יריב לוין: "רוצה ששופטי העליון ייבחרו על ידי הכנסת"

בליכוד שוקלים לא לקבוע בהסכמים נציגים לוועדה למינוי שופטים לאור הרצון לבטל אותה • נתניהו יידרש להכריע בנושא

יריב לוין: "רוצה ששופטי העליון ייבחרו על ידי הכנסת" ח''כ יריב לוין

הקואליציה המתגבשת טרם החליטה מי יהיו הנציגים מטעם הממשלה והכנסת בוועדה למינוי שופטים. בליכוד הסבירו לשותפים הקואליציוניים כי הם שוקלים שלא לקבוע נציגים לוועדת למינוי שופטים בהסכמים הקואליציוניים בשל הסיכוי והרצון שקיים בקואליציה המתגבשת לבטל את הוועדה למינוי שופטים, ולשנות את שיטת הבחירה של השופטים.

אמנם עוד טרם החליטו סופית כיצד ישנו את השיטה ומתי, אך אחת האופציות המובילות היא ששופטי עליון יבחרו על ידי הצבעה בכנסת. הגרסאות האחרות מדברות על חיזוק כוחם והרחבת הייצוג של הפוליטיקאים בוועדה על פני השופטים ונציגי לשכת עורכי הדין. ההחלטה הסופית תידרש לקבל את אישורו של נתניהו. מלבד שאלת אופן מינוי שופטי העליון, עדיין לא ברור יאפשרו לוועדה להמשיך למנות שופטים במחוזי ובשלום ואם כן באיזו מתכונת.

נציגות בוועדה למינוי שופטים היא בדרך כלל תפקיד נחשק עליו המפלגות מתעקשות במו"מ הקואליציוני. ל"ישראל היום" נודע כי גם השרים המיועדים איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' דרשו ייצוג בה מטעמם.

ח"כ יריב לוין, המנהל את המו"מ מטעם הליכוד ומי ששמו מוזכר כמועמד המוביל לתפקיד שר המשפטים, אמר במו"מ לשותפות כשביקשו לדון בנציגי הוועדה במסגרת ההסכמים הקואליציוניים: "חכו עם נציגים לוועדה למינוי שופטים, אני רוצה לשנות את השיטה כך שלא תהיה וועדה ויבחרו שופטי עליון בכנסת אז יכול להיות שלא תהיה בוועדה צורך".

ההחלטה על שיטת בחירת השופטים צפויה להיות דרמטית ויכולה לשנות את הרכב העליון כך שיהיה בו רוב שמרני. באוקטובר 2023 יפרשו השופטות אסתר חיות וענת ברון המזוהות כאקטיביסטיות ושנה לאחר מכן, באוקטובר 2024, יפרוש השופט עוזי פוגלמן הנתפס גם כאקטיביסט. ב־2025 יפרוש השופט יוסף אלרון המזוהה כשופט שמרן וסנגוריאלי.

ח"כ אפרת רייטן, שהייתה חברת הוועדה למינוי שופטים בכנסת הקודמת מסרה בתגובה: "היוזמות המופרכות, שבאות בצרורות, לפירוק המערכת המשפטית והשלטונית הדמוקרטית של מדינת ישראל נדרסת עכשיו במסיבת שכרון כוח מטורללת. זאת לא משילות אלא השתלטות".

שכר הח"כים צפוי לעלות

בתוך כך, שכר נושאי המשרה במדינה צפוי לזנק ב־13.5% החל מ־1 בינואר, אם ועדת הכספים לא תחליט אחרת. הסיבה: מאחר והצמדת שכר נושאי המשרה לשכר הממוצע במשק הוקפאה עם פרוץ מגיפת הקורונה, וההקפאה אמורה להשתחרר בתחילת השנה האזרחית, שיעור העלייה המצטבר יגיע לרמות האלה.

אם העדכון ייצא אל הפועל, השכר של נשיא המדינה יצחק (בוז'י) הרצוג יעלה מ־64,673 שקל ל־73,404 שקל, ושכרו של ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו יעלה ל־63,951 שקלים לעומת קודמו בתפקיד שהשתכר 56,345 שקלים.

דרעי לנתניהו: אם המינוי ייפסל בבג"ץ - בטל ומהר את עילת הסבירות
פרטים חדשים על מאמצי הנשיא: סדרת שיחות עם בכירים ברשויות השלטון
אם בג"ץ יפסול את דרעי, הוא עשוי להתמנות לתפקיד רה"מ החליפי
"סתם מתגרים בכל העולם": גפני על עליית בן גביר להר הבית
"פוגע בסביבה ובבריאות": ויכוח סוער סביב ביטול מס החד פעמי
"יוקר המחיה לא מפסיק לעלות": נתניהו מכנס דיון כלכלי עם סמוטריץ'
פרוש ימונה לשר לענייני ירושלים ויהיה אחראי על מירון
דרעי נכנס לתפקיד שר הבריאות באופן רשמי
אחרי הקמפיין נגד בנט ולפיד: נתניהו יעביר מיליארדים לערבים
נתניהו השביע את ממשלתו החדשה בכנסת