השר אוחנה ימליץ על ניצב קובי שבתאי לתפקיד מפכ"ל המשטרה

לאחר שנתיים ללא מפכ"ל קבוע: השר אוחנה הודיע הערב כי ימליץ למנות את מפקד מג"ב קובי שבתאי לתפקיד מפכ"ל המשטרה הבא

השר אוחנה ימליץ על ניצב קובי שבתאי לתפקיד מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי

לאחר שנתיים ללא מפכ"ל קבוע, היום (שלישי) הודיע השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה כי החליט להמליץ בפני ועדת גולדברג וממשלת ישראל על מינויו של מפקד מג"ב ניצב יעקב (קובי) שבתאי לתפקיד המפקח הכללי של משטרת ישראל ועל מינויה של גונדר קטי פרי לתפקיד נציבת שירות בתי הסוהר.


את החלטתו קיבל השר אוחנה לאחר שבחודשים האחרונים נפגש עם כל הניצבים המכהנים במשטרת ישראל ועם מספר ניצבים בדימוס, וכן כל הגונדרים המכהנים בשירות בתי הסוהר.


ביממה האחרונה ערך השר אוחנה שיחות נוספות עם מספר מועמדים לתפקידים ובו הודה להם על נכונותם לשאת בתפקיד ועל שירותם המסור לאורך השנים למען ביטחון המדינה.


השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה מסר: "הרעיון שעמד בבסיס החלטתי לגבי העומדים בראשות שני הארגונים הוא שמחד, אני סבור שלעומד בראש יש צורך בהיכרות מעמיקה עם הארגון וניסיון בתפקידים שונים, ומאידך – אני מאמין ששני הארגונים זקוקים לריענון ולשינוי. לכן, עשיתי כמיטב יכולתי לבחור מועמדים שיעמדו בשני התבחינים.


לאחר תקופה ממושכת בה ראיינתי גונדרים, ניצבים וניצבים בדימוס ושקלתי בכובד ראש את התאמתם, הגעתי למסקנה כי ניצב קובי שבתאי וגונדר קטי פרי הם האנשים המתאימים לעמוד בראשות משטרת ישראל ונציבות שירות בתי הסוהר ולהוביל אותם למול האתגרים הקיימים ולבצע את השינויים הדרושים כדי לחזק את אמון הציבור במערכות אכיפת החוק.


אוחנה סיפר על המפכ"ל הנכנס: ניצב יעקב (קובי) שבתאי הוא קצין ערכי, יוזם, בעל נסיון עשיר ועטור צל"שים. הוא הוביל את החיל בתקופה הקשה והמאתגרת של אינתיפאדת הסכינים, במהלכה לוחמי ולוחמות משמר הגבול ניצבו בחזית לשמירה על שלומם וביטחונם של אזרחי ישראל. משמר הגבול הפך תחת פיקודו לחיל המבוקש ביותר לשירות בקרב צעירות וצעירים בישראל, לפני כל היחידות הצה"ליות, וזאת באופן חסר תקדים. כל האמור בצירוף חזונו למשטרת ישראל ותכונות אופיו הביאו אותי למסקנה שהוא האדם המתאים להוביל את המשטרה ולחזק את אמון הציבור בה.


גונדר קטי פרי היא קצינה פורצת דרך, מנוסה, מקצועית וערכית. פרי היא אשת שטח שצמחה בשב"ס בשורה ארוכה של תפקידים עד אשר מונתה לתפקיד מפקדת מחוז דרום, החולש על תשעה בתי כלא ובהם אלפי כלואים, רבים מהם אסירים ביטחוניים, ותחת פיקודה כ-2,500 סוהרות וסוהרים. פרי בעלת יכולות מרשימות ותפיסה ייחודית את הארגון והשפעתו הן על האסיר והן על החברה. כל אלה יחד עם תכניותה עבור שב"ס, שכנעו אותי שהיא האדם הנכון להצעיד את הארגון לעבר העתיד ולהעצים את חוסנו.


אני מבקש להודות לניצב מוטי כהן ולגונדר אשר וקנין שנשאו בשנתיים האחרונות באחריות כממלאי המקום של ראשי הארגונים במשטרת ישראל ובנציבות שירות בתי הסוהר. בכוונתי לפעול על מנת ששניהם יזכו להכרה מלאה של התנאים על התקופה הארוכה בה כיהנו כמ"מ. הם ראויים לכך.


ניצב מוטי כהן, שמאחוריו שנים רבות במשטרת ישראל במגוון תפקידים, הוא לא רק בן למשפחת שוטרים אלא שוטר בכל רמ"ח איבריו. הוא עמד כממלא מקום בראש הארגון בזמנים מאתגרים שכללו בין היתר שלוש מערכות בחירות, וכמובן האתגר הכי משמעותי של משטרת ישראל בשנה האחרונה – המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. הערכתי נתונה לו על הפעילות המאומצת, על לילות כימים שהשקיע במשטרת ישראל שנים ארוכות ובפרט בשנתיים האחרונות ועל הרבה עשייה חיובית שנעשתה במשטרה בשנים הללו.


על נציבת שירות בתי הסוהר הנכנסת סיפר: "גונדר אשר וקנין, שהיכרותי עמו החלה לפני 25 שנים בזמן השירות הצבאי, נתן את כל כולו לשירות בתי הסוהר ופעל בנמרצות, בצניעות, בדרך ארץ ובחריצות רבה. הוא החזיק על כתפיו באחריות לארגון הכליאה הלאומי תוך שהוא מראה הן לסגל והן למוחזקים בשירות בתי הסוהר. גם הוא התמודד בתקופה זו עם האתגרים שמניתי, שלוש מערכות בחירות וכמובן המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, שבשירות בתי הסוהר נושא בחובו סכנה מיוחדת בגלל המאפיינים המיוחדים של צפיפות האוכלוסייה הסגורה באגפים. יש בי הערכה רבה על המסירות והשנים הרבות שהקדיש לשב"ס לאורך הקריירה ובשנתיים האחרונות בייחוד. 


בהזדמנות זו אני מבקש להודות לכל המועמדים שהביעו נכונות לשאת בתפקיד ולהמשיך ולתרום מניסיונם ומיכולותיהם למען המשימה החשובה של הבטחת שלומם וביטחונם של אזרחי ישראל לצד חיזוק אמון הציבור בשני הגופים החשובים הללו". 


ניצב יעקב (קובי) שבתאי, 56, נשוי ואב ל-3, התגייס לפני כ-30 שנה למשטרת ישראל כלוחם בימ"מ לאחר שהשתחרר מצה"ל כמ"פ בצנחנים. מאז שירת במגוון רחב של תפקידים ובהם מפקד תחנה ומפקד שני מרחבים בטרם מונה לתפקידו האחרון כמפקד משמר הגבול. במהלך שירותו נפצע מספר פעמים במהלך פעילויות מבצעיות, לאחריהן קיבל את עיטור המופת בשנת 1995 ואת עיטור האומץ בשנת 2004. שבתאי בעל תואר ראשון במנהל עסקים ותואר שני בחינוך.


לפני כשבועיים הורה בג"ץ לממשלה למנות במהירות הראויה מפכ"ל קבוע, לאחר שחלפו שנתיים מאז הסתיימה כהונתו של המפכ"ל הקודם שפרש רוני אלשיך.


"חלפו בדיוק שנתיים מאז הסתיימה כהונתו של המפכ"ל הקודם רב-ניצב רוני אלשיך. לנוכח חובת הממשלה והגורמים המוסמכים לפעול לאיוש משרת המפכ"ל בהתאם לכללי המשפט המינהלי, ובהינתן עמדת היועץ המשפטי לממשלה על נימוקיה - ניתן בזה צו מוחלט המורה למשיבים לפעול להבאתו של מועמד לתפקיד המפכ"ל בפני הוועדה המייעצת לממשלה לעניין מינויים לתפקידים בכירים, במהירות הראויה"


ירושלים: התחבורה הציבורית לעיר תושבת
טרגדיה: נפטרה כלה לפני חופתה
"מתרחבת הפלישה לאתר הארכיאולוגי בשומרון"
שמחה בבטחה ובבריאות: שיא היערכות בבני ברק לשמירה על הסדר
רק ליהודים: תקנות העוצר הלילי אושרו
לכבוד פורים: מפת המחסומים של המשטרה
נתניהו: "ישראל תתחיל לחסן ילדים"
ללא אישורכם: יועבר מידע על מי שלא קיבל חיסון
‘בלי המגזר החרדי והמגזר הערבי מצבנו היה טוב יותר’
שלב פינוי הזפת מהחופים יוצא לדרך