צפו: הגר''י יוסף מסביר על הפרוזבול

ערב ראש השנה תשפ"ג - הגאון הרב הראשי לישראל הראשון לציון הרב יצחק יוסף בדברי הסבר על מצוות הפרוזבול וקורא לציבור לחתום על שטר הפרוזבול לפני ראש השנה. בפ...

צפו: הגר''י יוסף מסביר על הפרוזבול

ערב ראש השנה תשפ"ג - הגאון הרב הראשי לישראל הראשון לציון הרב יצחק יוסף בדברי הסבר על מצוות הפרוזבול וקורא לציבור לחתום על שטר הפרוזבול לפני ראש השנה.

בפתח הדברים מברך הרב הראשי לישראל את כל בית ישראל בברכת שנה טובה ומבורכת, כתיבה וחתימה טובה ותזכו לשנים רבות נעימות וטובות.

לאחר מכן מסביר הרב הראשי את תקנת הפרוזבול וקורא לכל אחד לחתום על שטר הפרוזבול לפני ראש השנה "אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולקרוא לכל בית ישראל לעשות שטר פרוזבול, השביעית נגמרת השנה הזאת שנת תשפ"ב בערב ראש השנה סמוך לצאת הכוכבים אז נגמרת שנת השביעית, כתוב בתורה "לא יגש את רעהו ואת אחיו כי קרא שמיטה", מקץ שבע שנים כל ההלוואות שיש לאנשים משמטים ומתבטלים.

בדבריו מסביר הרב את תקנת חכמים של הפרוזבול, באמצעות דוגמא, בכך שכל אחד שחותם על השטר מסמיך ומוסר את החוב לבית הדין לפני ראש השנה וכך בית הדין יכול לתת הוראה לגבות את החוב לאחר מכן "מה שהתורה אסרה את לא ייגוש איש את רעהו המלווה והלווה, אך היא לא אסרה על בית הדין לגבות, זה התקנה של פרוזבול, שזה הופך את כל ההלוואות שבעל פה ובשטר להלוואות של בית הדין ולבית הדין יש ייפוי כוח ובלי זה מי שלא עושה את זה וגובה את החוב עובר על תקנה של רבנן שלא ייגוש איש את רעהו.

ומסיים את דבריו בקריאה לחתום על שטר הפרוזבול לפני ראש השנה "ולכן אני קורא לכל אחד ואחד מבית ישראל לקחת 2 עדים ולחתום על שטר הפרוזבול שהרבנות הראשית הוציאה, בכך שייחתמו ומייפים את כוח בית הדין שכל החובות שלנו עובר לבית הדין וכך הוא יכול לגבות את החוב לאחר מכן.

הרב הראשי לישראל מרן הראשון לציון רבי יצחק יוסף שליט״א בהסבר על מצוות פרוזבול ראש השנה תשפ״ג

שומרים על שלום בית גם בימים לחוצים! • צפו
הדף היומי מסכת כתובות דף צב
אמת מה נהדר במוסקבה - גלריה + קליפ ‎‎
הרב מיכאל לסרי - מסר חזק!
אתה נקי - עכשיו תתקדם! • צפו
שידור חי: מרן הראשל"צ הרב יצחק יוסף שליט"א
מה זה "לחזור בתשובה"? המדריך הקצר! • צפו
הדף היומי מסכת כתובות דף צא
עצות מעשיות ליום הכיפורים | הגאון הרב יחזקאל צמח שליט"א
שיעור חובה לפני יום הכיפורים | הגר"י צמח שליט"א