חוקרים פיתחו: תוכנה המפיקה מנגינות מותאמות לטעמו של השומע • האזינו

מאלתרים בתבונה: חוקרים בפקולטה למדעי המחשב ע"ש טאוב פיתחו תוכנה המפיקה באמצעות בינה מלאכותית יצירות ג'ז המותאמות לטעמם של השומעים • האזינו לדוגמא

חוקרים פיתחו: תוכנה המפיקה מנגינות מותאמות לטעמו של השומע • האזינו

קטע שנוצר על ידי בינה מלאכותית בהתאמה לטעמו המוזיקלי של השומע

חוקרים בטכניון פיתחו תוכנה ליצירת קטעי ג'ז מקוריים המתאימים לטעמו המוזיקלי של המשתמש. את התוכנה, שהוצגה בכנס החברה הבין-לאומית לאחזור מידע מוזיקלי (ISMIR 2020), פיתחו הסטודנטים נדב בהונקר ושונית חביב-חכימי בהנחיית פרופ' רן אל-יניב, מומחה ללמידה חישובית ובינה מלאכותית מהפקולטה למדעי המחשב ע"ש טאוב. מאמרם, המדגים היתכנות של מידול העדפות מוזיקליות ושל הלחנה אוטומטית של מוזיקה על פיהן אף זכה בפרס Best Research בכנס.

הלחנת מוזיקה באמצעות בינה מלאכותית היא אתגר מורכב המעסיק קבוצות מחקר רבות ברחבי העולם, ואתגר מורכב במיוחד הוא הלחנה של מוזיקה המותאמת לטעמו של המשתמש. אתגר זה מורכב אף יותר בהקשר של מוזיקת ג'ז – ז'אנר מבוסס אלתור, שאינו כפוף לכללים קשיחים כמו אלה הנהוגים בז'אנרים מוזיקליים אחרים.

בהונקר וחביב-חכימי, שניהם נגני ג'ז חובבים, פיתחו מערכת מבוססת רשתות נוירונים ולמידה עמוקה הפועלת בכמה שלבים. בשלב הראשון לומדת המערכת את אומנות הג'ז על סמך מאגר גדול של קטעי סולו המכיל מאות יצירות של ענקי ג'ז ובהם צ'רלי פרקר, סטן גץ ודקסטר גורדון. לאחר מכן היא לומדת את טעמו האישי של המשתמש, ובסופו של דבר היא מייצרת מוזיקה מקורית על סמך שני מקורות אלה. כל תו חדש ביצירה מבוסס על אוסף התווים שלפניו והיכרות של המערכת עם יצירות קודמות ועם המבנה של אקורד מוזיקלי.

המערכת החדשה, BebopNet, מצליחה חלקית לספק אפיון אובייקטיבי של העדפותיהם המוזיקליות הסובייקטיביות של המשתמשים. המחקר כלל גם ניתוח של האלתורים ובחינת קרבתם המוסיקלית לאלתורי המקור שעליהם אומנה המערכת. לפי ניתוח זה התברר כי האלתורים שייוצרו אינם גניבה מוסיקלית (פלגיאט) אלא קטעים מקוריים. בשלב הפיתוח הנוכחי, מבהיר פרופ' אל-יניב, "המערכת אומנם מפיקה אלתורים מעניינים, ובאופן מפתיע לעיתים אף ערבים לאוזן, אולם עדיין איננו קרובים לייצור אילתורי ג'ז מקצועיים (אנושיים). אנחנו מעריכים שאפשר יהיה לשפר משמעותית את איכות האלתורים באמצעות לימוד ישיר מסיגנל קול (אודיו) שיאפשר להרחיב משמעותית את מדגם האימון. לדעתנו העבודה מחדדת אתגר מהותי בדרך לבנייתן של מכונות המסוגלות לייצר אומנות ברמה אנושית. אתגר זה הוא היכולת להעריך ולמדל באופן מהימן וממוכן איכות סובייקטיבית של יצירות אומנות. פיצוח אתגר זה יאפשר התקדמות משמעותית בתחום."

פרופ' רן אל-יניב
דרכים טבעיות להפחתת רמות הומוציסטאין בגוף
חומר המצוי בתות שדה עוזר לאלצהיימר
שמן נדיף המופק מעלי אורגנו בר עשוי לרפא פסוריאזיס
ראש המכון הביולוגי: יכולים לייצר 15 מיליון חיסונים לכל האזרחים
הידעת? על הכרונוטיפים - טיפוסי זמן
תגלית חדשה על התפתחות מנגנון השמיעה בעוברים
דרכים טבעיות להקלת תסמיני גיל המעבר
המשקפיים החכמים של אפסון השתדרגו
המלון בחלל שייקרא על שמו של קצין נאצי
'נדודי שינה': מה חשוב לדעת כאשר קשה לכם להירדם