יעקב אשר: "תוביל לכאוס ואנרכיה"

ח''כ יעקב אשר על רפורמת הכשרות: "אותן עלויות שאולי ייחסכו מהמדינה בגלל פיטורי אלפי מפקחי ומשגיחי כשרות שמועסקים ברבנות יפלו על הצרכן בקצה"

יעקב אשר: "תוביל לכאוס ואנרכיה"

לקראת הדיון הבוקר בכנסת, ח"כ יעקב אשר מקעקע את הנרטיב השקרי של יוזמי 'רפורמת הכשרות'.

לדבריו: "רפורמת הכשרות של השר כהנא נולדה על ידי כמה רבנים שחותרים מזה שנים לקעקע את המוסד הממלכתי של הרבנות הראשית, זאת במטרה לקדם את האג'נדה האישית שלהם ואינטרסים של גופים עסקיים שונים. מלבד זאת יש בה הטעיה חסרת תקדים, שכן היא נוגדת בתכלית את כל מטרותיה הרשמיות כפי שהוצגו על ידי יוזמיה".

ח''כ יעקב אשר מציג שלוש הטעיות: "ההטעיה הראשונה היא הטענה כי הרפורמה תוזיל את יוקר המחיה. ההיפך הוא הנכון. אותן עלויות שאולי ייחסכו מהמדינה בגלל פיטורי אלפי מפקחי ומשגיחי כשרות שמועסקים ברבנות יפלו על הצרכן בקצה. הוכח כבר שהתאגידים האלטרנטיביים גובים עמלה גבוהה יותר מהעסקים בגלל רף תקורות גבוה".

"כמו כן, הרפורמה שאמורה כביכול למנוע את זיקת משגיח-מושגח הבעייתית תייקר עוד את העלויות, שכן המדינה אינה מתכוונת לתקצב את משכורות המשגיחים בתאגידים, העלויות יושתו אם כן על העסקים וכך יתייקרו עלויות הכשרות שיגולגלו אף הן על הצרכן", הוסיף.

עוד ציין: "ההטעיה השניה היא הטענה לשיפור השירות. הרפורמה הזו שמבקשת להפריט את שוק המזון הכשר תוביל להתגוששות בין התאגידים הפרטיים ותגרום לבלבול בקרב הצרכנים שומרי המסורת שמבקשים לאכול כשר ולא יידעו להבחין בין גופי הכשרות והרמות השונות".

"כמו כן, התחרות תתמקד בהכרח במי מקל יותר ורף הכשרות הבסיסי יישחק עוד" ציין.

"בנוסף, התאגידים הפרטיים יתחרו מטבע הדברים רק על מפעלים, עסקי מזון וחנויות בערים הגדולות שנחשבים לרווחיים, בעוד בפרברים וביישובי הפריפריה הנידחים לא יהיו מי שירצו לתת שירותי כשרות במקום הרבנות, ואילו היא במעמדה הכלכלי והביצועי שיוחלש כתוצאה מהרפורמה - תתקשה לספק במקומות אלה שירותי כשרות ראויים ברמה שמדינת ישראל מחויבת לספק לכל אזרח שמעוניין בכך", טען.

ח''כ אשר ציין את ההטעיה השלישית: "ההטעיה השלישית והחמורה ביותר של יוזמי הרפורמה היא הטענה שהיא תחזק את המוסד הממלכתי של הרבנות הראשית. הרפורמה הזו מבקשת לשפוך את המים עם התינוק, להחריב את המוסד הממלכתי שנבחר לפקח רגולטורית על ענף הכשרות במקום לתקן אותו כראוי".

עודאמר: "כפי שאף אחד לא היה מעז להפריט את הפיקוח הרגולטורי של משרד הבריאות או של משרד המשפטים, כך בדיוק הוא בענף הכשרות שחייב להיות מפוקח על ידי גוף ממלכתי אחד. לא יכול להיות שגופים שאינם רגולטוריים וממלכתיים יקבעו לבד את הסטנדרטים הנדרשים".

לסיכום חשף את מטרת הרפורמה: "פתיחת השוק לתחרות שבה כל אוסף מקרי של 3 רבנים כלשהם יכולים לעקוף את גורמי הפיקוח הרשמיים ולקבוע בעצמם את הקריטריונים, תוביל לכאוס ואנרכיה שתגרום בהכרח לדרדור מעמד הכשרות בישראל, וזו לדעתנו המטרה של יוזמי הרפורמה".

ח''כ יעקב אשר
רב העיר נשר: "נצעק בכל מקום שאי אפשר לסמוך על הכשרות של הרפורמה"
צפו: צעירים ניסו לשדוד חלפן כספים בבני ברק
רעידת אדמה הורגשה בארץ
בני ברק: ילד ננעל ברכבו של מתנדב ידידים
בנט קבע: הגבלות הכיתה הירוקה על ערים צהובות
בן 14 נפגע מרכב בביתר עילית
משרד החקלאות: בעוד 6 שנים לא יהיו כלובים
ועדת הכלכלה אישרה את התכנית להגברת אכיפה בנת"צים
ועדת הכלכלה אישרה: יבוטל המחיר המרבי לשעת חניה
יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס התגלו בנחל הקישון ובעפולה