"אין יותר תירוצים": ביידן הודיע על מצב חירום אקלימי

הנשיא האמריקני נשא נאום שבו אמר ש"אם הקונגרס לא יפעל, אני אפעל", על רקע האירועים האחרונים שהשפיעו על מיליונים ברחבי העולם

"אין יותר תירוצים": ביידן הודיע על מצב חירום אקלימי נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן

במה שנראה כצעד משמעותי ראשון של הנשיא ג'ו ביידן במאבק בשינוי האקלים, נשא היום (ד') ביידן נאום בפנסילבניה בתחנת כח מושבתת שפעלה פעם על פחם. כך פורסם ב'ישראל היום'.

בנאום הבהיר כי ישתמש בכל כובד משקלו כראש המעצמה החזקה בעולם וראש הרשות המבצעת בארה"ב על מנת למנוע משינוי האקלים להפוך לקטסטרופה חובקת עולם שתשפיע לרעה על האנושות.

"אם הקונגרס לא יתנהג אל הסוגיה כמצב חירום, אני כן מתכוון", אמר ביידן וחשף כי ממשלו מיפה מאות אלפי דונמים במפרץ מקסיקו שאותם הוא ייעד לתחנות רוח ליצירת אנרגיה מתחדשת. כמו כן הוא יקצה מעל שני מיליארד דולר מתקציב הסוכנות למצבי חירום על מנת לסייע לתושבים שנמצאים באזורים המועדים לפורענות.

כזכור בימים האחרונים ובשנים האחרונות תכיפות השריפות והיקף הנזק שלהן זורע הרס ברחבי ארה"ב ומומחים מעריכים שמצב רק יחמיר. השבוע אירופה חוותה את אחד מגלי החום הקשים ידעה, אם שיאים היסטורים בבריטניה ובצפון היבשת. גם תופעות מזג אוויר אחרות כמו סופות הוריקן וטורנדו באזורים מסויימים בארה"ב היו עם מאפיינים חריגים.

ביידן אמר כי בימים הקרובים יחתום על צווים שונים על מנת שממשלו יוכל לפעול באופן עצמאי ללא חקיקה מהקונגרס ב"מצב החירום". לדבריו מדובר ב"איום מוחשי ומידי". הוא הוסיף: "אני מתכוון להוציא בשבועות הקרובים צווים כדי להילחם במצב החירום, אני לא מתכוון לקבל את התשובה לא, אעשה את כל מה שביכולתי... אם לא נשמור על הטמפרטורה של העולם מלעלות ביותר ב-1.5 מעלות, נאבד את הכל".

את הנאום הוא חתם במילים קשות: "אין יותר תירוצים... זה סכנה קיומית". עם זאת, ביידן לא הכריז על מצב חירום לאומי, שלכך יש השלכות מרחיקות לכת.

מחסן תחמושת התפוצץ בצפון חצי האי קרים • צפו בתיעוד
איראן בונה שלושה לוויינים נוספים שיוכלו לרגל אחר ישראל
פרשת המסמכים הסודיים: האם טראמפ לא ירוץ לנשיאות?
סיכום חדשות השבת: מסמכים "סודיים ביותר" נמצאו באחוזת טראמפ
דיווח: הפשיטה על אחוזת טראמפ נועדה לאתר מסמכים קשורים לנשק גרעיני
אחותו של קים ג'ונג און סיפרה שחלה - והקהל פרץ בבכי
‏תיעוד מארה"ב: מטוס התרסק באמצע כביש מהיר בקליפורניה ועלה בלהבות
טילים שוגרו מאודסה לחצי האי קרים ותקפו את חיל האוויר הרוסי בקרים
סיבה לדאגה: רוסיה שיגרה לוויין צבאי עבור איראן
ביידן הכריז: מצב חירום לאומי במאבק באבעבועות הקוף