוצר נאבקים בארגוני המורים הגדולים

אנשי האוצר, ובהם הממונה על השכר קובי בר־נתן, רואים עצמם כמי ששומרים על הקופה הציבורית. הם יודעים שסקטורים אחרים במגזר הציבורי יעקבו מקרוב אחר ההסכם שייחתם עם הסתדרות המורים. בין היתר, מדובר ברן ארז, יו"ר ארגון המורים, המייצג את המורים בתיכונים. באוצר אומרים שרן ארז אינו מעוניין להגיע להסכם שכר, ושטענותיו שלא קיבל טיוטות הסכם הן שקריות. אולם, במשך חודשים משרד האוצר גרר רגליים במשא ומתן, ולא הניח הצעות קונקרטיות על השולחן. כעת אנשיו נאלצים להילחם מול שני ארגוני המורים הגדולים.

נוסף על כך, במשך תקופה האוצר מנסה להראות כאילו המורים הוותיקים נהנים מהשכר הגבוה בעוד הצעירים מקופחים, ומפנה אצבע מאשימה ליפה בן דויד. מנגד, פקידי האוצר הואשמו שאינם מגיעים למשא ומתן בלב פתוח ובנפש חפצה, ויצאו נגד הסתדרות המורים. חזית אחרת נפתחה מול שרת החינוך שאשא ביטון. באוצר טענו שאמירתה על כך שאינם מעוניינים בהסכם, מופרכת. הם רואים בה כמי שמפריעה למשא ומתן בתמיכתה בהסתדרות המורים. בעיניהם, זה נותן לגיטימציה להקשחת התנאים.

הנהגת ההורים: פתחו חזית מול יפה בן דויד

לאורך תקופה ארוכה הנהגת ההורים יצאה בחריפות נגד יפה בן דויד. הם טענו שמזכ"לית הסתדרות המורים מנהלת מאבקים על גבם של התלמידים. גם ההחלטה לא לקיים מפגשי היערכות והיכרות בחינוך הרגיל ובחינוך המיוחד - הכעיסה אותם. במאי האחרון קיימו שר האוצר ליברמן ונשיא התאחדות התעשיינים, רון תומר, מסיבת עיתונאים. באירוע הם הציגו את העקרונות המנחים לייעול מערכת החינוך. לצידם ישב גם יו"ר הנהגת ההורים הארצית, מירום שיף. האירוע העלה את חמתה של יפה בן דויד, שראתה את ההורים כמי שעושים יד אחת נגדה עם האוצר. בכנס מול מאות אנשי חינוך היא אף ביקרה את התנהלותם, וטענה שמאבקה צריך להיות גם מאבקם כדי שהתלמידים יקבלו חינוך טוב יותר.

כמו כן, בהנהגת ההורים פתחו חזית נגד שרת החינוך שאשא ביטון. הם טענו שהיא אמרה שהמורים רואים בהורים אויבים, והוציאו הודעה: "אמירה כמו שנשמעה מכיוונה של שרת החינוך הבוקר בתקשורת היא אמירה מסוכנת, לא נכונה ומסיטה את הדיון לאפיקים שאינם מביאים לשום מקום".

שימי לוינטל כבן ה- 15 אותר כשהוא בריא ושלם
ראיתם אותו? מחפשים אחר אברהם ישעיה בן ה-30
יממה לאחר החיסול: אביו של לוחם הימ"מ נפטר בביתו
בערב שבת: חרדי התמוטט וטבע במקווה במאה שערים
מפחיד: זה השם הנפוץ ביותר בישראל לתינוקות השנה
בני ברק: בת שנה נכוותה קשות ממים רותחים
הממשלה בתוכנית יוצאת דופן שתכפיל את קצבאות הזקנה
ארוחה שהיא חוויה: 4 טיפים שישדרגו את שולחן החג
הותר לפרסום שמו של החייל שנהרג אמש
לראשונה בהיסטוריה: סרבנית גט – הובאה לבית הסוהר