לקראת הסערה: אמצעי בטיחות בבית ובחוץ

בעקבות מערכת חורפית סוערת שפוקדת אותנו מתחילת השבוע, מזהירים מפני הפגיעות האפשריות של מזג האוויר הקר • 'בימה' מספר כללי בטיחות בבית ובחוץ לשמירת הבריאות

לקראת הסערה: אמצעי בטיחות בבית ובחוץ

על פי התחזית, החל מהיום בלילה (יום ג׳) ועד לשעות הערב מחר (יום ד׳) צפויים גשמים שיתחזקו וילוו בסופות רעמים וקיים גם חשש להצפות מקומיות בעיקר במישור החוף הדרומי, במדבר יהודה ובצפון הארץ.

בלילה צפוי שלג משמעותי בצפון רמת הגולן ותיתכן היערמות לכמויות של מעל 10 ס״מ. לקראת הבוקר הטמפרטורות ירדו עוד וירד שלג גם בפסגות הגבוהות מעל 1000 מטר בצפון ובמרכז.

במערכת זו, צפוי מזג אוויר גשום וסוער עם משקעים משמעותיים, ולכן ייתכנו הצפות ושיטפונות במוקדים שונים ברחבי הארץ, קרה ורוחות חזקות שיובילו לגלים גבוהים וסכנה לרחצה בים.

חימום הבית:
מעדיפים אמצעי חימום ללא אש גלויה. מזגן ורדיאטור הם אמצעי החימום הבטוחים ביותר והיחידים שניתן להשאיר דולקים במהלך הלילה.

תנור ספירלה, מפזר חום, תנור גז וקמין אינם מומלצים לשימוש בסביבת ילדים. בכל מקרה של שימוש באחד מהם, יש להרחיקם מחפצים דליקים כמו וילון, מפה, מצעים ועוד.

מומלץ להתקין בבית גלאי עשן. זהו מוצר זמין, זול ופשוט להתקנה המתריע על שריפה בשלב מוקדם ומאפשר פינוי הילדים, כיבוי השריפה כשהיא עוד קטנה וקריאה מהירה לכבאות והצלה.

מחקרים הראו כי חימום יתר עלול לגרום למוות פתאומי בשינה אצל תינוקות. בחדרי הילדים הטמפרטורה המקסימלית צריכה להיות 22-24 מעלות. יש להימנע מכיסוי התינוק בשמיכה עבה. מומלץ לכסות אותו בשמיכה דקה המהודקת לשולי המזרון או לחילופים בשק שינה המיועד לתינוקות.

למניעת כוויות, מרחיקים מילדים ספלים עם שתייה חמה וסירים חמים. יש להניחם במקום גבוה הרחק מהישג ידם של ילדים

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים: "למרות שרובנו נמצאים בבית בשל הנחיות הסגר, חשוב לדעת כי בחורף סכנות רבות מסתתרות גם בבית כמו שריפות הנגרמות משימוש לא נכון באמצעי חימום, מוות פתאומי אצל תינוקות כתוצאה מחימום יתר".

לציבור הנהגים ומשתמשי הדרך:
יש להתאים את מהירות הנסיעה לתנאי הדרך ולהאט משמעותית בעת כניסה לעקומות וביצוע פניות חדות.
יש להדליק אורות דרך במהלך כל הנסיעה ולנהוג לאט ובזהירות בפרט כשיש קרה על הכביש עקב סכנת החלקה.

כשהכביש רטוב, מרחק הבלימה גודל. לכן נדרש לשמור מרחק גדול יותר מהרכב שלפנים.
יש לאחוז את ההגה בשתי ידיים מאחר וכניסה עם הרכב לשלולית, ובורות המוסתרים ע"י הצטברות מים על הכביש - עלולה לגרום לסטייה פתאומית של הרכב.

יש להתרכז בנהיגה ולהימנע מהיסח דעת בדגש על שימוש בטלפון הנייד.
יש להימנע מכניסה לשלוליות שלא ניתן לאמוד את עומקן ולהיזהר משאר מפגעים על הכביש.
יש להימנע מחציית מקורות מים וממקומות עם זרימת מים חזקה.

שימו לב להולכי רגל – בעת מזג אויר גשום, קשה יותר להבחין בהולכי רגל ולבלום בזמן במקרה הצורך. יש להאט הנסיעה באזורי מגורים ולתת זכות קדימה להולכי רגל.

בטרם הכניסה לרכב:
חובה לבדוק כי צמיגי הרכב תקינים ובלחץ האוויר הנדרש. יש לבדוק כי המגבים תקינים ואינם פגומים. יש לדאוג לנקות את שמשות הרכב על מנת לספק תנאי ראות טובים לנהג, וכן לנקות את פנסי הרכב הקדמיים והאחוריים- על מנת לראות ולהראות בהתאם.

מחוץ לבית:
• בכל נסיעה יש לחגור את הילד במושב בטיחות מתאים – ללא מעיל. המעיל מונע מרצועות המושב להגן על הילד ביעילות ובמקרה תאונה הילד עלול לעוף מהמושב. אחרי שחוגרים את הילד ניתן לכסותו במעיל או בשמיכה.

השמים בבני ברק בסערהאתר החרמוןעץ שקרס היום עם נפגעת חרדהתחנת דלק מוצפת
המלאכים בלבן הקפיצו את חולי הקורונה
מבקר המדינה חילק משלוחי מנות במחלקת הקורונה
בני ברק: תגבור של נוכרים לבקשת הרבנים
"כאילו קיבלנו עשרות שנות חיים במתנה"
הד"ר התברך אצל מרן שר התורה
בצל הקורונה: התכנית הלאומית למיגור נגיף הפטיטיס סי יוצאת לדרך
אבנים בכיס המרה: כל מה שחשוב לדעת
ניתוח לייזר ראשון מסוגו לטיפול בחסימה בשק הדמעות
מהצפון לדרום: שני תינוקות נכוו מרותחים
משרד הבריאות נגד רופאים המסרבים להתחסן: מפיצי פייק ניוז