האסון במיאמי: ביידן ממתין לבקשת מושל פלורידה להעברת תקציב חירום

נשיא ארה''ב ג'ו ביידן, ביקש ממושל פלורידה סיוע תקציבי לאסון קריסת הבניין בפלורידה: "אנו ממתינים לבקשתו של מושל פלורידה עבור כספי חירום"

האסון במיאמי: ביידן ממתין לבקשת מושל פלורידה להעברת תקציב חירום

תיעוד קריסת הבנין במיאמי

Voice of Jerusalem - VOJ

משטרת העיר מיאמי שבמדינת פלורידה שבדרום ארצות הברית הודיעה היום (חמישי) כי 51 בני אדם נעדרים באסון קריסת המגדל בשכונת סרפסייד בעיר, מתוכם 18 יהודים, כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

על פי דיווחים של הקהילה היהודית המקומית, לפחות יהודים, תושבי העיר מיאמי, נעדרים באסון. בבתי הכנסת באזור קראו למתפללים להגיע ולקרוא פרקי תהילים לשלומם של הנעדרים.

נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן התייחס לאסון וביקש ממושל מדינת פלורידה להקצות תקציב לשעת החירום: "הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום צפויה לסייע בקריסת הבניין במיאמי. אנו ממתינים לבקשתו של מושל פלורידה עבור כספי חירום".

36 פצועים חולצו מבין ההריסות, בהם לפחות ילד אחד, שתועד במצב טוב על ידי כלי תקשורת מקומיים. כוחות אדירים של יחידות חילוץ מכל פלורידה עוסקים בניסיון לחלץ את הנעדרים באיי החורבות.

הרב מנחם חירותי, שליח חב"ד במיאמי, סיפר על האירוע הטראגי": מדובר באחת הקהילות הכי גדולות של יהודים במיאמי, בצמוד לבית כנסת מאוד גדול. גרים באזור תשעים אחוזים יהודים, יש שם אלפי יהודים באזור. האירוע התרחש בשתיים לפנות בוקר. אנחנו מתפללים לרפואת הפצועים. אנשים סיפרו שהם שמעו לכודים שצועקים. להבנתי חילצו עשרה אנשים חיים מבין הריסות הבניין. יש 18 יהודים שכרגע נעדרים. מדובר להערכתי בעיקר באנשים מבוגרים".

הרב אריה סיטרון, רב קהילה שמתגורר בסמוך לבניין שקרס סיפר: "לדאבוננו יש הרבה אנשים שלא מצאו אותם. יש שישה שאני מכיר אישית ועוד רשימה של אנשים שאני לא מכיר. אנחנו זקוקים לנס. אני גר בסמוך, כמה בלוקים, אבל לא שמעתי מה שקרה עד שהתעוררתי בסביבות חמש בבוקר ואז ראיתי את כל הבלגן בוואטסאפ. הבן שלי קם באמצע הלילה ושמע הרבה מסוקים ומכבי אש. יש הרבה יהודים שגרים באזור, ביניהם אלו שנעדרים. לא נותנים לנו להגיע לאזור האסון. כן הגעתי למקום שפינו גופות. כרגע לא שמעתי על פצועים שהוציאו מבין ההריסות".

"עושים כל מאמץ לסייע"
שר החוץ, יאיר לפיד דיבר עם מאור אלבז הקונסול הכללי במיאמי והתעדכן איתו במצב הפעולות בשטח עקב קריסת הבניין במיאמי. בנוסף שוחח עם ראש הקהילה היהודית במיאמי ג׳ייקוב סולומון ושלח דרכו חיזוקים לקהילה היהודית במיאמי.

השר הנחה את הנהלת משרד החוץ לעדכן אותו במצב בשטח באופן שוטף ולהעמיד לרשות הקונסוליה במיאמי את כל הנדרש כדי לטפל במצב.

לפיד הוסיף: ״אנשי משרד החוץ במיאמי ובארץ עושים ככל יכולתם על מנת לסייע לכוחות בשטח, לפצועים ולמשפחות. זה ארוע קשה ומורכב ויקח זמן לטפל בו, אנחנו עומדים לרשותם בכל סיוע שיזדקקו לו״.

"שמענו פיצוץ גדול"
שכונת סרפסייד, בה התרחש האסון, היא בית לכ-6,000 יהודים ונחשבת למעוז של יהודים אורתודוקסים בעיר, במיוחד חסידי חב"ד. המבנה, מגדל מגורים בן 12 קומות, קרס בסביבות השעה שלוש בלילה. הסיבה לקריסה איננה ידועה.

על פי הדיווח של מיאמי הראלד, סנטו מג'יל, בן 50, סיפר על אשתו שעבדה בבניין והתקשרה אליו לאחר האירוע. "היא אמרה ששמעה פיצוץ גדול. זה הרגיש כמו רעידת אדמה", העיד מג'יל. אדם שגר בבניין סמוך תיאר את שהתרחש ל-CBS: "הבניין רעד וכשהסתכלתי דרך החלון חשבתי שזה כמו סערה".

בכיר בכוחות ההצלה ונציג זק״א במיאמי סיפר: ״מדובר במגדל מגורים בשכונה היהודית במיאמי בו מתגוררות בין היתר גם משפחות יהודיות. אנו פועלים יחד עם שאר כוחות הביטחון וההצלה במיאמי ועוקבים מקרוב אחר פעולות החילוץ, אנו מתמקדים כעת באיתור המשפחות היהודיות. כולנו בתפילה שהאירוע הזה יסתיים עם כמה שפחות נפגעים וקרבנות.״

יו"ר ש"ס אריה דרעי בטוויטר: "‏אני עוקב בחרדה ובדאגה אחר האסון הכבד במיאמי. יחד עם כל עם ישראל אני נושא תפילה לרפואת הפצועים ולאיתור הנעדרים במהרה בריאים ושלמים ושולח חיזוק למשפחות הקהילה היהודית במקום. בשורות טובות".

בעקבות האסון במיאמי: שר התפוצות, ד״ר נחמן שי, שוחח הערב עם הקונסול הכללי של ישראל במיאמי, מאור אלבז, ועם נשיא הפדרציה היהודית במיאמי, ג׳קוב סלומון

שר התפוצות, ד״ר נחמן שי: ״ישראל אבלה עמכם, עם הקהילה היהודית ועם כלל הנפגעים. ישראל עומדת לצידכם ברגעים הקשים האלה״

ד״ר נחמן שי, שר התפוצות שוחח בשעה האחרונה עם הקונסול הכללי של ישראל בפלורידה, מאור אלבז, ועם נשיא הפדרציה היהודית במיאמי, ג׳קוב סלומון והעביר להם את תנחומי ישראל וממשלתה על האסון הכבד שפקד את הקהילה המקומית.

עד שעה זו טרם ברור היקף האסון אבל ברור כי חלק ניכר מן הנעדרים, כ-20 איש הם יהודים ובהם גם בעלי אזרחות ישראלית. הקונכ״ל סיפר כי הקונסוליה והקהילה כבר נערכות להושיט סיוע דחוף לניצולים. השר עדכן את שר החוץ וראש הממשלה בתמונת המצב.

הפרלמנט אישר - אנטישמיות היא פשע באוקראינה
בין שמים וארץ: שתי ציפורים נלחמות על לטאה אחת
ארה"ב: פרו-פלשתינים שתקפו יהודים הואשמו בפשע שנאה
סין ורוסיה לצד טהרן: איראן הצטרפה לארגון שנגחאי
גרמניה: המשטרה סיכלה פיגוע נגד בתי כנסת ביום כיפור
בשליחות איראן: שיירת משאיות דלק ראשונה הגיעה ללבנון
דיווח: נשיא סין סירב להיפגש עם ביידן
הטליבאן ביקש מארה"ב לתרום לו כספים
בלב הים: שחף נוחת על גב הלווייתן • צפו
ארה"ב: 7 מיליון דולר בעבור מידע שיוביל למעצרו של בכיר