החוק נגד האפליה אושר: אברכים ותלמידים במוסדות להשכלה גבוהה יוכרו כבני זוג עובדים לצורך ימי מחלת ילד

בתום דיון סוער ורווי צעקות במליאת הכנסת: החוק נגד האפליה אושר: אברכים ותלמידים במוסדות לימוד להשכלה גבוהה יוכרו כבני זוג עובדים לצורך ימי מחלת ילד. ח"כ עודד פורר, נקרא לסדר שלוש פעמים והוצא מאולם המליאה.

החוק נגד האפליה אושר: אברכים ותלמידים במוסדות להשכלה גבוהה יוכרו כבני זוג עובדים לצורך ימי מחלת ילד ח

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני: זהו תיקון עוול היסטורי! סגן השר אורי מקלב: אני שמח שיש המשכיות להליכי החקיקה הללו.


מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני המכירה באברכים ותלמידים במוסדות לימוד להשכלה גבוהה כבני זוג עובדים לצורך חישוב ימי מחלת ילד.

את החוק יזם בקדנציה הקודמת סגה"ש מקלב והליך החקיקה נעצר בשל פיזור הכנסת והקדמת הבחירות.


הצעת החוק עברה ברוב של 61 תומכים מול 14 מתנגדים ותעבור לועדת העבודה והרווחה לשם הכנתה לקריאה ראשונה.


מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה טרומית את הצעת חוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת ילד) (תיקון - בן זוג לומד), התש"ף-2020 של חברי הכנסת משה גפני, יעקב אשר.


מוצע לאפשר לעובד להעדר מעבודתו על חשבון ימי המחלה הצבורים שלו לטובת מחלת ילדו גם במקרה בו בן זוגו אינו עובד אלא לומד במוסד לימודים על תיכוני.


בדברי ההסבר להצעה נכתב: "חוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת ילד), התשנ"ג–1993, מאפשר לעובד להיעדר מעבודתו בזמן מחלת ילדו על חשבון ימי המחלה הצבורים שלו ובתנאי שבו זוגו לא נעדר מעבודתו מכוח זכאותו כאמור בימי היעדרות העובד. לעניין עובד שהוא הורה של אדם עם מוגבלות – זהו תנאי לניצול ימי מחלה נוספים. הרציונל לכך הוא שבן הזוג שאינו עובד יוכל לשהות עם הילד החולה או הזקוק לסיוע. עם זאת, פעמים רבות בן הזוג של העובד הוא סטודנט הלומד במוסד להשכלה גבוהה, במוסד להשכלה מקצועית או במוסד תורני. כאשר התלמיד נמצא במסגרת לימודית כאמור, נבצר ממנו לשמור על ילדו, שכן היעדרו של התלמיד מהלימודים עשוי לגרום לו נזק, למשל בקורסים עם דרישת נוכחות חובה, או בביצוע מבחנים או בחנים."


ח"כ גפני אמר: "הרציונל העומד בבסיס הדרישה לשני בני זוג עובדים מתממש גם במקרה של בני זוג שאחד מהם עובד והשני לומד. הכנסת התקדמה באופן דרמטי לדאוג לאפשר לנשים לצאת לעבוד. אני לא זוכר מקרה אחד שלא הייתה תמיכה מקיר לקיר בחוק שמאפשר לנשים לצאת לעבודה. אחד הדברים שחשובים לאישה שיוצאת לעבודה זה שאם הילד שלה יהיה חולה, יהיה מי שיוכל לשמור עליו. אם מישהו רוצה להצביע נגד, רק בגלל שיש שם לימוד בכולל יום שלם, שיצביע נגד."


ח"כ עודד פורר התנגד: "לכל הצעת חוק יש מחיר ומישהו צריך לשלם אותה. בסוף אתה מגיע למעסיק הפרטי ואומר לו שאם יש בני זוג ואחד החליט שהוא לומד פילוסופיה יוונית עתיקה, ובת הזוג נשארת בבית עם הילד, מי ישלם? אם אתה רוצה לאפשר לבן הזוג ללכת ללמוד בכולל, תעביר תקציב למעסיקים כפיצוי. בסוף אתם גם פוגעים באותן נשים חרדיות כי המעסיק יחשוב פעמיים לפני שהוא יקבל אותן לעבודה "


לאחר הדברים התפתח עימות סוער בין חברי הכנסת החרדים והשרה עומר ינקלביץ', לבין חבר הכנסת עודד פורר, שנקרא לסדר שלוש פעמים והוצא מאולם המליאה.


ההצעה תועבר לוועדת העבודה והרווחה.

הקלות בארנונה: מועצת עיריית בני ברק מאשרת את הארנונה
יוקר המחיה מכה בעזה: "המשבר הכלכלי יוביל לפיצוץ"
בשורה לעשרות אלפי סייעות: מענק של 1,500 ש''ח לשנת הלימודים
חיסכון לנוטלי המשכנתאות: עמלת פתיחת תיק הלוואה תוגבל ל-360 ש''ח
בזמן הקרוב: יוארך התוקף לפיצוי משפחות חטופי ילדי תימן והבלקן
הממשלה תאשר: 72 מיליון שקלים להקמת חברה שתעביר כספים לרש"פ
דיון דחוף במשבר המזון: האם בקרוב נראה מדפים ריקים בסופר?
נחתם צו לביטול מכסים על מוצרים וחומרי גלם לתעשייה
מחיר הדלק שוב מזנק: ליטר בנזין 95 יתייקר השבוע ב-66 אגורות
אושר בטרומית: הגדלת תשלום על שקיות חד-פעמיות והרחבה לחנויות קטנות