קוקה-קולה: חומר ניקוי רב-תכליתי

הידעתם? קוקה-קולה זהו אחד המשקאות הפופולאריים והמזיקים ביותר בתזונה המודרנית

קוקה-קולה: חומר ניקוי רב-תכליתי

הקוקה-קולה הומצאה במדינת אטלנטה שבארצות הברית ע"י בעלים של חווה קטנה, שמכר את המתכון תמורת $250 לרוקח בשם ג'ון.ס. פמברטון, קצין קונפדרציה לשעבר, בשנת 1886 כתרופה נגד כאבי בטן. כך לפחות סיפר פמברטון לימים באחד הראיונות. בתחילה היא נמכרה רק בבית המרקחת של פמברטון כתרופה לכל דבר, בצורת סירופ כהה, בהתחלה נגד כאבי בטן. אחר-כך היא פורסמה כעוזרת גם נגד כאבי ראש, דיכאון וכמשקה אנרגיה.


רוב התרופות באותו עת היו מרות ומגעילות (מכאן האמונה התפלה ש"כל המועיל לבריאות לא טעים"...), זה היה הרבה לפני עידן הסירופים לילדים והכדורים למבוגרים.


השם הומצא על-ידי הרו"ח של פמברטון, פרנק רובינסון. התחביב שלו היה קליגרפיה, כך שהוא גם כתב את המילה "קוקה-קולה" כפי שאנחנו מכירים אותה עד היום.


בגיל 65 החל פמברטון למכור חלקים מהחברה לשותפים, ולפני מותו מכר את חלקו לסוחר בשם אסה קנדלר במחיר של 1200 דולר.


לאור האיסור על שתיית אלכוהול בארה"ב דאז, קנדלר החליט למכור משקה בעל אותו אפקט אך נטול אלכוהול. ב-22 בינואר 1892 ייסד קנדלר את חברת קוקה-קולה, יחד עם אחיו ושני שותפים נוספים. קוקה-קולה עדיין נמכרה כתרופה ללא מרשם בבית המרקחת בלבד, במחיר של 5 סנט. בשנה הראשונה נמכרה קוקה-קולה בסכום כולל של $50, כאשר הושקעו ביצורה $70. במילים אחרות, זה היה עסק מפסיד.


אז התחילו להוסיף לסירופ קוקה-קולה גז.


בשנת 1894 התחילו לארוז קוקה-קולה בבקבוקים ולמכור כמשקה, ללא שום קשר לרפואה.


לאט-לאט המכירות עלו. בשנת 1902 הקולה כבר הפכה למשקה הכי ידוע בארה"ב ונמכרה בכמות בשווי 120000 $.


היום קוקה-קולה נמכרת ביותר מ-200 מדינות בעולם, ולפי הסטטיסטיקה, 94% מתושבי העולם שמעו לפחות פעם בחיים את צמד המילים "קוקה-קולה" וההוצאות לפרסום קוקה-קולה עולות על תקציב של מדינה קטנה...


בשנת 1915 המעצב ארל דין ( Earl R. Dean) מאינדיאנה המציא בקבוק חדש, מיוחד, בנפח 6.5 אונקיה (יחידת המדידה של הנפח בארה"ב). אומרים, שצורת הבקבוק הייתה אמורה לדמות לפרי הקקאו: המעצב התבלבל בין «coca» ל-«cocoa»...


בקבוק מיוחד זה שימש את החברה עד שנת 2007, אז החברה עברה לבקבוק חדש: בקבוק בנפח 0.33 ל', קצר ב-13 מ"מ, רחב ב-0.1 מ"מ ושוקל 20% פחות מהקודם. שינוי זה מאפשר לחסוך הרבה מאוד זכוכית.


החל משנת 1969 התחילו למכור קוקה-קולה גם בפחיות.


הפורמולה המקורית של הקוקה קולה הכילה אגוז קולה, שמאוד עשיר בקופאין ושיח קוקה שעשיר בקוקאין. מכאן, בעצם, שמו של המוצר. עם הזמן התגלו התכונות המסוכנות של הקוקאין והוא הוצא מהפורמולה, אך השם נשאר אותו שם.


בנוסף לשני מרכיבים עיקריים אלו, מכילה פורמולת הקוקה-קולה עוד רכיבים רבים, ביניהם גם כאלה שמסוכנים מאוד לבריאות, כמו חומצה זרחתית, שהינה בעלת תכונות הרסניות לבריאות (לפני שהתחילו להוסיף אותה למשקאות מוגזים השתמשו בה רק לדישון...) או ממתיקים מלאכותיים שגורמים למגוון בעיות בריאותיות, ביניהם כאלה שמרוקנים את מאגרי הסרוטונין – "הורמון האושר", שמחסור בו גורם לעצבנות, לרגזנות, לפאניקה, לחרדות, לכעסים ואף לדיכאון. הציקלמטים שבקוקה-קולה גורמים למוטציות ולאי-ספיקת כליות. צבע הקרמל שנמצא בקוקה-קולה מכיל חומר בשם 4-Methylimidazole (4-MeI or 4-MEI) שנקבע בארה"ב כמסרטן. לכן הפורמולה בארה"ב שונתה, וחומר זה כבר לא כלול בה, ואילו בשאר המקומות (כולל ישראל) עדיין מייצרים קוקה-קולה עם 4-Methylimidazole (4-MeI or 4-MEI). אבל, כאמור, זה רק מרכיב מזיק אחד מיני רבים.


לקוקה-קולה יש אפקט מייבש, לכן אחרי שתיית כוס קולה (לא אמרתי שאני ממליצה על כך, דוקא להפך, אבל אם כבר...) יש לשתות 3 כוסות מים.


שתיית קוקה-קולה שלא לצורך רפואי (כלומר, לא כטיפול בקלקול קיבה וכדומה...) מחמירה את המחלות הקיימות בגוף, גורמת למחסור בוויטמינים ומינרלים, פוגעת ברירית הקיבה והמעיים, גורמת למחלות במערכת העיכול, לחולשת שרירים, לחולשה כללית, לאיבוד התיאבון, להשמנה, לאבנים בכליות, למחלות בלבלב ובדרכי המרה. קוקה-קולה בהחלט אסורה לילדים, למתבגרים, לנשים בהריון ומניקות, לבעלי מחלות כרוניות ולאנשים מוחלשים מכל סיבה.


אז לשתות?- לא. אבל אני תמיד ממליצה להחזיק בקבוק קוקה-קולה בבית. אנשים רבים ממשיכים להשתמש בה נגד קלקול קיבה, נגד ווירוס מעיים ואף נגד חיידקים פתוגניים במעיים, ולאף אחד הרי אין הבטחה שזה לעולם לא יקרה לו.


משתמשים בקולה גם להורדת גירוד/צריבה במקום עקיצת חרקים/מדוזות: צריך פשוט לנגב את המקום עם קולה.


בנוסף, לקולה יש יכולת מדהימה להמיס דברים. כנראה מק'דונלד היה הראשון ששם לב לתכונה זו וניצל אותה בהצלחה במסעדות שלו, כאשר התחיל להגיש לצד הסטייקים שלו בקבוק קוקה-קולה ובכך העלה את המכירות.


אבל היכולת של קוקה-קולה להמיס דברים לא רק מעלה את כמות המזון שניתן לדחוס לקיבה, אלא גם הופכת אותה לחומר ניקוי מעולה שכדאי להחזיק בכל בית.


אגב, במדינות רבות בארה"ב ניידות משטרה מחזיקות בקרטון קוקה-קולה להמסת דם מהכביש אחרי תאונת דרכים.


להלן מספר שימושים ביתיים לקוקה-קולה, אתם מוזמנים לנסות ולחפש שימושים נוספים:


אם נשרף אוכל בסיר, שיפכו לסיר קוקה-קולה, תרתיחו ושטפו במים קרים. הסיר יחזור להיות כמו חדש.


נגד אבנית בקומקום או בדוד של שבת: תשאירו קוקה-קולה בתוך הכלי למשך יממה ושטפו את הכלי לאחר מכן. לחילופין, הרתיחו קולה במכשיר ושטפו במים. להסרת אבנית באסלה: לשפוך חצי ליטר קוקה-קולה לאסלה, להמתין שעה ולהוריד את המים.


הסרת חלודה: כדי להסיר חלודה מפגוש הרכב, תקמטו חתיכת נייר אלומיניום, תטבלו אותו בקוקה-קולה ושפשפו קלות את הפגוש. להסרת חלודה מבטריית הרכב – שפכו עליה בקבוק קולה. אם בורג החליד ולא מסתובב – קחו חתיכת בד, טבלו בקוקה-קולה ועטפו את הבורג לכמה דקות. להסרת חלודה בכיור או באמבטיה: שפכו קצת קולה במקום, השאירו 30 דקות, שפשפו קצת עם ספוג ושטפו.


הסרת כתמי שמן: שפכו קולה על הכתם. תשאירו לשעתיים. קולה ממיסה את השומן ולא משאירה ממנו זכר. לאחר מכן ניתן לכבס את הבגד. השיטה מתאימה רק לכביסה ידנית, כי קולה מקלקלת מכונות כביסה. מלבד כתמי שמן, היא מסירה כתמי דם, כתמים ממיצי פירות ופירות יער וכתמים ישנים.


הדברת חרקים בגינה: מהלו קוקה-קולה במים ביחס של 1:1 ורססו את הצמחים. אנשים שניסו את השיטה על צמחי הגינה שלהם ממליצים בחום.


לפתיחת סתימות בכיור: שפכו קוקה-קולה לכיור והשאירו ללילה. זה גם פותח סתימות וגם משאיר ריח נעים.


הסרת ריח רע מהעור: תטבלו ספוג בקולה, תעברו על העור ואחר-כך שטפו את המקום במים (אל תשאירו קולה על העור!).


אם צבעתם את השיער ויצא כהה מידי: תוכלו להבהיר את הצבע בעזרת שטיפות קוקה-קולה. בכלל, יש ממליצים על שטיפת השיער בקוקה-קולה.


לניקוי מטבעות ישנים, חפצים מכרום ומארד או תכשיטים: שטפו או שפשפו אותם בקוקה-קולה. ניתן גם לשים קצת קולה על המקום שהשחיר ואז לשטוף. השיטה לא מתאימה לתכשיטים עם אבנים, כי קוקה-קולה פוגעת באבנים.


לניקוי כלי כסף, פמוטי כסף וכיו"ב: להשרות ללילה בקולה ולשטוף.


חיסול מכרסמים: בעל חווה באוקלהומה, ארה"ב, סיפר שהשקה חולדות שאכלו את התירס במחסנים שלו בקולה – וכך הרג את כולן.


להמסת מסטיק שנדבק לשיער: לטבול את השיער עם המסטיק בכוס קולה.


לגינה עם דשא, דישון מעולה: לערבב כוס קולה עם קצת סבון כלים וכוס אמוניה. לפזר פעם בחודש.


כדי להשוות לתמונה או חפץ כלשהו מראה עתיק: להרטיב חתיכת צמר גפן בקצת קולה ולעבור על התמונה/חפץ.


מלכודת לחרקים: לשים צלוחית עם קולה במקום. החרקים ימשכו לריח הסוכר וייכנסו לצלוחית, אך לא ייצאו משם חיים.

להרחקת מקקים (שימו לב, גברים, נשים יגידו לכם תודה): לערבב קוקה-קולה עם חומצה בורית ולרסס במקומות האהובים על מקקים. לחזור על הפעולה מספר פעמים. תקבלו הרחקת מקקים ארוכת טווח.


להארכת חיי פרחים באגרטל: תוסיפו למים קצת קולה (אל תשכחו: קולה – זה דישון!)


לניקוי מערכת הקירור של מנוע: לערבב 50 מ"ל חומצת לימון עם ליטר אחד של קוקה-קולה.


להסרת ריחות: למהול בדלי עם מים קצת סבון רגיל שאתם משתמשים בו ופחית קולה. שטפו כל שטח בעל ריח רע. אישה אחת סיפרה שיש לה חתול, היא אוהבת אותו ולא רוצה להיפרד ממנו, אך מאוד סבלה מהריח שלו. מאז שהיא שוטפת עם קולה את האזור שמהווה את מקור הריח הבלתי רצוי בבית, לדבריה: "לא רק חתול. אני מוכנה להחזיק בואש!"


אם יש ריצפה מחליקה, על מנת להגן על אנשים מפני חבלות, תשטפו את הרצפה בקוקה-קולה, והיא תפסיק להחליק.


להרחיק חרקים מעופפים בטבע: אם יצאתם לטבע שימו סביב המקום שבחרתם צלוחיות קולה – החרקים יתרכזו סביבן ויניחו לכם לנפשכם.


לסיוע בהסרת צבע ישן: תרטיבו את המקום בקוקה-קולה ותשאירו לכמה זמן, זה יקל על הסרת הצבע.


עוד כמה שימושים בקוקה-קולה במשק הבית: ניקוי חלונות הרכב מאבק, ניקוי פנסי הרכב, ניקוי מראות, חלונות, כלי חרס, כלי חרסינה וכלי זכוכית (רק תיזהרו עם כלים שיש עליהם ציור!), ניקוי אסלות, אמבטיות וכיורים, ניקוי אריחים. קולה משמשת במקום קרם שיזוף, מנקה מרקר וטושים מהשטיח, מנקה חיבורים חשמליים במכשירים וסוללות, מנקה בלטות, מנקה נתזי אספלט נמס מהרכב, מנקה חלודה מחפצים מתכתיים, מסירה כתמי חלודה מבגדים. אני, אישית, ניסיתי כמה מהשימושים הללו והייתי מאוד מרוצה מהתוצאות. בביתי תמיד יש איזה בקבוק קולה, כי זה בהחלט נוזל רב-תכליתי.


כל יום אני שומעת על שימושים נוספים בנוזל זה. בהחלט, מדובר בהמצאה גאונית!


נסו גם אתם. אשמח לשמוע על גילויים חדשים.


כל האמור בגדר מידע בלבד ולא מחליף ייעוץ עם אנשי מקצוע.

תוכלו לקרא על שיטות ניקוי טבעיות בספר "יפה, בריאה ולא מורעלת"

ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD),מחברת הספרים "בריאות האישה ברפואה המשלימה",

"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"

"סיפורים מהקליניקה",

"אסטרולוגיה לכל עת"

"קל להיות בריא"

"יפה, בריאה ולא מורעלת"

"הפתגם לא משקר"

בימה - המעודכנים מעדכנים
"חקלאי גרנות" מגישה מתכון מפתיע למאכל האהוב: חומוס אבוקדו
"משומשו" משיקה גבינה טבעונית חדשה בסגנון חלומי
ההבדל בין תה ירוק לשחור, מהן סודן של החליטות? חשיבות התה לבריאות
מתכון בריאות: לביבות בטטה גזר וכרובית
מתכון מרק אולטימטיבי לחורף: מרק שעועית עשיר, מלא בטעמים ומנחם
מתכון להכנת מרק עוף אסיאתי בצ'יק צ'אק
מתכונים כשרים וקלים ומהירים להכנת משקאות טבעוניים בבית
הולכת להעמיד בר בזמן הקרוב? מאחורי הקלעים מעיצוב הבר שלי יעניינו
לראש השנה וחגי תשרי: מתכון לעוגת וניל ותפוחים טבעונית
מתכון להכנת עוגות דבש - ללא גלוטן