פרשת המסמכים הסודיים: האם טראמפ לא ירוץ לנשיאות?

הנשיא לשעבר חשוד בעבירה על חוק הריגול, אך ספק אם ההתפתחות האחרונה תשנה את כוונתו להתמודד • התמיכה בו מצד מעריצו צפויה להתחזק • בינתיים, הרוחות בארה"ב סו...

פרשת המסמכים הסודיים: האם טראמפ לא ירוץ לנשיאות? טראמפ

הנשיא לשעבר חשוד בעבירה על חוק הריגול, אך ספק אם ההתפתחות האחרונה תשנה את כוונתו להתמודד • התמיכה בו מצד מעריצו צפויה להתחזק • בינתיים, הרוחות בארה"ב סוערות • סגנית הנשיא הגיבה: "יש לי ביטחון מלא במשרד המשפטים" • הסנטור הרפובליקני ריק סקוט: "הציבור צריך לדעת איזה מידע היה לשופט". כך פורסם ב'ישראל היום'.

הפשיטה על אחוזתו של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ במאר א-לאגו שבפלורידה מוקדם יותר השבוע ממשיכה לעורר הדים בכל הקשת הפוליטית האמריקנית, אבל בעיקר בקרב תומכיו של טראמפ אשר המתינו בחודשים האחרונים הודעה צפויה על ריצה מחדש לתפקיד החזק בעולם.

עם זאת, הנשיא לשעבר נכנס כעת לתסבוכת משפטית עמוקה ביותר כאשר עבירה על חוק הריגול וכן סעיף בגידה מרחפים מעליו. ספק אם התקרית הנוכחית תשפיע על טראמפ ברמת הכוונות, שכן הנשיא לשעבר ידוע בסגנונו הבוטה ובטקטיקה של "ללכת נגד הזרם", אבל מה שבטוח הוא שבקרב קהל היעד שלו, האמונה לפיה ישנה רדיפה פוליטית על ידי "הממסד" במהלך כהונותו ומואחר יותר לאחר שעזב את הבית הלבן לאחר ההפסד בבחירות, רק תלך ותתחזק.

בתוך כך, התגובות לפרשה ממשיכות להגיע ללא הפסקה. סגנית נשיא ארה"ב קמלה האריס אמרה: "בתור תובעת לשעבר אני לא מדברת על מקרה של אף אחד אחר, אבל יש לי ביטחון מלא שמשרד המשפטים יעשה עם העובדות מה שהחוק דורש", אמרה סגנית הנשיא של ארה"ב קמלה האריס בערב (שבת) בתגובה לשאלה של כתב על הנושא. בנוסף היא גם כינתה את התקיפות על אנשי החוק כ"בלתי מקובלות".

ריק סקוט, סנטור רפובליקני מטעם מדינת פלורידה, אמר בראיון ל"פוקס ניוז": "הציבור האמריקני צריך להבין טוב יותר למה הם עשו את זה, איזה מידע היה לשופט ולמה השופט קיבל את ההחלטה. יש כאן הרבה שאלות ללא מענה, והם פוגעים בעצמם, והם פוגעים במדינה הנהדרת הזו".

כזכור, בית המשפט בארה"ב התיר לפרסם בסוף השבוע את צו החיפוש לאחוזתו של טראמפ, שלפיו הנשיא לשעבר נחשד בהפרת חוק הריגול. טראמפ מסר כי "כל המידע סווג והיה מאוחסן באופן מאובטח". לדבריו, ה-FBI "לא היו צריכים 'לתפוס' שום דבר, הם יכלו לקבל את זה מבלי לפרוץ לשחק בפוליטיקה ולפרוץ".

בפשיטה על אחוזתו נמצאו 20 ארגזים של מסמכים. 11 מסמכים סווגו כ"סודיים ביותר". סוכני ה-FBI לקחו יותר מ-30 פריטים, ובהם 20 ארגזי המסמכים, קלסרים עם תמונות, פתק בכתב יד וצו החנינה למקורבו של טראמפ רוג'ר סטון. כמו כן, נכלל בחומר מידע שנאסף על נשיא צרפת.

דיווחים: הצבא הרוסי קורס במחוז חרסון
דרמה ברוסיה: דיווחים על הדחת מפקד בכיר הודח בצבא רוסיה
לראשונה זה חמש שנים: צפון קוריאה שיגרה טיל בליסטי מעל יפן
"איאן" באמריקה: ההוריקן נחלש, אבל הסכנה נשארה
ביידן בתקרית מביכה: חיפש בקהל חברת קונגרס שכבר לא בחיים
ההוריקן מאיים למוטט את מפרץ מקסיקו: מיליונים מפונים בפלורידה
בדרך לאסון הומניטרי: רוסיה צפויה לאסור יציאת גברים משטחה
ישראל נגד רוסיה: "לא נכיר בתוצאות משאלי העם בשטחים הכבושים"
אוקראינה מורידה את דרג היחסים הדיפלומטיים עם טהרן
לצד הלחימה: רוסיה פתחה ב"משאלי עם" בשטחים הכבושים באוקראינה