בכיר בחיזבאללה: "לבנון על סף ניצחון אסטרטגי"

חבר המועצה המרכזית בארגון הטרור הביע תמיכה גלויה בהבנות לשרטוט הגבול הימי • "אחרי המל"טים של ההתנגדות - המשוואה השתנתה ולבנון השיגה את כל דרישותיה"

בכיר בחיזבאללה: "לבנון על סף ניצחון אסטרטגי"

"לבנון על סף ניצחון לאומי, היסטורי ואסטרטגי עם השגת כל הדרישות הלבנוניות באזור הכלכלי הבלעדי", כך אמר היום (ראשון) חבר המועצה המרכזית בחיזבאללה, השייח' נביל קאווק, במה שמהווה הבעת תמיכה גלויה בהסכם הגבול הימי בין ישראל ללבנון.

על פי הדיווח ב'ישראל היום', עד הצהרה זו, בחיזבאללה שמרו על ערפול עמדות מסוים והבהירו שיתייחסו להסכם רק כשכל פרטיו יתבררו. בשבוע שעבר פורסם בסוכנות הידיעות רויטרס כי בארגון אישרו את ההבנות לאחר בחינה מדוקדקת שלהן. מקור מסר לסוכנות שהנהגת חיזבאללה בחנה את ההסכם "שורה אחר שורה לפני שהסכימה לו".

הבכיר בארגון הטרור הוסיף כי "המשא ומתן לא שחרר אפילו מטר אחד מהזכויות שלנו בים במשך 11 שנה, אבל אחרי המל"טים של ההתנגדות (הכוונה למל"טים של חיזבאללה ששוגרו בחודש יולי לעבר אסדת כריש ויורטו על ידי צה"ל; ש"ק) המשוואה השתנתה - ולבנון השיגה את כל דרישותיה. זה הישג האינטגרציה בין ההתנגדות לעמדה הלאומית הלבנונית המאוחדת".

במהלך הדברים שנשא קאווק בטקס בכפר שיעי בדרום לבנון, הוא טען כי כל הגורמים בישראל - וביניהם הצבא, הפוליטיקאים, המערכת הביטחונית והעם - עדים לכך שחיזבאללה השיג ניצחון. אולם, לטענתו, "יש בתוך לבנון מי שמכחיש את ההישג הזה מפני שהוא מתרגז מכך". הבכיר התייחס לביקורת בארץ הארזים נגד חיזבאללה בימים האחרונים, שלפיה ההסכם הימי מהווה למעשה הכרה בישראל.

בתוך כך, נשיא לבנון מישל עאון נפגש ביום שבת עם סגן יו"ר הפרלמנט אליאס בו סעב, האחראי למשא ומתן על סוגיית הגבול הימי עם ישראל. עאון יסיים את כהונתו בסוף החודש ויותיר אחריו ואקום שלטוני לאור היעדר הסכמה על מועמד חדש לנשיא לבנון בפרלמנט. זאת כאשר חצי שנה לאחר הבחירות לפרלמנט, עדיין לא הוקמה ממשלה קבועה.

הנשיא הלבנוני עודכן לגבי ההתפתחויות האחרונות בסוגיית הגבול הימי. לפי הודעת לשכתו, באמצע השבוע הנוכחי צפוי ביקור של המתווך האמריקני עמוס הוכשטיין, שימסור לו את המכתב שנחתם רשמית על ידי ארצות הברית לקראת המפגש בנאקורה. במפגש בעיירה שליד הגבול הצפוני, שני הצדדים צפויים לחתום במעמד נפרד ובחסות האו"ם וארה"ב על מסמכי ההסכמות שיועברו לאו"ם.

בה בעת, בתקשורת הלבנונית דווח כי בביירות ממתינים להגעת המתווך ביום שלישי או רביעי. עוד נטען כי ישראל העבירה מסר שלפיו היא תהיה מוכנה לחתום על המסמכים ביום רביעי או חמישי. כמו כן, פורסם שהוכשטיין הודיע ללבנון שהוא לא צופה הפתעות משפטיות או פוליטיות שיעכבו את החתימה. ואכן, בג"ץ דחה את העתירות המשפטיות שהוגשו נגד ישראל, ואפשר למעשה לאשר את ההסכם ללא הצבעה בכנסת.

אחרי הסיכום עם ישראל, לבנון מתכננת להסדיר את גבולה הימי גם עם השכנות האחרות. בסוף השבוע דיווח העיתון "אל־אח'באר" המקורב לחיזבאללה כי הנשיא הלבנוני סיכם עם הרודן הסורי בשאר אסד על הקמת משלחות רשמיות, שידונו באופן ישיר בגבול הימי שבין סוריה ללבנון. לפי הדיווח, לבנון קיבלה גם מסר מקפריסין, שלפיו יש לפתוח בדיאלוג כדי להסדיר את הגבול הימי בין המדינות, זאת לאור ההסכמות עם ישראל.

מל
מבקר המדינה פרסם דו"ח מיוחד הטיפול בשבויים והנעדרים
השלכת מטענים, בקבוקי תבערה ואבנים: 13 מבוקשים נעצרו | צפו בתיעוד
בלב קלקיליה: 8 מבוקשים נעצרו הלילה ברחבי יו"ש | צפו
החרימו כספי טרור: הלילה נעצרו עשרה מבוקשים ברחבי יו"ש
למרות לקחי שומר החומות: המשמר הלאומי נכנס להקפאה
מהנדס ערבי מירושלים הוא המחבל שביצע את פיגוע המטענים
נעצר בגין השלכת בקבוק תבערה - ותבע את המשטרה על מעצר שווא
סוכל פיגוע מטען נפץ בתוך ישראל שהוכוון ע"י פעילי טרור
תרגיל צבאי יחל מחר בגבול לבנון
הערכת אמ"ן ל-2023 נחשפת: אלו האיומים על ישראל