קריסת החניון בשערי צדק: מומחים התריעו מפני אסון כבר לפני שנתיים

מהנדסים ומומחים לגיאולוגיה התריעו כבר לפני שנתיים מפני קריסה אפשרית של כביש 16, שעבודות בנייתו מתקיימות סמוך למקום קריסת החניון בביה"ח שערי צדק בירושלים

קריסת החניון בשערי צדק: מומחים התריעו מפני אסון כבר לפני שנתיים זירת קריסת החניון בשערי צדק

מהנדסים ומומחים לגיאולוגיה התריעו כבר לפני שנתיים מפני קריסה אפשרית של כביש 16, שעבודות בנייתו מתקיימות סמוך למקום קריסת החניון בבית החולים 'שערי צדק' בירושלים לפני יומיים. כך חשפה הבוקר ענבר טויזר באתר N12.


על פי הפרסום, במכתב שהועבר בחודש אוגוסט 2019 לשר התחבורה בצלאל סמוטריץ', למנכ"לית משרד התחבורה דאז קרן טרנר-איל, למבקר המדינה, למהנדס עיריית ירושלים ולגורמים נוספים, נשמעו התרעות ברורות מפני סכנה אפשרית של קריסת הקרקע ליד בית החולים שערי צדק: "תצורת המסלע באזור המנהרות מוגדרת כאיכות בינונית עד ירודה והיא רגישה לזעזועים", כתב אז אל"מ במיל' יעקב היכל, גאולוג שכיהן בעבר כיו"ר הוועדה לטיפול בהיערכות המדינה לרעידות אדמה.


עוד נכתב כבר בשנת 2019: "קיים חשש להתהוות סדקים באבן ההר, לחדירת מי-תהום ולפגיעה במתחם בית החולים שערי צדק. התזוזות שתיגרמנה עקב הזעזועים עלולות להיות הרות אסון ולצד עיוות נתונים ופגיעה בחולים הן עלולות להוביל לגל תביעות נגד בית החולים. יש להתערב על מנת למנוע אסונות שהסבירות להתממשותם היא גבוהה".


במכתב אחר שנשלח למהנדס העיר על ידי דורית גינאה, תושבת שכונת 'יפה נוף' הסמוכה, נכתב: "ברצוננו למחות על שימוש בחומרי נפץ כחלק מעבודות הבנייה של חברת שפיר. מספר פיצוצים שאירעו בשכונה הובילו לכך שנפלו אבני חיפוי על ראשי התושבים. הבתים הנמוכים והחולות שנבנו על עמודים קלים לא עומדים בהשלכות הפיצוץ - הרעידות בתת הקרקע שמים את בתינו בסכנת קריסה! אנא עצור זאת בדחיפות והוצא הוראת פיקח לעצור את סכנת החיים ויציבות המבנים".


ד"ר גידי בר מהמכון הגיאולוגי, שהגיע לזירת הבולען בשערי צדק, סיפר בשיחה עם N12: "כל הסימנים מצביעים על כך שהבולען שנוצר שייך לעבודות הבנייה שמתרחשות באזור, אבל יש להשלים את הבדיקה עד הסוף. הסיבה לבולענים היא נפילה לתוך חלל תת-קרקעי. האם זה חלק מן המנהרה או עבודות שקשורות אליה? את התשובה לכך צריך לבדוק על ידי בחינה של השטח מבפנים. המיקום של הבולען כשהמנהרה נמצאת ממש מתחת, מצביע על כך שככל הנראה קיים קשר בין האירועים".


עופר ברקוביץ', יו"ר תנועת התעוררות ויו"ר האופוזיציה בעיריית ירושלים, התייחס לאירוע: "המחדל של קריסת החניון בשערי צדק, שרק בנס לא הביא לנפגעים בנפש, חייב להיבדק היטב על ידי גורם חיצוני ובלתי תלוי בעיריית ירושלים ובחברת שפיר. צריך לומר בצורה ברורה: תושבי בית הכרם הזהירו את ראש העירייה וחברת שפיר מספר פעמים בנוגע לעבודות והסכנות. ליאון בחר להתעלם מהם בחוסר אחריות. הדבר דורש בדיקה עמוקה ורצינית".


במשרד התחבורה בחרו שלא להגיב לטענות בכתבה. בעיריית ירושלים טרם הגיבו.

החל מכ''א תמוז: הקלות נרחבות בכניסת זרים
האדמו"ר מלעלוב ירושלים ערך "סעודת ראש חודש" בעיה"ק צפת‎‎ • גלריה
לצד השרים: בנט סיכם את פעולות הממשלה החדשה
שרת התחבורה מקדמת חוק לחילול שבת המוני
תיעוד: מעמד קבלת פנים בירושלים לאדמו"ר מבאבוב
סמוטריץ' על בנט: "אם היו מחברים לו פוליגרף החשמל בישראל היה נופל"
ירושלים: לקוי ראייה נפצע קשה מפגיעת רכבת קלה
מלכיאלי בירך את הח"כ מיש עתיד: "הצלחתך הצלחתנו"
בריקוד הדגלים: סמוטריץ' רקד עם קרעי בשער שכם • צפו
הסתיים ריקוד הדגלים: 2 שוטרים נפצעו,17 חשודים נעצרו