נזקי הסנקציות לאיראן: יותר מטריליון דולר

שר החוץ האיראני חשף את הערכתה של טהרן להיקף הנזק הכלכלי שנגרם לה מיותר מ-800 עיצומים שונים שהטיל ממשל טראמפ על הרפובליקה האסלאמית

נזקי הסנקציות לאיראן: יותר מטריליון דולר נשיא איראן, חסן רוחאני

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר היום (ראשון) כי נזקי הסנקציות של ארצות הברית עלו לכלכלתה של איראן יותר מטריליון דולר, והצהיר כי ארצו תדרוש מוושינגטון לשלם פיצויים לטהרן על הנזק. כך מתפרסם בישראל היום.

בראיון בן יותר משעה לרשת החדשות האיראנית PressTV אמר השר: "ארצות הברית השיטה עלינו 800 סנקציות שונות שגרמו נזק כלכלי של מעל טריליון דולר. אנו נדון עם ארצות הברית בפיצוי כשנשב למשא ומתן עמם, לאחר הסרת הסנקציות מעלינו".

"אנו נקבל את מה שמגיע לנו, בין אם בצורה של תשלומי פיצויים ישירים, השקעה כלכלית או הקמת מנגנון שיבטיח שפעולות כמו שביצע הנשיא טראמפ לא יוכלו לקרות בעתיד", הודיע זריף במהלך הריאיון.

זריף גינה את ההתנהלות האירופאית ואמר: "גרמניה, בריטניה וצרפת הוכיחו כי הן ממתינות לפעולה אמריקנית על מנת לפעול בעצמן. הדבר הביא אותן למקום בו הן נמצאות כעת מול איראן. עליהן עכשיו ללחוץ על ארצות הברית לחזור להסכם, ולו כדי להציל את כבודן".

לצד כל זאת, על רקע הדיווחים על מגעים בין ארצות הברית לאיראן בנוגע להסכם הגרעין, דובר משרד החוץ האיראני הבהיר היום: "אין שיח ישיר בינינו לבין וושינגטון בשום נושא".

יו"ר סבא"א ביקר באיראן
ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, רפאל גרוסי, נחת היום בטהרן לסבב שיחות אינטנסיבי עם ראשי תוכנית הגרעין של המדינה, זאת במטרה לקדם את חזרתה של ארצות הברית להסכם הגרעין ולמנוע את המשך ההסלמה בהפרות האיראניות של ההסכם.

גרוסי נפגש עם שגריר איראן לסוכנות, קאז'ם גאריבעבאדי ועם דובר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, בהרוז קמלבנדי. ההאיראנים הודיעו בתום הפגישה כי יפרסמו הצהרה בנושא במהלך שעות הערב.

גרוסי נפגש גם עם שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, שאמר במהלך הפגישה: "ארצות הברית לא תוכל לחזור להסכם הגרעין מבלי להסיר את הסנקציות מעל איראן. ברגע שהאמריקנים ישובו לציות מלא להסכם הגרען, נעשה זאת גם אנחנו".

זריף התייחס לכניסתה לתוקף של חקיקה הצפויה להעמיק את הפרות הסכם הגרעין מצידה של טהרן ואמר: "לא מדובר באולטימטום לעולם. כמו כל דמוקרטיה, הצבענו על חוק ועל הממשלה לציית לו. הצעד לא מהווה יציאה מהעסקה".

בתוך כך, בניגוד להבהרה של דובר משרד החוץ האיראני, הבית הלבן פרסם היום הודעה על מגעים שמקיימת ארה"ב עם האיראנים בנוגע להשבת אזרחים אמריקנים בעלי אזרחות איראנית שמוחזקים במעצר על ידי טהרן ומואשמים בריגול, כך דווח בסוכנות הידיעות רויטרס. היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן אמר כי מעצרם של אזרחי ארה"ב הוא "שערוריה". בריאיון לרשת CBS ציין כי "ממשל ביידן שם בעדיפות את השבת אותם אמריקנים בבטחה הביתה".

סיכום חדשות השבת: הכותרת שלא כדאי שתפספסו
דיווח: האקרים רוסים וסינים גנבו מידע על החיסונים לקורונה
מזכיר המדינה בלינקן: "מאוכזבים עמוקות מההחלטה לחקור את ישראל"
הגעש בגודל 25 ק"מ בעודו באוויר
איראן וסוריה מעורבים בזיהום החופים • "נבוא חשבון"
נתניהו: "מדינת ישראל נמצאת תחת מתקפה"
בית הדין בהאג: פותחים חקירה נגד ישראל
בפנטגון חוששים מהתעצמות גרעינית של צ. קוריאה
"חייבים ללמוד מישראל": דרישה צבאית חריגה מצד סנטורים
צפו: מלוה מלכה השנתי של הגמ"ח המרכזי במדינות חבר העמים