איש עסקים ישראלי חשוד בהעלמת מיליונים מהרשויות

לאחר שהצטרפה מדינת ישראל להסכם בינלאומי שחושף נתונים על חשבונות בנק של תושבי חוץ בארץ זרה, הבוקר הובא בפני בית המשפט המחוזי בחיפה - איש עסקים בכיר אשר דבר עבירתו - נחשף בעקבות הסכם זה

איש עסקים ישראלי חשוד בהעלמת מיליונים מהרשויות אילוסטרציה

הבוקר (יום רביעי) הביאה רשות המסים בפני בית משפט השלום בעיר חיפה אדם שנעצר בעקבות חקירה שנפתחה על בסיס מידע שהתקבל מחו"ל, לפיו האיש – תושב חוזר בשנות ה-50 לחייו, שחזר לישראל לפני יותר מעשור - חשוד כי לא דיווח על חשבונות בנק בחו"ל שבהם כ-26 מיליון ליש"ט, ועל הכנסות שהופקו בחו"ל ב-2017-2019 בסכום של כ-10 מיליון שקל. בחיפוש בביתו בקיסריה נמצאו כרטיסי אשראי של בנקים בחו"ל.


בשנת 2019 הצטרפה ישראל להסכם הדדי בין מדינות רבות של ה-OECD שנקרא CRS, שאמונות לשתף באופן הדדי בדיווחי נתונים פיננסים על תושבי חוץ שפתחו חשבון בשטחם ובכך למנוע העלמות מס.


שווי הנכסים שנכללו בחילופי המידע לגבי 2019 כפול משהיה בחילופי המידע על 2018 טרם ההצטרפות להסכם (4.9 טריליון יורו), בעקבות הגדלתו של מספר צמדי המדינות המעבירות מידע ביניהן, מכ-4,500 לכ-6,100. לפי נתוני ה- OECD, בחילופי המידע נכללו 84 מיליון חשבונות של תושבי חוץ.


התקן פועל כך, לדוגמה, צרפת מדווחת לקנדה על חשבונות בנק שפתחו קנדים בצרפת, ובתמורה לכך מקבלת מקנדה דיווחים על חשבונות בנק של צרפתים בקנדה. כל מדינה נדרשת לבדוק את המידע שקיבלה, ולחפש בו חשבונות שלא דווחו לשלטונות המס שלה.


"חילופי המידע האוטומטיים שינו את מגרש המשחקים" - אמר בשבוע שעבר מזכ"ל ארגון ה- OECD, אנחל גורייה, עם פרסום הנתונים על העברת המידע ב-2019.


כאמור, חילופי המידע כבר מניבים פרי במלחמה נגד העלמת המס בישראל, והשופטת מריה פיקוס בוגדאנוב שחררה את החשוד בתנאים מגבילים, לבקשת פקיד שומה חקירות חיפה והצפון – ובהם הפקדה בסך 250 אלף שקל וערבות צד ג' בסך 150 אלף שקל.


ברשות המסים אומרים כי הרשות עורכת כיום חקירות העניינים של אנשים נוספים שנתוניהם התקבלו מחו"ל. לפי ה- CRS, החזקת חשבון בנק בחו"ל אינה מנוגדת לחוק, כל עוד בעליו מדווח לרשות המסים על ההכנסות שהיו לו ממנו.


העו"ד רו"ח יועד פרנקל, העומד בראש תחום המיסוי הבינלאומי במשרד זיו שרון, אמר הבוקר כי "מדינות רבות משקיעות בכוח אדם ייעודי ליישום CRS , חקירות מס ומבצעי גילוי מרצון. עולה השאלה כיצד נערכה ישראל לתפעל את ה-CRS ומהם הפירות שקצרה ממהלך זה. נדמה שעדיין טוב תעשה ישראל אם תפתח מחדש את נוהל הגילוי מרצון שהסתיים בסוף 2019, כדי לקבל את השירות מהמייצגים ולחסוך בעלויות כוח אדם בתחום החקירות והשומה, שלא יובילו לגבייה גבוהה יותר מאשר דרך מבצעי הגילוי מרצון".

חיפושים נרחבים כעת אחרי שני ילדים שנעלמו עקבותיהם בדרום הארץ
הנשיא ריבלין בפנייה נרגשת להורים "אל תגידו לי זה לא יקרה״
תחזית מזג האויר -חם מהרגיל לעונה, בשבוע הבא ייתכן גשם מקומי
1,055 חולים חדשים מאתמול בחצות מספר הנפטרים עלה ל573
האם החל טרור חטיפות? ניסיון חטיפה היום ביו"ש
החל שוב טרור הבלונים מעזה לעבר העוטף
מכונית עלתה באש במנהרת תל חדיד בכביש 6 ליד בן שמן
בני ברק: מעמד חלוקת קונטרסי חידושי תורה של תלמידי התלמודי תורה בעיר
תחמושת ואמלחים רבים נמצאו בישוב יפיע בצפון
קץ בישיבות: שר האוצר מתנגד לתקציב המיועד לבני הישיבות