בין הראשונים בעולם: טיפול חדשני בפרופור פרוזדורים בלב

לראשונה בבית החולים הדסה עין כרם התחילו לבצע צריבה חדשנית לטיפול בהפרעות בקצב הלב הנובעות מפרפורים בפרוזדורים בהם עד היום לא היה הניתן לטפל

בין הראשונים בעולם: טיפול חדשני בפרופור פרוזדורים בלב דויד לוריאדויד לוריא

כבר שנים רבות רופאים ברחבי העולם מטפלים בהפרעות קצב לבביות בעזרת פרוצדורה שנקראת אבלציה. את הפרוצדורה של האבלציה מבצעים בטכניקה בה מחדירים צנתר דרך כלי הדם ומגיעים ישירות אל הלב. ישנם מקרים בודדים בהם לא ניתן להגיע לאזורים מסוימים בלב דרך כלי הדם ומטפלים בצריבה דרך בית החזה.

לראשונה בארץ בבית החולים הדסה עין כרם ובין בתי החולים הראשונים בעולם, החלו בבית החולים לבצע טיפול באבלציה דרך בית החזה לאזורים בפרוזדור הלב אליהם עד היום הגישה הייתה פנימית ואף ישנם אזורים אליהם לא היה ניתן כלל להגיע. פרופ' דויד לוריא, מנהל היחידה להפרעות קצב לב וקוצבים בבית החולים הדסה עין כרם מסביר את הדברים :

" כבר שנים רבות אנו מבצעים את הפרוצדורות של האבלציה ומשתכללים בהן כל הזמן. ישנם מקרים בהם אנו צריכים להגיע לאזורים פגועים הנמצאים בשכבה החיצונית של הלב אליהם לא ניתן להגיע דרך כלי הדם, אז אנו מבצעים את הפרוצדורה בדקירה ישירה דרך בית החזה.

פרוזדור הלב נחשב למספיק דק כדי שנוכל לבצע את הפרוצדורה של האבלציה דרך כלי הדם אך ישנם מקרים בהם אנו נתקלים באזורים שהגישה מאוד בעייתית לדוגמא, הדופן הקדמי של פרוזדור שמאל.

אם באזור זה עובר מעגל של הפרעת קצב (רפרוף פרוזדורים) , כמו שקורה במחצית מהקרים של רפרוף פרוזדורים שמאלי, עובי הדופן יכול למנוע צריבה יעילה ועל ידי כך - להכשיל את הפרוצדורה.

מטופלים שהפרוצדורה אצלם נכשלה מסיבות אלה והצריבה לא צלחה, עד היום היו סובלים מדפיקות לב ואי-ספיקה ומוגבלים משמעותית ביכולת תפקודם היום יומית.

הם היו נאלצים לעבור פרוצדורות חוזרות, לעיתים אף ללא הצלחה, לקבל טיפול תרופתי רב עוצמה ובסופו של דבר במרבית הפעמים היו נזקקים להשתלת קוצב לב קבוע.

אחד המטופלים מספר, הדסה היא יותר בית מבחינתי, מאחר ובני משפחתי עבדו שם שנים רבות.

סמכתי בעיניים עצומות על פרופ' לוריא ולכן לא היה לי פחד. לשמחתי הפרוצדורה צלחה ואני יכול סוף סוף לחזור לעבודה ולחיים אליהם הייתי רגיל. אני מאוד שמח ונרגש לעשות ולנסות דברים חדשים שמקדמים את עולם הרפואה ואחרי שהפרוצדורה הצליחה אני גאה לומר שעולם הרפואה צועד כל הזמן קדימה ואני ההוכחה לכך"

צפו: ניסוי ראשון של נאס"א - כריית קרח בירח
ממצאי התחלואה והתמותה מהקורונה ברחבי העולם ומשמעותם
השריון הביולוגי של הקרפדה האוסטרלית
מחקר חדש מציג: טיפול חדש ומבטיח למחלת הפרקינסון
מגפות ופנדמיות / חלק ה'
מנצח התזמורת שאחראי על התיאום ביצירת החלבונים
מגפות ופנדמיות / חלק ד'
מגפות ופנדמיות / חלק ג'
מגפות ופנדמיות / חלק ב'
מגפות ופנדמיות / חלק א'