ועדת הכספים אישרה את הגדלת תוספת השלמת ההכנסה לאזרחים ותיקים

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר: "אני מתרגש היום, אנחנו מבטיחים שאף קשיש לא יהיה מתחת לקו העוני"

ועדת הכספים אישרה את הגדלת תוספת השלמת ההכנסה לאזרחים ותיקים אזרח ותיק, אשר נלחם במלחמת העולם השניה

ועדת הכספים אישרה הערב (א') לקריאה שנייה ושלישית את סעיפים 19-20 - הבטחת הכנסה שבפרק ט' בחוק ההסדרים. הצעת החוק מוזגה עם הצעות החוק של חברי הכנסת איימן עודה, חיים כץ, וחוה אתי עטייה.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר ציין בפתח הדיון: "היום אנחנו עושים מהפכה אמתית, אנחנו מעבירים את חוק השלמת הכנסה לקשישים. בנימה אישית עבדתי על החוק עוד שהייתי מנכ"ל משרד הקליטה, עברנו הרבה מאוד דיונים עם החוק הזה. אנחנו מבטיחים כעת כמדינה שלא יהיה קשיש שיקבל פחות מ-70 אחוז משכר המינימום, מגדילים את היכולת שלהם להשתכר ולעבוד, אנחנו מגדילים את האפשרות שלהם לקבל קצבת הכנסה".

עוד ציין: "היום בישראל כ-250 אלף קשישים מקבלי הבטחת הכנסה. אני באמת מתרגש, כי אנחנו פוגשים את האנשים האלה כל הזמן, האנשים שלא מצליחים לסגור את החודש וצריכים לבחור בין תרופות למזון, ודברים נוספים. אנחנו מאפשרים להם בתוספת את האפשרות להיות זכאים להבטחת הכנסה, וזכאות לסיוע בשכר דירה, ואפשרות לקבל דיור ציבורי מאוחר יותר. גם הגדלנו את הדיסריגארד לרכב, הגדלנו את גובה הקצבה, וגם את היכולת שלהם לעבוד כדי שהקצבה שלהם לא תקוזז. אנחנו מבטיחים שאחרי שהחוק הזה עובר, לא יהיה שום קשיש מתחת לקו העוני".

עוד אמר: "החוק הוא חוק בקונצנזוס, גם חברי הכנסת חיים כץ ואיימן עודה הסכימו להצטרף לחוק הזה, כך שהוא מבטא קונצנזוס של כל סיעות הבית. אני קורא לכולם להצביע פה אחד".

בהצעת החוק מוצע להגדיל את שיעורי תוספת השלמת ההכנסה לאזרחים ותיקים, באופן הבא:

לזכאים שטרם מלאו להם 70 שנים: ליחיד – הסכום המרבי יעלה ב-473 ש"ח בחודש, ולכל היתר (זוג, זוג עם ילד, יחיד עם ילד) ב-745 ש"ח בחודש.

לזכאים שמלאו להם 70 שנים וטרם מלאו להם 80: ליחיד – הסכום המרבי יעלה ב-477 ש"ח בחודש, ולכל היתר ב-754 ש"ח בחודש.

לזכאים שמלאו להם 80 שנים: ליחיד הסכום המרבי יעלה ב-481 ש"ח, ולכל היתר ב-761 ש"ח בחודש.

בנוסף נקבעו היום לדרישת הוועדה: הגדלת סכום התקרה בדיסריגארד (במקום 2,268 ₪ ל-2,479), וכן הגדלת תקרת שווי הרכב לעניין זכאים בגיל פרישה (במקום כ-40 אלף כ-60 אלף ₪), בגינם לא ינוכו סכומים מגמלת הזכאים.

עוד נקבע לדרישת יו"ר הוועדה היום, הגדלת המענק השנתי לוותיקי מלחמת העולם השנייה, כך שזה יעמוד על 60% מהשכר הממוצע במשק, במקום 35% עד כה: "מדובר בלוחמים יהודים שלחמו בשירות הצבאות השונים במלחמת העולם השנייה, בשירות הצבא האדום, בעלות הברית, הצבא האמריקני ועוד, כדי שכולנו נוכל לחיות כאן. זה מביא לבערך 6,800 ₪ כמענק שנתי, ואני חייב לומר תודה לשר האוצר שהסכים לשינוי ולשר עודד פורר וח"כ ולדימיר בליאק שסייעו בזה".

הדילמה הגדולה של נתניהו: מי יהיה שר האוצר הבא?
הממשלה אישרה את ההסכם הימי בין ישראל ללבנון
מחטף של הרגע האחרון? יו"ר הכנסת אישר דיון מיוחד בנושא העברת כספים
לאחר משא ומתן: הוסכם השכר לעובדי הוראה
ישראל ולבנון הגיעו להסכם על הקו הימי
לראשונה: מדינת ישראל מתיישרת לפי התקן האירופאי בתחום המזון
לכבוד החג: עלייה של 18% בהוצאות האשראי
תוכנית לפיד: להעביר את הסכם הגבול הימי עם לבנון לאישור סודי
פורום הנגב: הממשלה אישרה הקמת מנגנון אזורי
תקדים היסטורי: קורס ראשון של הכשרת חרדים למנהלי עבודה נפתח אתמול