"נגועה בשחיתות": דרישה להקפיא את הוועדה האירופית בהצבעה נגד ישראל

טובלים ושרץ בידם: חברי הוועדה, החשודים בפרשיית השחיתות שנחשפה השבוע, הם גם יוזמי הדיון היום בסכסוך הישראלי־פלשתיני

"נגועה בשחיתות": דרישה להקפיא את הוועדה האירופית בהצבעה נגד ישראל הפרלמנט האירופאי

פרלמנט האיחוד האירופי אמור לאמץ היום (שלישי) או מחר החלטה בעייתית לישראל בנושא "הסכסוך הישראלי־פלשתיני", אך גורם מאחורי הקלעים דיווח ב"ישראל היום" כי פרשיית השחיתות שנחשפה בפרלמנט מעלה תהיות אם ראוי בתזמון הנוכחי לדון ולהצביע על ההחלטה.

"הוועדה לזכויות אדם, שעומדת במרכז פרשיית השחיתות החמורה, היא שיזמה את ההצבעה הנוגעת לישראל", אמר הגורם. "בהתחשב בכך, נשאלת השאלה אם לא ראוי להקפיא את כלל ההחלטות של הוועדה עד שתתבהר התמונה".

אמש החלו מגעים בין הקבוצות המרכיבות את הפרלמנט, במטרה להגיע לנוסח מוסכם. כל הטיוטות שהוגשו אינן נוחות לישראל, חלקן עוינות באופן ממשי, ובכולן נקראים הצדדים לאמץ את רעיון "שתי מדינות לשני עמים".

ההצעה הטובה ביותר, מטעם מפלגות הימין, מגנה את הטרור הפלשתיני וקוראת להפסקתו. הצעות אחרות קוראות לישראל לא להכשיר את ההתיישבות הצעירה, מותחות ביקורת על הסכמי אברהם ויוצאות נגד הגדרת האנטישמיות של הברית הבינלאומית לשימור זכר השואה (IHRA).

הצבעה בנסיבות קשות

את הצעת הדיון וההצבעה יזמה הוועדה לזכויות אדם בפרלמנט האירופי, על רקע הקמת הממשלה בישראל. יצוין כי בקודים הדיפלומטיים לא נהוג לקבל החלטה ביקורתית כלפי ממשלה בטרם נכנסה לתפקידה והכריזה על מדיניותה. משלחת ישראל לאיחוד האירופי, וגורמים פרו־ישראליים בבריסל ובשטרסבורג, פועלים למיתון נוסח ההחלטה בפרלמנט ובנציבות האירופית.

הדיון בסוגיה הישראלית־פלשתינית מגיע בעיצומה של פרשיית השחיתות שמטלטלת את מוסדות האיחוד האירופי, ובמרכזה הוועדה לזכויות אדם. על פי החשד, קטאר העבירה כסף רב ומתנות לבכירים בפרלמנט האירופי, כדי למנוע החלטות בעייתיות עבורה ולקדם החלטות שנוחות לה.

הבולטת שבהם, שגם נעצרה בחשד לקבלת שוחד, היא סגנית נשיא הפרלמנט, היוונייה אווה קאילי החברה בסיעה הסוציאליסטית. עם החשודים האחרים נמנים גם עוזריה של יו"ר הוועדה לזכויות אדם, מריה ארנה מהסוציאליסטים, שיזמה את הדיון הנוגע לישראל. ארנה השעתה את עצמה זמנית מהתפקיד, אך עבודת הוועדה נמשכת בלא שמונה לה מחליף.

נתניהו ושגרירנו באו"ם בהתייחסות להצבעה באו"ם | צפו
סיכום חדשות השבת: מסר מהפכני מארצות הברית לרוסיה
בהובלת "מרכז רבני אירופה": המהפכה היהודית בקזחסטן בעיצומה
ראש ממשלת אוקראינה במכתב מיוחד לרבה של קייב
סין בצעד חריג: מפסיקה לפרסם את מספר הנדבקים והמתים מהקורונה
נשיא אוקראינה זלנסקי נחת הלילה בוושינגטון
זלנסקי מאשר: "בדרכי לארה"ב"; בערב ינאם בפני הקונגרס
הפליט מאוקראינה הדליק את החנוכיה המרכזית במולדובה
הממשל האמריקני משתמש ברוגלה ישראלית
פוטין: "הסיכון למלחמה גרעינית גדל - אין מה להסתיר"