מהומות בדרום: רכבת נחסמה - רכב יהודי הוצת

בעקבות נטיעות ט''ו בשבט בנגב החלו התפרעויות קשות של בני מיעוטים במהלכן נשרף רכב יהודי, נחסמה רכבת וכביש 25 נחסם על ידי צמיגים בוערים

מהומות בדרום: רכבת נחסמה - רכב יהודי הוצת

צמיגים בוערים בכביש 25

החל מאתמול קק''ל החל לטעת עצים בנגב באדמות ליד הכפר הבדואי אלטראש, בעקבות הנטיעות בשנת השמיטה, החלו בני מיועטים להתפרע. בעקבות זאת הוזמנה משטרה ואף עצרה חלק מהמתפרעים.

היום, נמשכו נטיעות ט''ו בשבט בנגב על ידי חברי הכנסת בליכוד, (שפעלו בניגוד להלכה ושתלו בשנת השמיטה עצים באדמה) וכתוצאה מכך שוב החלו התפרעויות קשות של בני מיעוטים במהלכן נשרף רכב יהודי, נחסמה רכבת וכביש 25 נחסם על ידי צמיגים בוערים.

מהמשטרה נמסר: "לפני זמן קצר צוות משטרה הוזעק לאירוע הצתת רכב בשגב שלום. בסריקות אותר בעל הרכב וחולץ. פעילות המשטרה במקום נמשכת. כביש 25 פתוח לתנועה.

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר מסר בתגובה להפרות הסדר בנגב: "קורא למשטרת מחוז דרום שלא לנהוג כפי שנהגו במבצע "שומר החומות" והפעם להפגין נחישות ונחרצות מול הפורעים. מי שזורק אבנים וחוסם כבישים בנגב צריכים לטפל בו בכל הכח והעוצמה. יש לאפשר לשוטרים לירות במי שמסכן את חייהם ולא לאפשר לפורעים לחזור על הטרור שהפגינו ב"שומר החומות".

בעקבות המהומות חברי הכנסת של הרשימה המשותפת פנו היום לשר לבטחון הפנים, עמר בר-לב, בדרישה לשחרר את העצורים מהאירועים בנגב. 21 אזרחים ערבים, בהם ילד בן כ-10 ועיתונאי נעצרו אתמול והיום בצל נטיעות קק"ל על אדמות אלאטרש בנגב.

במקביל מוקדם יותר הערב בעקבות ההתפרעויות נחסמה מסילת הברזל של הרכבת. מהמשטרה נמסר: "במשטרת ישראל התקבל דיווח כי סמוך לצומת גורל רכבת נוסעים בלמה לאחר שנהג הקטר זיהה כי הונחו אבנים על מסילת הברזל. המכשול הוסר. שוטרים הגיעו למקום, החלו סריקות ונפתחה חקירה. בכביש 25 סמוך לנבטים התקבל דיווח אודות יידוי אבנים לעבר אוטובוס ורכב פרטי. לרכב הפרטי נגרם נזק. שוטרים במקום".

בנוסף, בעקבות המחאה הקשה נפצעו שני שוטרים במהלך ההתפרעויות של בני המיעוטים כאשר נפצעו קל שני שוטרים (מאבן וזיקוק).

ח''כ אבי דיכטר מהליכוד מנופף בעציץ לפני ששותל באדמה

ראש הממשלה לשעבר נתניהו הגיב לאירועים: "אף אחד לא יעצור נטיעת עצים בארץ ישראל. אני נותן גיבוי מלא לכוחות הביטחון ודורש מבנט לגנות מייד את ההסתה של רע״מ, שותפתו הבכירה לממשלה".

ח"כ מנסור עבאס יו"ר רע"מ, מסר בתגובה לנתניהו: "אבו יאיר", לא רק שהסכמת להפסקת הנטיעות בנגב, אלא גם הסכמת להכיר בשלושת הישובים בנגב, וגם נענית לבקשתי באחת הישיבות בבלפור לדחות את הפינוי של המשפחות הפלסטיניות מבתיהם בשיך גראח. ח"כ נתניהו, תנשום, תפנים ואולי תתקדם".

הציונות הדתית על ההתפרעויות בנגב בעקבות איומי רע״מ: ״מי שיתקפל בפני איומי רע״מ לאחר הפרעות הלילה בנגב וניסיון הרצח של נוסעי רכבת ישראל בסמוך לרהט בידי תומכי התנועה האיסלמית, ישים חותמת סופית על מכירת הנגב ואיבוד המשילות של מדינת ישראל".

שר החוץ ויו"ר ויש עתיד יאיר לפיד הגיב: "12 שנה של הפקרת הנגב והזנחת הבעיה הבדואית לא יבואו לפיתרון ביום אחד. מדינת ישראל צריכה לטעת עצים על אדמות המדינה, אבל לא חייבים לפגוע בפרנסתם של תושבי האיזור. כמו שממשלת נתניהו עצרה את הנטיעות ב-2020 אפשר לעצור גם עכשיו להיערכות מחדש. ממשלת השינוי מחוייבת לפתור את בעיית הבדואים ולהביא להסדרה בנגב. פוליטיקאים מכל הצדדים צריכים להרגיע במקום ללבות את האש. אני מגנה את האלימות בשטח ומגבה את פעילות המשטרה להחזרת הסדר הציבורי".

ממרכז האופוזיצייה ח"כ יריב לוין נמסר: "ממשלת בנט נמצאת באובדן שליטה מוחלט. היא איבדה שליטה על ההדבקה ועל ניהול משבר הקורונה, ועכשיו מאבדת את השליטה בנגב. לאירועים בנגב יש שם אחד: טרור. טרור שמתודלק באיומי רע״מ, שותפתו הבכירה של בנט בממשלה. הכניעה המיידית של לפיד לטרור היא מפגן מדהים של חולשה ושל חוסר הבנה בסיסי של המציאות בה אנו חיים".

עוד נמסר כי: "על בנט להבהיר חד משמעית שהנטיעות בנגב יימשכו, על אף קריאתו של לפיד ואיומי רע"מ, ולתת גיבוי מלא לכוחות הבטחון לשים סוף למהומות. אם נותרה מעט אחריות אצל חברי הכנסת של תקווה חדשה וימינה, הם צריכים להבהיר לבנט שכניעה נוספת לטרור ולאיומים של רע״מ תהא סופה המיידי של הממשלה".

הרכב של העיתונאי שנשרף כליל
פרצו מעבר וניסו לדרוס את שוטרים: נעצרו 4 חשודים
התרעת שווא: אזעקה נשמעה בצפון
נס: מחבל חדר לישוב - אין נפגעים
ההסתננויות של שב"חים הולכות וגוברות, הענישה דווקא מצטמצמת
גדר ללא הפרדה: השלמת הבנייה אינה נראית באופק
מטר מהחייל: מחבל ניסה לדקור חייל ונוטרל
אבו מאזן התקשר לאחיו של המחבל מג'נין והביע תנחומים
בעקבות הפיגוע: שביל אופניים יפתח באלעד
"התעללות פדגוגית": הרשות הפלשתינית הקצינה את תכני ההסתה נגד ישראל
אתגר השבח''ים: מי יהיה זכאי להיתר עבודה ואיך נמנעים מפרצות בגדר