"יש חיסון שם בחוץ – ואנו קרובים אליו"

כך אומר רכז חיסוני הקורונה במשרד הבריאות לוועדת הקורונה. יו"ר הוועדה יפעת שאשא-ביטון: גם לאחר הגעת החיסון לישראל –עדיין נתמודד עם המגיפה

"יש חיסון שם בחוץ – ואנו קרובים אליו" מד

נציג משרד הבריאות גילה היום (שלישי) בוועדת הקורונה בכנסת אופטימיות זהירה, בהשגת חיסון עולמי לקורונה. יו"ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון (כולנו) בירכה על מהלכי ממשלת ישראל להשגת החיסון לאזרחים, והדגישה כי גם לאחר הגעת החיסון לישראל –עדיין נתמודד עם המגיפה והשלכותיה עוד תקופה לא-מבוטלת, וחשוב להיערך גם לכך – כולל במערכת הבריאות.

ד"ר אורי פיינשטיין, ראש צוות חיסוני הקורונה במשרד הבריאות, הדגיש את המדיניות של פיתוח חיסון מקומי יחד עם עסקאות רכש דו-צדדיות, ואת חוסר-הידע העולמי על השפעות ארוכות-טווח של המחלה. "אנחנו רוכשים הזדמנות שיש בה סיכון, גם כשיעילות ובטיחות החיסון טרם ברורים, אך הם ייבדקו היטב – לפני שיוצע החיסון לאזרחים. בשבועות הקרובים התקדמו שתי חברות, "פייזר" ו"מודרנה", על התפתחות מהותית, אך דווקא על חולים בעלי תסמינים. הפיתוח מתנהל בקצב מסחרר, ומינהל המזון והתרופות של ארה"ב מתכנן לבדוק אישור חיסון בשבועיים הקרובים". הוא סירב להתחייב מתי כמה וכמה חיסונים יקבלו ודאות של חיסון בטוח ויעיל, על כמות מספקת של נסיינים. "היום אני כבר יותר אופטימי שיש חיסון אי-שם בחוץ - ואנו קרובים אליו". לדבריו, צוותי משרד הבריאות מתכוננים לתרחיש בו כמה וכמה חברות יצליחו בו-זמנית בפיתוח החיסון – ולהביאו לארץ.

לפי פיינשטיין, המכון הביולוגי בנס ציונה, ממשיך בבדיקת הבטיחות של החיסון שפיתח, ונמצאו מיעוט תופעות-לוואי בשלב הראשון של הבדיקה.

יוזם הדיון, ווליד טאהא (הרשימה המשותפת) התריע כי לפי סקרים נשערכו בארץ, 50% מאזרחי ישראל אינם מוכנהים להתחסן עם הגיעו של החיסון הראשון ורק 21% מוכנים. חלקם מוזן ממידע ברשתות החברתיות, ואחרים חוששים מבטיחותו. הוא הדגיש כי יש לתת לאזרחים מידע מדוייק מה יעילות החיסון ולכמה זמן, מה תופעות הלוואי, מי האוכלוסיות הראשונות שיחוסנו ומה ייעשה אם אוכלוסייה רחבה תסרב להתחסן. יואל רזבוזוב (יש עתיד-תל"ם) תהה מה מדיניות הבחירה של הממשלה באיזה חיסון לבחור, יוליה מלינובסקי (שראל ביתנו) הדגישה כי בניגוד להצהרות, בחודשיים הקרובים לא ייחלו לחסן.

פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, שיבח את המקצועיות הרבה של משרד הבריאות בהערכת החיסונים המתפתחים בעולם, והציע כי הדיונים ברכישת החיסונים ע"י המדינה ייעשו בשקיפות – כדי לשמור על אמון הציבור. ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאים עובדי המדינה, הוסיף כי "ככל שהמידע על יעלות ובטיחות החיסון יהיה נגיש לציבור – נבטיח את שיתוף הפעולה מצידו. מיגור המגיפה עוד ימשך זמן רב".

לראשונה בארץ: יחידת טיפול נמרץ לילדים חולי קורונה
בן 48 החליק מאופנוע בסמוך לאלעד
כך נמנעת הקלת העומס של בתי החולים ב30%
בתי החולים הציבוריים: לא להפנות אמבולנסים
רובינשטיין: מערכת חינוך לילדי הרופאים היא צינור חמצן לעיר
המדריך המלא לטיפול בעור יבש
"מדובר בהפקרה של חולים המצויים בסכנת חיים"
הילולת הרש"ש: לא תתקיים השנה עלייה לציון
לקראת הסערה: אמצעי בטיחות בבית ובחוץ
קרעו את השמים: 2 יולדות במצב קשה