סיכום חדשות השבת: יום הלחימה השלישי באוקראינה

נשיא אוקראינה סירב להצעה להתפנות מהמדינה בעוד שהתקיפות הרוסיות ממשיכות • שני גברים נהרגו בהתרסקות מטוס קל בהרי ירושלים

סיכום חדשות השבת: יום הלחימה השלישי באוקראינה זירת האסוןנשיא המדינה עם נשיא אוקראינה

המלחמה באירופה מתעצמת כשרוסיה ממשיכה לתקוף את הבירה קייב ושני גברים נהרגו בהתרסקות מטוס קל בהרי ירושלים, אלו חלק מהאירועים שהתרחשו במהלך השבת. כאמור, הלחימה באוקראינה נמשכה לאורך סוף השבוע. כלי טיס רוסיים הפציצו יעדים בבירה קייב.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', ביממה השלישית לפלישה הרוסית על אוקראינה, המאמץ העיקרי התרכז סביב קייב והנסיונות להצניח כוחות בפרברים להשתלטות המיוחלת של הבירה. עם זאת, נראה כי התוכניות של הקרמלין לפלישה וכיבוש בזק השתבשו בעקבות התנגדות נועזת של הצבא האוקראיני והמיליציות האזרחיות אשר גרמו לאבידות כבדות בחיילים ובציוד.

בד בבד, רבבות של פליטים אוקראינים מנסים לעבור את הגבול לכיוון היחיד שנותר להם בעקבות הכתר הרוסי על המדינה: מערבה אל עבר פולין. בשעות הבוקר, נשיא אוקראיני ולדימיר זלינסקי שחרר תיעוד נוסף מקייב כהוכחה שהוא עדיין בחיים בעיצומו של מבצע תעמולה נגדו שמקורו במוסקבה.

בתוך כך, שירותי המודיעין האוקראינים הזהירו מפני פיגוע מבוים אפשרי בשעות הקרובות מצד הכוחות הרוסיים באזור דונייצק הכבושה לאחר שהתקבלו דיווחים על חלוקה של מסכות אב"כ לחיילים במקום.

במהלך השבת שני גברים נהרגו בהתרסקות מטוס קל בהרי ירושלים, באזור ביער בגין סמוך למבוא ביתר. כוחות גדולים הוזעקו למקום. המטוס המריא ממנחת במרכז הארץ לכיוון מצדה ונותק עימו הקשר באזור הרי ירושלים.

בעקבות דיווח על ניתוק הקשר - באזור השעה 10:30 כשמטוס האולטרה-לייט מעל שורש, החלו כוחות רבים בסריקות אחר מיקום המטוס. כוחות משטרה של מחוז ירושלים ומשמר הגבול איתרו במהלך הסריקות את זירת ההתרסקות של המטוס הקל בשטח פתוח סמוך למבוא ביתר. שני הגברים אותרו ללא סימני חיים ומותם נקבע במקום.

מזק''א נמסר: "הבוקר שבת התקבל דיווח במוקד זק״א על מטוס קל שיצא ממרכז הארץ לכיוון הנגב וככה״נ איבד שליטה והתרסק באיזור הרי ירושלים. סולטן אטון מתנדב זק״א שטיפל בזירה: ״כשהגעתי למקום ראיתי שברי מטוס רבים מפוזרים במקום, שני הטייסים שכבו בסמוך לחלקי המטוס ללא סימני חיים עם פגיעות קשות כתוצאה מעוצמת ההתרסקות. פראמדיק מד״א אישר את מותם במקום, טיפלתי במקום בכבוד המת ובאיסוף הממצאים בזירה הקשה.״

גופות שני הטייסים הועברו למכון באבו כביר להמשך בדיקה וזיהוי. כוחות משטרה רבים פעלו במקום לבדיקת נסיבות האירוע.

בסביבות השעה 11:00 בבוקר התקבלה הודעה במוקד 102 של כבאות והצלה לישראל מחוז דרום, על רכב שנראה במדרון תלול באזור כביש 40 בקרבת מצפה רמון.

צוותי כיבוי וחילוץ מתחנות מצפה רמון ובאר שבע שהוזנקו למקום החלו בחתירה למגע בכדי לשלול לכודים. צוותי החילוץ שהגיעו לרכב זיהו בתוכו אדם ללא רוח חיים ומיד החלו בהזנקת כוחות נוספים בעקבות תנאי השטח המורכבים.

למקום הוזנקה גם יחידת להבה של כבאות והצלה לישראל שתפקידה סיוע באירועים מורכבים וברשותה אמצעים ייחודיים וייעודיים לחילוצים מסוג זה.

במקום הוקם חפ"ק של כלל כוחות ההצלה שאותו ניהל טפסר משנה משה עמר מפקד תחנת באר שבע ובסיוע של סגן טפסר דורון אלמשלי מפקד יחידת להבה.

לוחמי האש מיחידת להבה החלו בהכנת ציוד ואמצעים וירידה במדרון עד להגעתם ללכוד.

צוות המחלצים זיהה כי הרכב נוטה להתדרדר בהמשך המצוק לעוד מרחק של מאות מטרים ולכן נדרש לעגן את הרכב, לאחר עיגון הרכב החלו הלוחמים בפעולות חילוץ מורכבות באמצעות כלים הידרואליים. הורדת הלכוד בוצעה באמצעות מערכות חבלים במתאר בעל עבירות קשה עד לנקודת חבירה.

לאחר פעולות חילוץ מורכבות ומשולבות בין לוחמי האש מתחנות מצפה רמון, לבין יחידת להבה מכבאות והצלה לישראל חולץ הלכוד מהרכב וכלל הצוותים עשו דרכם למקום מבטחים.

יש לציין שתנאי הדרך הקשים והמסובכים יחד עם החשיכה המוחלטת עכבו את חילוץ ההרוג מהשטח ואת יציאתם של כלל הצוותים מהמדרון למקום יציב ובטוח.

טפסר משנה משה עמר מפקד האירוע מסר: "לאחר שעות רבות שבהם פעלנו יחד עם יחידת להבה לחילוץ מורכב של הלכוד, במדרון תלול של כ150 מ' ובמקום ללא גישה לרכבי חילוץ, חילצנו את ההרוג. יש לציין שמדובר בחילוץ מורכב שדרש מהמחלצים ירידה בוואדי עם דרדרת תוך סחיבת ציוד חילוץ ייעודי וכבד בכדי לחלץ את ההרוג מהרכב שהיה מרוסק לגמרי. נוסף על כך הייתה סכנת התדרדרות של הרכב במדרון דבר שאילץ את אבטחת הרכב טרם פעולות החילוץ. לאחר סיום חילוץ הלכוד האתגר הקשה היה העברתו למקום המצאותם של כלל הכוחות כאשר יש סכנת דרדרת. עם רדת החשיכה כל פעולה שביצענו בשטח הייתה מורכבת יותר ואף מסוכנת. כלל הצוותים פעלו בנחישות ובמקצועיות עד לסיום האירוע".

זירת התרסקות המטוס הקל בהרי ירושליםזירת האסון

כמו כן, בצהריים, אדם ללא רוח חיים אותר ברכב שהידרדר לתהום באזור כביש 40 ליד מצפה רמון. כוחות חילצו את הגופה.

בסביבות השעה 11:00 בבוקר התקבלה הודעה במוקד 102 של כבאות והצלה לישראל מחוז דרום, על רכב שנראה במדרון תלול באזור כביש 40 בקרבת מצפה רמון. צוותי כיבוי וחילוץ מתחנות מצפה רמון ובאר שבע שהוזנקו למקום החלו בחתירה למגע בכדי לשלול לכודים. צוותי החילוץ שהגיעו לרכב זיהו בתוכו אדם ללא רוח חיים ומיד החלו בהזנקת כוחות נוספים בעקבות תנאי השטח המורכבים.

למקום הוזנקה גם יחידת להבה של כבאות והצלה לישראל שתפקידה סיוע באירועים מורכבים וברשותה אמצעים ייחודיים וייעודיים לחילוצים מסוג זה. במקום הוקם חפ"ק של כלל כוחות ההצלה שאותו ניהל טפסר משנה משה עמר מפקד תחנת באר שבע ובסיוע של סגן טפסר דורון אלמשלי מפקד יחידת להבה. לוחמי האש מיחידת להבה החלו בהכנת ציוד ואמצעים וירידה במדרון עד להגעתם ללכוד.

צוות המחלצים זיהה כי הרכב נוטה להתדרדר בהמשך המצוק לעוד מרחק של מאות מטרים ולכן נדרש לעגן את הרכב, לאחר עיגון הרכב החלו הלוחמים בפעולות חילוץ מורכבות באמצעות כלים הידרואליים. הורדת הלכוד בוצעה באמצעות מערכות חבלים במתאר בעל עבירות קשה עד לנקודת חבירה.

לאחר פעולות חילוץ מורכבות ומשולבות בין לוחמי האש מתחנות מצפה רמון, לבין יחידת להבה מכבאות והצלה לישראל חולץ הלכוד מהרכב וכלל הצוותים עשו דרכם למקום מבטחים.

יש לציין שתנאי הדרך הקשים והמסובכים יחד עם החשיכה המוחלטת עכבו את חילוץ ההרוג מהשטח ואת יציאתם של כלל הצוותים מהמדרון למקום יציב ובטוח.

טפסר משנה משה עמר מפקד האירוע מסר: "לאחר שעות רבות שבהם פעלנו יחד עם יחידת להבה לחילוץ מורכב של הלכוד, במדרון תלול של כ150 מ' ובמקום ללא גישה לרכבי חילוץ, חילצנו את ההרוג. יש לציין שמדובר בחילוץ מורכב שדרש מהמחלצים ירידה בוואדי עם דרדרת תוך סחיבת ציוד חילוץ ייעודי וכבד בכדי לחלץ את ההרוג מהרכב שהיה מרוסק לגמרי".

עוד אמר: "נוסף על כך הייתה סכנת התדרדרות של הרכב במדרון דבר שאילץ את אבטחת הרכב טרם פעולות החילוץ. לאחר סיום חילוץ הלכוד האתגר הקשה היה העברתו למקום המצאותם של כלל הכוחות כאשר יש סכנת דרדרת. עם רדת החשיכה כל פעולה שביצענו בשטח הייתה מורכבת יותר ואף מסוכנת. כלל הצוותים פעלו בנחישות ובמקצועיות עד לסיום האירוע".

זירת האסון בנגבזירת האסון בנגב
הנשיא הרצוג נחת בבחריין והתקבל בארמון יורש העצר
לראשונה: הרצוג המריא הבוקר לביקור בבחריין
אמבולנס ממוגן ירי יועבר לשימוש כוחות ההצלה האוקראינים
"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"
דרמטי: שני בני אדם נהרגו בעיר פרזבודו שפולין מפגיעת טיל רוסי