מדינות גדולות בעולם לא מאשרות חיסון קוביד לצעירים

שבדיה ודנמרק משהות את חיסון הקוביד 19 לצעירים בנוסף לארצות הברית ששם חיסון הקוביד לא חוקי בקרב צעירים

מדינות גדולות בעולם לא מאשרות חיסון קוביד לצעירים בימה - המעודכנים מעדכנים

שבדיה - המדינה הגדולה שבאירופה, ודנמרק הודיעו ביום רביעי כי הם מפסיקים את השימוש בחיסון של COVID -19 של Moderna לקבוצות גיל צעירות יותר לאחר דיווחים על תופעות לוואי נדירות של לב וכלי דם, כך מדווח באתר רוייטרס.

סוכנות הבריאות השבדית מסרה כי היא תשהה את השימוש בזריקה לאנשים שנולדו בשנת 1991 ומאוחר יותר, מכיוון שהנתונים הצביעו על עלייה בדלקת שריר הלב ודלקת קרום הלב בקרב צעירים וצעירים שחוסנו. מצבים אלה כרוכים בדלקת של הלב או ריריתו.

"הקשר ברור במיוחד בכל הנוגע לחיסון של מודרנה Spikevax, במיוחד לאחר המנה השנייה", מסרה משרד הבריאות והוסיפה שהסיכון להיפגע היה קטן מאוד.

מניית מודרנה ירדה ב -4.9%, או 16.08 דולר, לרמה של 316.11 דולר במסחר אחר הצהריים.

דובר מודרנה מסר בהודעת דוא"ל כי החברה הייתה מודעת להחלטות הרגולטורים בדנמרק ובשבדיה להשהות את השימוש בחיסון שלה לאנשים צעירים יותר בגלל הסיכון הנדיר של שריר הלב או או דלקת הלב.

"בדרך כלל מדובר במקרים קלים ואנשים נוטים להתאושש תוך זמן קצר לאחר טיפול סטנדרטי ומנוחה. הסיכון לדלקת בשריר הלב גדל במידה ניכרת עבור אלו החולים ב- COVID-19, והחיסון הוא הדרך הטובה ביותר להגן מפני זה".

על פי מחקר אחד בארה"ב שטרם עבר סקירת עמיתים לגברים צעירים מתחת לגיל 20 יש סיכון גבוה פי 6 לפתח שריר הלב לאחר שנדבקו ב- COVID-19 מאשר אלה שחוסנו.

דנמרק אמרה כי למרות שהיא השתמשה בחיסון Pfizer/BioNTech כאפשרות העיקרית שלה לאנשים בגילאי 12-17 שנים, היא החליטה להשהות את מתן החיסון Moderna לאנשים מתחת לגיל 18 על פי "עקרון זהירות".

"בנתונים הראשוניים. קיים חשד לעלייה בסיכון לדלקת לב, כאשר הוא מחוסן במודרנה", נמסר בהודעת רשות הבריאות הדנית.

הוא התייחס לנתונים ממחקר נורדי שטרם פורסם, אשר יישלח כעת לסוכנות התרופות האירופית (EMA) להערכה נוספת. הנתונים הסופיים היו צפויים תוך חודש, הוסיף.

שבדיה ודנמרק אמרו כי הם המליצו כעת על חיסון קומירנטי, מבית פייזר/ביונטק (PFE.N).

רשות הבריאות הדנית מסרה כי קיבלה את ההחלטה אף כי "דלקת בלב היא תופעת לוואי נדירה ביותר שלרוב יש לה מהלך קל ומתחלפת מעצמה"

ועדת הבטיחות של ה- EMA סיכמה ביולי כי מצבי לב דלקתיים יכולים להתרחש במקרים נדירים ביותר לאחר חיסון עם קומירנטי או ספיקווקס, לעתים קרובות יותר אצל גברים צעירים לאחר המנה השנייה.

היתרונות בצילומים המבוססים על מה שנקרא טכנולוגיית mRNA המשמשת הן Moderna והן Pfizer-BioNTech במניעת COVID-19 ממשיכים לעלות על הסיכונים, אמרו הרגולטורים בארצות הברית, האיחוד האירופי וארגון הבריאות העולמי.

נתונים מצביעים על כך שממקרים של דלקת לב נדירה גבוהים יחסית לאחר החיסון של מודרנה בהשוואה לצילומי Pfizer/BioNTech, אמרו גורמי בריאות בקנדה בשבוע שעבר.

למרות ששני החיסונים מבוססים על טכנולוגיית mRNA, הזריקה של פייזר מכילה 30 מיקרוגרם חיסון למנה לעומת 100 מיקרוגרם בחיסון Moderna.

נתונים מאחד משני מאגרי מידע לניטור בטיחות החיסונים בארה"ב הראו גם כי החיסון של מודרנה עשוי לשאת סיכון גבוה יותר לדלקת שריר הלב בקרב צעירים.

החיסון אינו מאושר לאנשים מתחת לגיל 18 בארצות הברית.

נורבגיה כבר ממליצה על חיסון קומינארטי לקטינים ואמרה ביום רביעי כי היא חוזרת על כך.

"גברים מתחת לגיל 30 צריכים לשקול גם לבחור בקומינארטי כאשר הם מתחסנים", אמר בהצהרה Geir Bukholm, ראש בקרת זיהום במכון הבריאות הציבורי הנורבגי.

גורם רפואי בפיני מסר כי פינלנד צפויה לפרסם החלטה ביום חמישי.

EMA אישרה את השימוש ב- Comirnaty בחודש מאי, בעוד ש- Spikevax קיבלה לילדים מעל גיל 12 ביולי.

בימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכנים
מקרה נדיר: בת 13 מאושפזת לאחר נשיכת עכביש
אמסלם: "אפילו בסדום לא היה דבר כזה" • צפו
"שיגעתם את הציבור": בן גביר זועם על משרד הבריאות
ליצמן: "מדובר בסיכון ממשי כלפי המטופלים"
2,500 מתמחים הגישו מכתבי התפטרות
סכנה משתיית מים בעת 'התקופה'
סרטן הקיבה: מהם הגורמים למחלה?
האם את בסיכון ללידה מוקדמת?
הסימנים הראשונים לזיהוי מחלת אלצהיימר ודימנציה
וועדת הבריאות יוזמת קיצור תורנויות המתמחים