סער: "זה מטריד אותי יותר מכל איום חיצוני אחר"

השר סער: "אני רואה את האלימות, הפשיעה החמורה והפשיעה המאורגנת כבעיה מספר אחת של מדינת ישראל"

סער: "זה מטריד אותי יותר מכל איום חיצוני אחר" גדעון סער

סגן רה"מ ושר המשפטים גדעון סער בכנס לשכת עו"ד הדין במחוז חיפה מתייחס לאלימות ולפשיעה בחברה הערבית: "אנחנו בתקופה קשה שהיא תולדה של הרבה מאוד שנים של הזנחה, במובן של ריבונות, משילות, שלטון החוק.

שלטון החוק זה לא מושג אמורפי של פסקי דין. שלטון החוק זה האם המדינה שולטת או הפושעים שולטים. בחלקים גדולים של הארץ הריבונות של המדינה מאותגרת. יש לנו מחויבות לכל האזרחים לבטחון אישי ולקיום חיי שגרה. והיום זה בסימן שאלה.

מה שראינו ברהט השבוע זה בלתי נתפס. לא יכול לקרות. זה רק קצה קרחון שאנחנו רואים אותו מדי פעם, אבל זו מציאות חיים להרבה מאוד אזרחים במדינת ישראל, שאנחנו לא יכולים לקבל.

אני רואה את האלימות והפשיעה המאורגנת כבעיה מספר אחת של מדינת ישראל. זה מטריד אותי יותר מכל איום בטחוני חיצוני, ואני יושב בקבינט המדיני בטחוני ומכיר היטב את בעיות הבטחון הלאומי.

יושבים פה שופטים ופרקליטים. הם יודעים – שינינו בתקופה האחרונה הרבה מאוד דברים. זה נמצא בלב העשייה. זה מתועדף ומתוקצב אחרת. אנחנו מבינים את חומרת הבעיה. הובלתי את חקיקת חוק עונשי מינימום בעבירות נשק בלתי חוקי. חוקקתי את החוק שמאפשר לבתי המשפט הכלכליים לעסוק בעבירות כלכליות ככון עבירות הלבנת הון ועבירות מס כבדות. ויש עוד חוקים רבים בקנה.

הבסיס חייב להיות עליה בשיעורי הפענוח של הפשיעה החמורה. גם פה אנחנו צריכים לעשות מספר שינויים. ולשם כך הבאתי את חוק החיפוש שעבר בקריאה ראשונה, שנותן למשטרה במקרים מסוימים, בהוראת שעה, את האפשרות לעשות חיפוש גם ללא צו שיפוטי כדי למנוע השמדה או העלמה של ראיות בפשעים חמורים.

מערכת השפיטה צריכה לנקוט יד קשה - ענישה מחמירה ומרתיעה בעבירות אלימות, נשק בלתי חוקי, פרוטקשן, ירי – אלו עבירות שצריך לטפל בהן בצורה הקשה ביותר. יש שורה של פסקי דין מהעת האחרונה של בית המשפט העליון בכיוון ברור של החמרה בעבירות הנשק. לא צריך לרחם על הפושעים, צריך לרחם על הקורבנות. אם לא נדע היום לאחוז את השור בקרניו – נגיע למצבים מאוד מסוכנים".

הקרב על הפיזור: כל התרחישים לקראת הישיבה הסוערת
"רצון העם זה ממשלה חלופית": מקלב בדיון על חוק פיזור הכנסת
"אתם צבועים": דברי מקלב בוועדת החוקה על חוק הנאשם
"לא נשב בקואליציה עם תומכי טרור": אמסלם וסמוטריץ' באמירה נחרצת
"מי יודע מה יהיה": פרוש עלה למעונו של הגר"ד לנדו להתייעצות‎‎
"הציבור הישראלי אינו בן ערובה לא ביחס למועד הבחירות ולא לתקנות"
בן גביר: "אתה שותף של אוסאמה, הפכת את הוועדה לקרקס"
במוסד ילחצו על לפיד: אל תשנה מדיניות - תתנגד להסכם עם איראן
בדרך לפריימריז בציונות הדתית - הוקמה הועדה הציבורית
"טיבי יועצו של ערפאת הוא שותפך": בן גביר מגיב ללפיד