הערכה: כ-85 אלף עסקים ייסגרו עקב המשבר

כך טענה יו"ר ועדת הקורונה יפעת שאשא-ביטון • רשות המיסים: "מתוך 230 אלף בקשות שאושרו והועברו להם 8 מיליארד ₪, רק ב-450 מקרים, בהיקף 60 מיליון ₪, התברר כי שולם להם כסף שלא כדין, והם התבקשו להשיבו

הערכה: כ-85 אלף עסקים ייסגרו עקב המשבר אילוסטרציה, מכירת ארבעת המינים בבני ברק השנה

וועדת הקורונה שבה לדון היום (שלישי) במדיניות הפיצוי של הממשלה לעסקים ועצמאיים שנפגעו מהמשבר. יו"ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון, הזהירה כי ההערכה של גורמים כלכליים היא כ-85 אלף עסקים ייסגרו בעקבות המשבר. "חלק ניכר מהענפים טרם נפתחו לחלוטין עוד מהסגר הראשון – והם עדיין לא מקבלים פיצוי ראוי שיאפשר להם לשרוד. יש לחפש את פשטות ההליכים כדי לסייע לעסקים, עם מינימום מגבלות וכללים. תחושת בעלי העסקים היא כי המדינה מקשה עליהם לממש את זכויותיהם".

עו"ד רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאים והעסקים, הדגיש כי מי שהפסיד עד 40% בחודש הקיץ – טרם קיבלו פיצוי. כך גם העסקים החדשים המקבלים פיצוי חד-פעמי של 2,000-1,500 ₪ בלבד. בנוסף, נעצר האשראי לעסקים שהמחאותיהם חזרו בגלל העדר הכנסות. עוד מצויים כ-40 אלף איש, העובדים כשכירים ועצמאיים, שטרם קיבלו מענה, וכך גם אלו העובדים כשכירים בשני מקומות.

יוראי להב-הרצנו (יש עתיד-תל"ם) ביקר את היעדרות חברי הקואליציה מהדיון, וההימנעות עד-כה מקביעת דמי אבטלה לעצמאים, ו"המסר לצעירים הוא שבו בבית ואל תעבדו".

עו"ד טלי ירון-אלדר, נציבת מס הכנסה בשנים 2002 – 2004, קראה להפעיל את הסעיף לפיצוי נזק עקיף על אחוז מסוים באבדן רווחים. לדבריה, סעיף זה הוא מקיף וכולל את כל הענפים במשק, ולא היה גורם טעויות בתשלומים כמו פיצוי-עודף או חסר.

שוקי שדה, מנכ"ל ארגון חברות ההסעה, הלין כי לא נידחים החזר-הלוואות שנלקחו לרכישת אוטובוסים, וכיום חברות רבות, שאין להם כמעט הכנסה – צריכות להחזיר כ-500 אלף ₪ מדי חודש. בנוסף, לא נענתה בקשתם לדחיית מועדים להגשת מכרזים. "חברות עומדות בפני תהום – שאי אפשר יהיה לקום ממנה".

נתנאל היימן ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים, הזהיר אם העסקים לא יקבלו את האישור מרשות המיסים – הם לא יכלו לקבל את ההנחה בארנונה מהרשות לעסקים קטנים.

גיל ועקנין, יו״ר איגוד שכירים בעלי שליטה, האשים כי התאמה בין מענק סוציאלי, ירידה בהכנסות - לבין הנחה בארנונה ואילו דותן סופר, מייסד התאחדות העצמאיים, הזהיר כי "העתיד הכלכלי שלנו לוט בערפל. המשבר עדיין בתחילתו, ויישאר עימנו לשנים רבות. עסקים שסוגרים היום יגיעו לחדלות-פרעון ולעובדים שלהם לא יהיה לאן לחזור".

לפי גל ברנס, רכז תעשיה ומסחר באגף התקציבים באוצר, הוענקו 18.5 מיליארד ₪ מענק סוציאלי, וכן 7.7 מיליארד ₪ בגין הוצאות קבועות לכ-240 אלף עסקים. רוב המענקים נוצלו 74-54% מהתקציב שהוקצה, וכמעט כל מי שביקש והיה זכאי – קיבל. לכל מענק יש הגיון וממילא כללים משלו.

אתמול אושר בוועדת העבודה והרווחה מתווה להחזרת מובטלים עובדים בחל"ת, והוא יפורסם בהרחבה בימים הקרובים. לדברי אמיר דהן, מנהל הפיצויים ברשות המיסים, רק מתוך 230 אלף בקשות שאושרו והועברו להם 8 מיליארד ₪, רק ב-450 מקרים, בהיקף של 60 מיליון ₪ התברר כי שולם להם כסף שלא כדין, הם אינם זכאים והתבקשו להשיב את הסכום שקיבלו.

39% מהלקוחות שהם גופים ציבוריים - אינם משלמים לספקים בזמן
בשיתוף עם העירייה: השר אלקין יעניק חבילת סיוע לדיירי הבניין שקרס
מהי הלוואה חוץ בנקאי ומי רשאי לקחת אותה?
במסגרת תיקון חוק החל״ת נפגעו גם נשים ששהות בחופשת לידה
מועצת מקרקעי ישראל אישרה את תכניתו של השר אלקין: מחיר מטרה 2.1
ועדת הכלכלה אישרה: מחיר החלב הגולמי יוזל
אושר: 4.54 מיליארד ש"ח למשבר הקורונה
בקריאה ראשונה: הכנסת אישרה את התקציב וחוק ההסדרים
מליאת הכנסת אישרה את הצעת חוק הרכבת התחתית
מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק מסגרות תקציב המדינה