מבקר המדינה אנגלמן: "איכוני השב"כ לא נמצאו יעילים מספיק"

את הדברים אמר בכנס של נציבות תלונות הציבור. על ועדת החריגים אמר: "בקרוב נפרסם דוח על תלונות הציבור בגל השלישי והרביעי. טיפלנו בהתנהלות חסרת רגישות"

מבקר המדינה אנגלמן: "איכוני השב"כ לא נמצאו יעילים מספיק"

נציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה קיימה היום כנס בינלאומי מקוון בסימן זכויות הגילי השלישי, לציון 50 שנות לפעילותה. בכנס השתתפו נציגים מ- 40 מוסדות תלונות ציבור בעולם.

מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור מתניהו אנגלמן בכנס אמר: "בדוח שפרסמתי לפני כשנה עלו ליקויים בכל הנוגע ליעילות השימוש באיכוני השב"כ. בדוח עלה כי רק כ-3.5% מהאנשים שנמצא שהיו במגע עם חולים, ולפיכך נדרשו להיכנס לבידוד, התבררו בסופו של דבר כחולים. יחס זה, שהיווה מדד לאפקטיביות של פעילות שב"כ, שיקף פוטנציאל של כניסה נרחבת מאוד של אנשים לבידוד ובכלל זה גם של מי שלא היה במגע קרוב עם חולה".

"בדוח הומלץ שסיוע שב"כ למשרד הבריאות בביצוע חקירות אפידמיולוגיות יעשה לצד חקירה אפידמיולוגית יסודית ומעמיקה; וכי מידע שהתקבל משב"כ ישולב באופן יזום בתהליך חקירות אפידמיולוגיות המבוצע על ידי תשאול של החולה, בלי להסתמך רק על איכוני השב"כ", הוסיף.

עוד אמר כי: "גם ועדת החריגים צריכה לגלות רגישות מיוחדת תוך שמירה על בריאות הציבור. בעוד שבועיים נפרסם את דוח נציבות תלונות הציבור על הסבבים השלישי והרביעי של הקורונה. אני רוצה לספר על שתי תלונות שטופלו על ידינו שיסבירו כמה חשובה הרגישות של התנהלות גופי הממשלה מול כלל הפונים".

מבקר המדינה אמר: "במקרה אחד, בתה היחידה של קשישה בת 83 שנמצאת במצב סיעודי ברוסיה ביקשה לצאת מישראל לסייע לאמה שנמצאת לבדה. למרות פניות רבות לוועדת החריגים היא לא קיבלה מענה. נציבות תלונות הציבור פנתה ליו"ר הוועדה וזו מסרה כי קיים עומס רב על הוועדה עם 4,000 בקשות ליום. הנציבות לא ויתרה ודרשה מתן מענה בתוך 24 שעות. בעקבות פניית הנציבות הבקשה נבדקה והוועדה אישרה למתלוננת במהירות את היציאה לרוסיה".

"במקרה אחר", הוסיף אנגלמן ואמר: "התקבלה תלונה על ועדת החריגים שאישרה לאשה לצאת מישראל לצורך טיפול בסבתה החולה, אולם באופן תמוה לא אושרה יציאת בתה בת ארבעה חודשים שעדיין יונקת".

עוד הלין על חוסר הרגישות של ועדת החריגים בטענת החיסונים: "ועדת החריגים טענה בפני נציבות תלונות הציבור, כי תנאי היציאה מהארץ הם רק למי שבידיו תעודת חיסון או מחלים ודין פעוט כדין מבוגר. הנציבות בדקה את הנושא עם משרד המשפטים, משם נמסר כי פעוטות עד גיל 3 רשאים לצאת מהארץ יחד עם ההורה שיציאתו אושרה. כך, בעקבות התערבות נציבות תלונות הציבור ועדת החריגים אישרה בתוך זמן קצר מקרה הומניטרי".

לסיום אמר: "אני קורא גם לחברי ועדת החריגים הנוכחית - אתם עוסקים ב"דיני נפשות". חשוב להפיק לקחים ולתת מענה מהיר והומניטרי לפונים".

מבקר המדינה אנגלמן
מכת הזיופים: נתפסו נערים שביצעו קניות בשטרות מזויפים בב''ב
עצורים בהתפרעויות במזרח ירושלים: "נפעל ביד קשה"
אלו השינויים בתנועה בעקבות הילולת רשב''י
פעם שלישית בשלושה ימים: גבר במצב קשה בעקבות הכשת נחש
יהודי נפצע קל לאחר שהותקף בעיסאוויה על ידי פלשתינים
שוב: נציב הכבאות אוסר להדליק מדורות בל''ג בעומר
הובא למנוחות לוחם הימ''מ נועם ז''ל
בג״ץ קבע: פרויקט הרכבל ייצא לדרך
החל ממחר: תרגילי התרעות ברחבי הארץ
בני ברק: תקציב התברואה והניקיון קוצץ והועבר לתקציב החגיגות