בממשלת השינוי מקדמים חוק: נתניהו לא יוכל להתמודד כלל לכנסת הבאה

בכוונת ממשלת השינוי לקדם שני חוקים דרמטיים ממשלה שתקום. חוק הצינון והחוק לפירוק הליכוד • בליכוד תקפו הערב "בנט הופך את ישראל לדיקטטורה חשוכה". ימינה הכחישו

בממשלת השינוי מקדמים חוק: נתניהו לא יוכל להתמודד כלל לכנסת הבאה נתניהו

במהדורה המרכזית בחדשות 12 חשף עמית סגל שני חוקים דרמטיים שבכוונת ממשלת בנט-לפיד לקדם אם תקום - חוק הצינון והחוק לפירוק הליכוד.


חוק הצינון לפי ההסכם, יקודם חוק שמוציא לצינון כפוי של ארבע שנים את מי שכיהן כראש ממשלה בפרק של שמונה שנים - שזהו נתניהו בלבד. המשמעות היא שאם החוק יעבור, הוא לא יורשה להתמודד לכנסת בבחירות הקרובות. וכך באופן אבסורדי, לנתניהו נוצר אינטרס בשימור כהונת הכנסת, שכן אם זו תיפול לפני הזמן, הרי שמישהו אחר בליכוד יהיה מועמד לראשות הממשלה.


החוק לפירוק הליכוד חוק נוסף שמקדמים ממשלת בנט-לפיד שחשף עמית סגל בתחילת הערב הוא 'חוק לפירוק הליכוד'. החוק השני לא פחות משמעותי, שהרי הוא מאפשר לפצל את סיעת הליכוד בתנאים נוחים בהרבה מאלו שישנם כיום. בהתאם לחוק, ניתן יהיה לעשות זאת על ידי ארבעה ח״כים בלבד במקום עשרה - עריקי הליכוד שנועדו להיות מחסן חלפים לרע"ם אם זו תפרוש. הקואליציה העתידית מבקשת שבמקום שהליכוד ינסה לגייס עריקים ממנה, הוא יתגונן כדי למנוע עריקים ממנו. 


מ'הליכוד' מסרו בתגובה לפרסום הצעות החוק: "בנט הופך את ישראל לדיקטטורה חשוכה - צפון קוריאה פינת איראן. ראש הממשלה נתניהו נלחם באיראן, ובנט מביא חוק מאיראן. החוק הזה יוציא את ישראל מחברת הדמוקרטיות הנאורות ויכניס אותה למשטרי הרודנות החשוכים ביותר. 


אחרי שבנט רימה את בוחריו והעביר קולות מימין לשמאל רק כדי למנות את עצמו לראש ממשלה עם 6 מנדטים, עכשיו הוא מביא חוק שלא קיים בשום דמוקרטיה בעולם, במטרה לפסול את ראש הממשלה נתניהו מלהתמודד לכנסת ובכך לחסל את המנהיג החזק של הימין. בנט חוצה כל קו אדום במרדף המטורף שלו לכיסא ראש הממשלה בכל מחיר".


ב'ימינה' הגיבו: "אין, לא הייתה ולא תהיה הסכמה בעניין מניעת ריצה לכנסת. מדובר הצעה שעלתה, לא סוכמה והיא גם לא תהיה. הדבר היחידי שהיה והוסכם הוא הגבלת כהונת רה"מ ל-8 שנים או 2 קדנציות.


ההסכמים הקואליציוניים טרם נחתמו ועוברים בשעות אלו ממש שינויים ותיקונים. חלק מהדברים שהובאו לא מדויקים, וחלקם רלוונטיים לטיוטות קודמות. ההסכמים יפורסמו בשקיפות מלאה לציבור ברגע שיסוכם תוכנם".


הפרשן עמית סגל שחשף את הצעת החוק, כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "הערב פרסמתי חוק שלא הבנתי את משמעותו במבט ראשון: צינון של 4 שנים למי שכיהן 8 שנים כראש ממשלה, שבמהלכן לא יוכל להיבחר לכנסת. אני לא מכיר תקדים לממשלה שמחוקקת איסור שיחול על אדם אחד, יו״ר האופוזיציה, להתמודד לכנסת". תקף סגל.


עוד הוסיף: "צינון על ראש ממשלה זה דבר סביר ומקובל והגבלת כהונה תקפה בעולם. אבל איסור פרסונלי למעשה על ריצה לכנסת שתקף לאדם אחד ויחיד במדינה שבמקרה הוא גם האיום העיקרי על קיומה של הממשלה - לזה אין אח ורע".


לסיום כתב "אם הייתי בעד אקטיביזם שיפוטי הייתי חושב שבגצ צריך לפסול את חוק היסוד הזה".

גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח