"ההנחיות ליום כיפור" - הגר"י זילברשטיין אישר

ד"ר ציון שלוסברג במכתב עם הנחיות לישיבות ליום כיפור • הגר"י זילברשטיין אישר את המכתב, וחשף את ההנחיות של רבי עקיבא איגר

"ההנחיות ליום כיפור" - הגר"י זילברשטיין אישר הגר

הד"ר ציון שלוסברג שמשרד הבריאות מינה אותו לממונה על מתווה הקפסולות בישיבות, שיגר מכתב לראשי הישיבות. "כממונה מטעם משרד הבריאות על מתווה הקפסולות של ועד הישיבות" כתב ד"ר שלוסברג, "נתבקשתי לתת הנחיות לישיבות שיש בהן חולים מאומתים לקראת יום הכיפורים".

שלוסברג המשיך: "הנגיף שגרם להתפרצות עולמית של תחלואה ושל מספר נפטרים לא מבוטל הכה גם בישיבות הקדושות ואנו נמצאים כעת בהתפרצות של מעל 2500 בחורים בפריסה ארצית".

הד"ר הסביר כי "על אף המהלך השכיח של הנגיף לגרימת מחלה ויראלית קלה שחולפת תוך מספר ימים ספורים, שתתבטא בכאבי גרון, כאבי ראש, שיעול, לעיתים המלווה גם קוצר נשימה, איבוד חוש הטעם וריח, ומחלת חום, %80 יחלימו ללא שיירים. %5 יגררו מחלה קלה למשך זמן ארוך יותר ו%5 עלולים רח"ל לפתח מחלה קשה יותר".

שלוסברג הוסיף כי "מהידע הרפואי שנצבר מוכח שהנגיף גורם להפעלת מערכת הקרישה בדם ויצירת מיני קרישים העלולים לפגוע במספר איברים בגוף, בעיקר בריאות ובכליות, אך אפקט הנגיף" הוא כותב, "מפושט בעוד הרבה ממערכות הגוף, עיקר התסמינים המתמשכים עליהם מתלוננים המחלימים הם עייפות, קשיי נשימה, כאבי מפרקים, שיעול וקוצר נשימה".

"לצערנו" מוסיף הד"ר, "יש גם כאלו העלולים לפתח מחלה קשה יותר גם בגיל צעיר ותמונת האשפוז מלמדת שגם אנשים בגיל הצעיר עלולים להתאשפז ואף במצב קשה ונזקקים להנשמה, ולצערנו רח"ל היו גם קורבנות בנפש, ואי אפשר לדעת מי יחלה בצורה קלה ומי יחלה חלילה בצורה קשה יותר, ומכאן בוודאי ששומר נפשו ירחק מהמחשבה הפסולה של להידבק על מנת לעבור את הנגיף". מסיים הד"ר את הסברו על סכנת נגיף הקורונה ומסביר על הנחיותיו ליום כיפור.

בהתקרב היום הקדוש הנה אנו להנחות לגבי התנהלות החולים המאומתים לגבי צום יום הכיפורים:

1. חולה קל- שעבר את המחלה לאחר יומיים שלושה ללא שיירים (לא סימפטומים משמעותיים, לא אושפז) אין בעיה עם הצום , אולם יקפיד על שתייה מרובה מערב החג.

2. חולה שפיתח סימפטומים משמעותיים, ו/או הסימפטומים ממשיכים יש להיזהר וכדאי לשאול פרטנית האם לשתות פחות פחות משיעור דהיינו כל תשע דקות CC04.

3. חולה שנמצא כעת במחלה ולא ידוע האם יפתח מחלה משמעותית או לא, במידת האפשר יקבל עירוי נוזלים במהלך הצום, במידה ואי אפשר ישתה מים מרים (דהיינו חליטת של 4 תמציות תה קמומיל בכוס רגילה של מים רותחים לרבע שעה ויכול לשתות ללא שיעורים), במידה וגם זה לא אפשרי, ישתה פחות מכשיעור, אם יכול לבא לידי סכנה היות וכאמור הנגיף מפעיל את מערכת הקרישה ובהינתן התייבשות מסוימת של הצום יכול לגרום לסיבוכים.

4. חולה עם מחלה משמעותית (חום גבוה, שיעול , קוצר נשימה, ירידה בסטורציה וכו'), אם יכול לבא לידי סכנה, לא יצום. במידת האפשר יקבל עירוי נוזלים , במידה ולא ניתן ישתה כרגיל.

5. חולה המאושפז לא יצום אם יכול לבא לידי סכנה. במידת האפשר יקבל עירוי נוזלים, במידה ולא ניתן ישתה כרגיל.

6. חולה שהיה עם מחלה משמעותית או שהיה מאושפז בחודש האחרון, ויכול לבוא לידי סכנה, במידת האפשר יקבל עירוי נוזלים במהלך הצום, במידה ואי אפשר ישתה מים מרים (4 תמציות תה קמומיל בכוס ויכול לשתות ללא הגבלה) במידה וגם זה לא אפשרי, ישתה פחות מכשיעור.

שלוסברג חתם את מכתבו: "בברכת והסירותי מחלה מקרבך,"

ובסיום המכתב ציין: "ההנחיות
היו לעיני הגאון הגדול הרב יצחק זילברשטיין שליט"א והוא אישר אותם".

הרב זילברשטיין עצמו הוסיף למכתב וציין כי "רבי עקיבא איגר פרסם הנחיות לעיר פוזנא בשנת תקצ"ב בשעת המגיפה שם, וכתב שקשה לתת הנחיות כלליות ליום הכיפורים, ולכן יהיו שני רופאים נוכחים במשך כל היום בחדר הקהל, והזהיר שלא לשמור בסוד אף את המקרה הקל ביותר".

ביגלל הנהגה זו של רבי עקיבא איגר כתב הגר"י זילברשטיין, "במקרה שיש בישיבה חולים מאומתים, אשרי הישיבה שתממן רופא או אדם מוסמך רפואי בכיר [ועדיף נוכרי] שיהיה במשך כל יום הכיפורים בישיבה, שיוכל לדאוג לעירוי לבחורים הנצרכים לכך, ויוכלו גם לשאול אותו שאלות שיתעוררו במהלך יום כיפור".

הגר"י זילברשטיין סיים את המכתב: "ונברך את כל ציבור לומדי התורה בפרט, ואת כל עם ישראל בכלל, בכתיבה וחתימה טובה, שנה טובה ומתוקה, ויתקיים בנו 'והסר ממנו דבר וחרב ורעב' וכל חולי עם ישראל יבריאו, והבריאים תתמיד בריאותם, ותהיה שנת ישועות גדולות לכלל ולפרט."

פרסום ראשון: דובר משרד הבריאות אייל בסון מתפטר
"הקורונה בורחת": נסגרו שתי מחלקות בהדסה
הח"כ מש"ס לאדלשטיין: "פעל במיידי להתיר פתיחת בתי כנסת לתפילה של עד 10 אנשים בחלל סגור
הוחלט: נחמן אש הפרויקטור החדש לקורונה
מאמר 'סיכום': לחזק את המערכת החיסונית / חלק י'
רק 2.1% בדיקות חיוביות: 780 מאומתים ביממה האחרונה
תמצית עלי זית - תה חם ומרק חם: לחזק את המערכת החיסונית / חלק ט'
קצר ולעניין: הכוכב החדש בטיפול הניתוחי בהשמנת יתר
סוף סוף: "מרפאה למחלימים" - די לתופעות המעצבנות!
תרגילי נשימה והתעמלות: לחזק את המערכת החיסונית / חלק ח'