דרך נפילה: המשותף לכל האסונות קיץ תשפ"א

ירידה לצורך עלייה: המשותף לכל סידרת האסונות המחרידים של קיץ תשפ"א: מירון; קרלין; מיאמי; אוקראינה – דרך נפילה!

דרך נפילה: המשותף לכל האסונות קיץ תשפ"א מהאסונות רח

זה לא מכבר הגעתנו שמועה רעה כי באה: אסון נוסף אירע בשרשרת האסונות, טרגדיה מחרידה, שלשה בני ישיבה יקרים - אשר נספו במיתה מבוהלת ומשונה, מעין ארבע מיתות בית דין, על אדמת ניכר, ואין אתנו יודע עד מה. "עַד־מָה [מתי] ד' תֶּאֱנַף [תקצוף] לָנֶצַח תִּבְעַר כְּמוֹ־אֵשׁ קִנְאָתֶךָ [חמתך]" (תהלים עט, ה).

ישנו איזה קו אחד משותף לכל סידרת המאורעות המחרידים של קיץ תשפ"א: 'מירון' [מ"ה הרוגים]; קרלין [ג' הרוגים]; מיאמי; אוקראינה [ג' הרוגים]. הכל היה ב'דרך נפילה', אנשים נופלים זה על זה וכך מוצאים את מיתתם, נופלים מגובה, התמוטטות בנין, נפילת מטוס.

ומיד עולה במחשבה הפסוק: "וְלֹא־תָשִׂים דָּמִים בְּבֵיתֶךָ כִּי־יִפֹּל הַנֹּפֵל מִמֶּנּוּ" (דברים כב, ח). ומכאן למדו חז"ל שאסור להחזיק בבית כל דבר רע ומזיק (עיין כתובות מא, ב; חיזקוני שם).

אין יותר דבר רע ומזיק לגדל בתוך ביתו של אדם יותר מ'שנאת חינם', לשנוא את השני בחינם, אף אם זה מתכסה באצטלה של 'הוא לא בדרך שלי', 'הוא לא מהחוג/העדה שלי', ועוד סיבות שונות ומשונות - שיכלה הדף והמה לא יכלו, זה השורש לכל הגלות המרה הזאת, המלווה בקשיים רבים בכל תחום שהוא; בריאות, פרנסה, זיווגים, שלום בית, צער גידול בנים.

זירת האסון במיאמי

במקום שיתרחש ביננו 'אהבת חינם' – אשר יכולה להתבטאות בעזרה לשני, לעודד אותו, לתמוך בו - כדי שיוכל כל יהודי באשר הוא להתגבר על הקשיים הרוחניים והגשמים. אז משפילים אותו, מפילים את רוחו – פעמים בלי שימת לב.

בנין בית המקדש – עדיין לא נבנה, לא רק בגלל 'שנאה לשמה', אלא מחוסר 'אהבת חינם', לאהוב כל יהודי באשר הוא – כי הוא חלק אלו-ה ממעל.

בורא עולם שלח 'נגיף' שעדיין מבלבל את כולם, אבל כנראה שזה לא היה מספיק. כנראה שזה כבר לא משפיע עלינו מבחינה 'מוסרית'. הנה הקב"ה שלח משהו אישי לציבור החרדי - שומר התורה והמצווה; ארבעה אסונות - לא פשוטים – אשר אירעו ומבטאים את הבעיה עם הדמים - השנאה בביתך אשר מביאים לנפילה.

התקומה מכל המצב הזה, מכל האסונות האלה, היא דרך 'אהבת חינם', לקום להתאחד ולעלות על דרך - שתביא אותנו לתכלית, אשר תביא אותנו לייעוד שלנו בזה העולם, למקום שלא יהיו עוד צרות, ייסורים וקשיים – בית המקדש השלישי, בית שכולל את כל הבתים, בית שיאחד את כל הברואים.

כאן המקום לעורר, כי המכנה המשותף לכל האסונות הוא שלא נזהרו ב"וְלֹא תָשִׂים דָּמִים בְּבֵיתֶךָ" כפשוטו. בכל הארבעה האסונות הללו - היו מחדלים בטיחותיים!!!

רגעי האימה במירון
מה היה? מה יהיה? פרנויה על רקע העבר והעתיד שפעמים קוטעת חיים
הספד הגרי"ג אדלשטיין על הגר"א ארלנגר
קצת יותר ממה שידעתם על 'שמחת בית השואבה'
חג האסיף: הסוכה - מקום וזמן לעשות 'חושבים'
על מה יום כיפור - לא יכול לכפר?
20 שנה אחרי: נותרו הקונספירציות האנטישמיות בעניין אסון התאומים
טור דעה: הבריחה מהכלא ומהתקשורת
מה המסר מאחורי האסונות שתקפו אותנו לאחרונה? הרב בועז שלום מסביר
האם בכנסת מקפידים על מסכות? גלריה תוכיח!
איראן דוהרת לפצצה, וממשלת לפיד־בנט כנועה ושותקת