מהחודש הבא: בני ובנות 75 ומעלה נוסעים בחינם בתחבורה הציבורית

לדור המבוגר מגיע לנסוע בחינם: בני ובנות 75 ומעלה יוכלו לנסוע בכל אמצעי התחבורה הציבורית, אוטובוסים, רכבת ישראל, רכבת קלה והרכבל בחיפה, ללא תשלום וללא הגבלה

מהחודש הבא: בני ובנות 75 ומעלה נוסעים בחינם בתחבורה הציבורית אילוסטרציה

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי, מנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק, מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית רן שדמי, ראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך ובכירים נוספים השיקו היום (שלישי) במרכז "על הקו" בראשון לציון את כרטיס הרב קו לגיל הזהב שמאפשר נסיעה חינם בתחבורה הציבורית. במסגרת הטקס הונפקו כרטיסי "זהב קו" ראשונים לגמלאים.

זאת הפעם הראשונה בישראל שמגזר מסוים נהנה מהטבה כה משמעותית ובאופן כה גורף וללא כל תנאים והגבלות. כדי ליהנות מההטבה נדרשת טעינת פרופיל "זהב-קו" בכרטיס הרב-קו או באחד מיישומוני התשלום, ותיקוף הכרטיס בעת העלייה לאוטובוס או לרכבת.

את עדכון הפרופיל ניתן לבצע באתר רב-קו אונליין וביישומוני התשלום, וכן במרכזי "על הקו" ברחבי הארץ, בתחנות רכבת ישראל ובמרכז השירות "כפיר" של הרכבת הקלה בירושלים. כמו כן ניתן לעדכן פרופיל בסניפי סופר פארם, צומת ספרים, קרביץ, BE ו-COFIX. בסניפים אלה הוצבו עובדות ועובדים שיסייעו לבני 75+ בביצוע העדכון. ניתן לקבל מידע על דרכי הטענת הפרופיל ועל המקומות הקרובים לביתכם במוקד 8787* של משרד התחבורה.

בני ובנות 75 ויותר שאין ברשותם כרטיס רב-קו יוכלו להנפיק כרטיס חדש ללא עלות. הנפקת הכרטיס ועדכון הפרופיל יתבצעו בהצגת תעודה מזהה וללא עלות.

בעלי כרטיס רב-קו יידרשו להטעין את פרופיל זהב-קו החדש המזכה בנסיעה חינם, גם אם בכרטיס שלהם מוטען פרופיל אזרח ותיק המזכה אותם ב-50% הנחה. ללא טעינת הפרופיל החדש הם ימשיכו לשלם מחיר מופחת אך לא ייהנו מנסיעה חינם. הפרופיל אינו מתעדכן באופן אוטומטי עם הגעה לגיל 75, אלא מחייב עדכון באחת הדרכים שמשרד התחבורה מעמיד לרשותם.

בני ובנות 75 ויותר, שבכרטיס הרב-קו שלהם טעונה יתרה כספית (ערך צבור) יוכלו לקבל החזר לכרטיס האשראי או במזומן בעמדות "על הקו" ובכל אחד מהסניפים שצוינו.

הדרישה לתקף את הכרטיס או היישומון גם עבור נסיעה חינם נדרשת לצרכי התחשבנות משרד התחבורה מול מפעילי התחבורה הציבורית, מעקב אחר ביקושים וייעול השירות. נסיעה ללא תיקוף הכרטיס תיחשב כנסיעה ללא תשלום ועלולה לגרור קנס כספי.

עם זאת, במטרה לאפשר זמן היערכות מספק, משרד התחבורה הנחה את הבקרים לאפשר לכל בן ובת 75 ומעלה, לנסוע חינם בתחבורה הציבורית גם ללא "זהב-קו", מ-1 ועד ל-18 באוגוסט. במקביל, הבקרים יסבירו לזכאים היכן ניתן להנפיק "זהב-קו" או לחילופין על כל הדרכים לעדכן את פרופיל הנוסע.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בישראל חיים יותר מ- 450 אלף אזרחים ואזרחיות ותיקים מעל גיל 75, מהם 58% נשים ו-42% גברים. הערים המובילות במספר האזרחים הוותיקים הן ירושלים (89 אלף אזרחים ותיקים), תל אביב-יפו (70 אלף) וחיפה (59 אלף). תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם, ועומדת על 80.7 שנים בקרב גברים ו-84.8 שנים לנשים.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי: "החברה הישראלית חייבת חוב גדול לוותיקות ולוותיקים שלה, לדור המייסדים. אני מאמינה שחברה שיודעת לדאוג לאזרחיות ולאזרחים הוותיקים שלה, היא חברה שתדע לתת עתיד לצעירות ולצעירים שלה. כרטיס "זהב-קו" מאפשר לבנות ובני 75 ומעלה לנסוע בתחבורה הציבורית כולה בחינם, לבקר את הנכדות והנכדים בחינם, ללכת לקניות בחינם, לנסוע לרופאה או לרופא בחינם ולהגיע לכל מקום בתחבורה ציבורית בחינם. אנחנו משיקות ומשיקים היום את אחת היוזמות המרגשות, החשובות המשמחות והמהפכניות שלנו במשרד התחבורה, במסגרת מהפכת "דרך שווה", בשורה שתעזור באופן ניכר להוריד את יוקר המחיה שכולנו מתמודדות ומתמודדים איתו".

מנכ"לית משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, מיכל פרנק: "זו יריית הפתיחה למבצע אדיר של משרד התחבורה. אנחנו מאפשרים מהיום לכל בני ה-75 ומעלה את היכולת להתנייד בחינם בתחבורה הציבורית – אוטובוס, רכבת, רכבת קלה מדן ועד אילת. כולי תקווה ש"זהב-קו" יהיה סמל סטטוס בארנק שלכן ושלכם. תישאו אותו בגאווה, כי מגיע לכם".

ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך: ״אני שמח שמראשון לציון יוצאת הבשורה והיא נבחרה כעיר המשיקה את רפורמת מחירי הנסיעה בתחבורה ציבורית ורוצה לברך את שרת התחבורה ח״כ מרב מיכאלי ואנשי משרדה על הרפורמה החשובה כשגולת הכותרת שלה - נסיעה חינם לבני 75+. ראשון לציון מקדמת פרוייקטי תחבורה בלמעלה מ-10 מליארד ש״ח ברחבי העיר, על מנת לשפר ולייעל את התחבורה הציבורית והנתיבים בעיר עבור תושבות ותושבי העיר״.

שוב: מחיר הדלק מתייקר הלילה בכ-40 אגורות לליטר
'אסם' הודיעה על סלמונלה במוצרי חומוס של 'צבר'
מקבלי רכב צמוד – מי הם?
הממונה על הבנקים הטיל עיצום כספי על בנק לאומי
נשיא התאחדות התעשיינים נגד העליה בתעריף החשמל
"חקלאי גרנות" תחל לשווק אבוקדו בשל מוכן לאכילה
"אם רוצים להבטיח מימוש הביטוח הסיעודי מוטב שתפנו לגורם המקצועי"
נקלעה לחובות וביקשה למכור דירה למשתכן והתחרטה - מה פסק בית הדין?
49% מהציבור סבורים שיוקר המחיה הוא הנושא המטריד ביותר
שוב: תקלה בוואטסאפ - לא ניתן לשלוח הודעות