פסיקה דרמטית בארה"ב בתחום הנשק: מיליונים נוספים זכאים לרישיון

שופטי בית המשפט העליון פסלו חוק של מדינת ניו יורק שהתנה קבלת רישיון לנשק בהוכחת צורך להגנה עצמית • המשמעות היא שחוקי הנשק המחמירים במספר מדינות גדולות כ...

פסיקה דרמטית בארה"ב בתחום הנשק: מיליונים נוספים זכאים לרישיון נשקים

שופטי בית המשפט העליון פסלו חוק של מדינת ניו יורק שהתנה קבלת רישיון לנשק בהוכחת צורך להגנה עצמית • המשמעות היא שחוקי הנשק המחמירים במספר מדינות גדולות כנראה ייפסלו גם משום שהם נוגדים את הזכות החוקתית להיות חמושים בנשק.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', שופטי בית המשפט העליון בארה"ב פסקו ביום חמישי כי חוק של מדינת ניו יורק שמתנה רישיון לנשיאת נשק במרחב הציבורי בהוכחת הצורך בכך נוגד את החוקה האמריקנית, שמגנה על זכותם של האזרחים להיות חמושים.

מדובר באחד החוקים הנוקשים ביותר בארה"ב בתחום הנשק, ולכן פסילתו למעשה תאפשר למיליוני אזרחים לקבל רישיון גם ללא מתן הסבר או נימוק כלשהו. מדובר בתקדים משפטי שיחול בכל ארה"ב כך שאף מדינה לא תוכל יישם חוק מסוג זה.

"משום שהחוק בניו יורק מנפיקה רישיונות רק כאשר מבקש הרישיון מדגים צורך המיוחד להגנה עצמית, אנחנו הגענו למסקנה שהאופן שבו ניתנים רישיונות במדינת ניו יורק מפר את החוקה", כך כתב השופט קלארנס תומאס בשם בית המשפט העליון. שלושה מתוך תשעת השופטים התנגדו, אך ששת השמרנים בבית המשפט העליון הכריעו.

ההחלטה של בית המשפט העליון באה דווקא על רקע פריצת דרך משמעותית בגבעת הקפיטול, שם הגיעו בכירים בשתי המפלגות לנוסחת פשרה שתאפשר חקיקה להגברת הפיקוח על אנשים מעורערים בנפשם או מועדים לפורענות בטרם יינתן להם רישיון. עם זאת, נראה כי הפסיקה הזאת, לא תמנע ממדינות לשלול זכאות לנשק במקרים שבהם יש עבר פלילי או עבר בעייתי אחר מצד המבקש. אך הפסילה של החוק בניו יורק ככל הנראה תביא לפסילה של חוקים דומים במדינות גדולות נוספות בארה"ב.

עם זאת, הרחבת הזכאות שמגולמת בפסיקה תמנע ממדינות להגביל את הכמות והאופי של הנשק של מבקשי רישיון. בעקבות הפסיקה אמר הנשיא ביידן כי הוא "מאוד מאוכזב" ממנה, שכן לדבריו היא "נוגדת את ההיגיון הבריא ואת החוקה והיא צריכה להטריד את כולנו."

ביידן אישר: איראנים ששירתו במשמרות המהפכה - יוכלו להיכנס לארה"ב
הותר לפרסום: חוליית טרור נעצרה בטורקיה, חיי קבוצת תיירים ניצלו
במעמד שגריר ישראל ורבנים: נחנך מרכז החסד האירופאי בבירת גיאורגיה
אסון ענק באפגניסטן: 955 הרוגים ברעידת אדמה
הטייס שנעצר בארגנטינה - דמות מפתח במשלוחי הנשק האיראניים
"2.2 מיליון יהפכו לנזקקים למזון": האו"ם מזהיר מאסון בלבנון
דיווח: איראן ויתרה על הדרישה להסיר את משמרות המהפכה מארגוני הטרור
צפו: סודות חכמת המזלות וכיצד קשורות המלחמות לכוכבי הלכת
תנועת ה-BDS פרסמה "מפה של הקשרים היהודיים" ועוררה סערה
באוקראינה מודים: "ייתכן שנצטרך לסגת ממחוז לוהנסק"