מחר: הריבית על הדולר צפויה לזנק

מסתמן: הריבית תעלה בשיעור חד של 0.75% • "המטרה היא לא להרחיב את פערי המטבעות בין הדולר לשקל"

מחר: הריבית על הדולר צפויה לזנק אילוסטרציה

דריכות: מחר יתפרסם גובה הריבית במשק האמריקני - דבר שעשוי להשפיע במידה רבה גם על המשך המדיניות המוניטרית של בנק ישראל. על פי הדיווח ב'ישראל היום', לפי רוב ההערכות בשוק הריבית, הריבית על הדולר תעלה בשיעור חד של 0.75%, מ־1.75% (הטווח העליון כיום) ל־2.5%. עם זאת, קיימות גם הערכות כי הבנק המרכזי האמריקני, בדומה לבנק המרכזי הקנדי, יפתיע ויעלה את הריבית בשיעור חד יותר, של 1%.

אפשרות זו הפכה להיות פחות סבירה בשבוע האחרון, נוכח הירידה בציפיות האינפלציה בארה"ב, בעיקר בשל הירידות במחירי ההובלה הימית, בשוק הסחורות ובמחיר הנפט בפרט, וכן הסימנים הראשונים להתקררות שוק העבודה בארה"ב - כל אלה הובילו להתמתנות הציפיות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית באחוז. בבנק המרכזי האמריקני עוקבים בדאגה אחר נתוני הפעילות הכלכלית של המשק האמריקני והתגברות הסימנים המעידים על גלישתו למיתון.

אף שקצב עליית האינפלציה בישראל רחוק להיות דומה לזה שבארה"ב, ולמעשה מהווה מחצית ממנו, נראה כי בנק ישראל מקפיד לעת עתה לא להתרחק מדי מהריבית בארה"ב. מדד המחירים לצרכן בישראל אומנם הגיע לרמה של 4.4% בשנה האחרונה - שיא של 11 שנה, אך זה רחוק מעליות המחירים מעבר לים - המדד האמריקני זינק ב־9.1% בהשוואה ליוני שעבר - שיא מאז 1981. גם באירופה המצב דומה לארה"ב - האינפלציה זינקה כבר לקצב שנתי של 8.6%. למרות זאת, הריבית על פיקדונות היורו עלתה רק בשבוע שעבר ממינוס 0.5 לאפס.

"הסיבה העיקרית לכך שבנק ישראל יעלה בהחלטה הקרובה את הריבית ב־0.5% היא כי הפד צפוי להעלות את הריבית ב־0.75%", מסביר בשיחה עם "ישראל היום" אסטרטג ראשי שווקים פיננסיים בבנק הפועלים, מודי שפריר, "הנגיד ירון המשיך לנקוט באחרונה טון 'ניצי', בדומה לבכירי הבנקים המרכזיים בעולם, אשר הצהירו לאחרונה על כוונתם לבצע Front loading לתהליך העלאת הריבית - עובדה התומכת בהמשך השתטחות העקומות בישראל.

"הנגיד אמר כי 'אנחנו נחושים להילחם באינפלציה ולוודא שלא תגיע למחוזות שאנו רואים באירופה', אך רמז כי קצב העלאות הריבית יהיה מתון מהקצב בארה"ב – 'התהליך כעת במדיניות הוא כמו מעבר מכביש עירוני לכביש מהיר, צריך לעשות את זה לא לאט מדי ולא מהר מדי".

שפריר מוסיף ואומר כי ייתכן שאחת הסיבות לכך שבנק ישראל מקפיד להיות בקצב האמריקני של העלאות הריבית היא הכוונה לא להרחיב את פערי המטבעות בין הדולר לשקל, כדי לא לגרום להיחלשות של השקל - דבר שיאיץ את האינפלציה.

לדבריו, "יכול להיות שבין השיקולים של בנק ישראל נמצאת ההערכה שאם הפד יעלה את הריבית בחדות ובנק ישראל לא יעלה, זה יגרום לפיחות של השקל ויאיץ את האינפלציה. בנק ישראל לא מצהיר על כך באופן רשמי, הם די שומרים על עמימות".

לראשונה: מדינת ישראל מתיישרת לפי התקן האירופאי בתחום המזון
לכבוד החג: עלייה של 18% בהוצאות האשראי
תוכנית לפיד: להעביר את הסכם הגבול הימי עם לבנון לאישור סודי
פורום הנגב: הממשלה אישרה הקמת מנגנון אזורי
תקדים היסטורי: קורס ראשון של הכשרת חרדים למנהלי עבודה נפתח אתמול
המתווך האמריקני ביקר בביירות: "להרגיע את האווירה המתוחה"
המתיחות עם לבנון: הפקת הגז בשדה כריש תחל בשבועות הקרובים
הועלו התגמולים למשפחות השכולות ולנכי צה"ל
בשורה טובה: יורד מחיר הדלק
"כל שבוע השבתה של מערכת החינוך גורע מהתוצר של המשק כ-1.8 מיליארד"