בכיר ישראלי: "אם ארדואן יתהפך, נדע להשיב לו באותו מטבע"

ישראל וטורקיה יחזרו ליחסים דיפלומטיים מלאים בתום 20 שנה של קרע • באנקרה גירשו חלק מפעילי חמאס, אבל עדיין לא סיפקו את כל הסחורה

בכיר ישראלי: "אם ארדואן יתהפך, נדע להשיב לו באותו מטבע" נשיא טורקיה, ארדואן

אחרי 20 שנה של קרע, משברים ויחסים מתוחים: ישראל וטורקיה הודיעו אתמול על החזרת השגרירים והקונסולים בייצוג דיפלומטי מלא כך מתפרסם ב'ישראל היום'. רה"מ יאיר לפיד והנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן אף שוחחו טלפונית. ואולם, הסוף הטוב של הסיפור איננו סוף פסוק.

כפי שהעבר מלמד, ארדואן מעולם לא עבר ניתוח לקיצור הפתיל. את שנאת היהודים ינק מבטן אמו - ואופיו הלא יציב רק מחמיר עם השנים. בצמרת הישראלית מודעים לכך היטב. בכיר ישראלי אמר בהקשר זה כי אם ארדואן יתהפך, ישראל תדע להשיב באותו מטבע.

"כשם שהיחסים שודרגו, כך אפשר יהיה לשנמך אותם בחזרה אם יהיה בכך צורך. אבל אם אפשר כרגע להתפייס, אז למה לא", הוסיף הבכיר.

ישראל וטורקיה צפויות להשלים בתוך כמה שבועות את הפיוס הדיפלומטי ביניהן. לטורקים כבר יש למעשה נציג ברמת שגריר בתל אביב.

בצד הישראלי נדרש תהליך בחירת השגריר או השגרירה החדשים, אך לראש הנציגות הנוכחית באנקרה, עירית ליליאן, יש סיכוי טוב. בשל תקופת הבחירות, ההערכה היא שראש הממשלה ושר החוץ לפיד לא ינצל את האפשרות התיאורטית העומדת לרשותו לבצע מינוי פוליטי.

כאשר השגרירים החדשים יגישו את כתבי ההאמנה לשני הנשיאים יבוא לקיצו משבר שניצניו נזרעו כבר לפני 20 שנה - ראש הממשלה הטורקי שקדם לארדואן טען אז שישראל מבצעת רצח עם בפלשתינים.

בהמשך באו ההתקפות הפרועות של ארדואן, העימות עם שמעון פרס בדאבוס, משט המרמרה, החזרת השגרירים ושורה ארוכה של חילופי מהלומות מילוליות ומכוערות במיוחד.

ב־2013 נתניהו התנצל בפני ארדואן. ב־2016 חתם איתו על הסכם פיצויים נדיב. אך חרף מסרים מטורקיה על פיוס, העוינות נשארה באוויר. באוגוסט 2020 ארדואן יצא אפילו נגד הסכמי אברהם ואף איים בניתוק הקשר בין טורקיה לאמירויות בגללם. בסוף אותה שנה טען כי "המדיניות הישראלית לא מתקבלת על הדעת, אך אנו מעוניינים בהידוק היחסים".

מורידים פרופיל

מי שהחליט לפני שנה להיאחז בחצי הכוס המלאה היה נשיא המדינה יצחק הרצוג. בעבודת נמלים מאחורי הקלעים קידם הרצוג את הנורמליזציה עם הטורקים. שר החוץ לפיד, שיצא בשעתו נגד הסכם הפיוס עליו חתם נתניהו עם ארדואן, שיתף פעולה. שניהם יצאו לביקורים היסטוריים בטורקיה תוך שהם מעמידים את ארדואן במבחנים.

מילולית, הוא נדרש לחדול מההתקפות. מעשית, היה עליו לשים סוף לפעילות הטרוריסטית משטחו. אי אפשר לומר שהציונים שלו מושלמים. רק לפני שבוע שוב טען ארדואן שישראל רוצחת ילדים ברצועת עזה. אשר לטרור, הוא סיפק את רוב הסחורה - חלק מפעילי חמאס גורשו, אחרים הורידו פרופיל, אחדים נשארו בטורקיה משום שחוקית לא ניתן היה לעשות נגדם דבר.

ביוני האחרון, באדיבות איראן, הגיע רגע האמת. הסולטן הטורקי ושירותי הביטחון שלו סיכלו חוליות טרור איראניות שניסו להרוג ישראלים. שיתוף הפעולה הטורקי היה מעל ומעבר - ואותת לישראלים שיש עם מי לעבוד. מכאן ועד להשלמת הנורמליזציה הדרך היתה קצרה.

רבה של מולדובה: "אנחנו לפני קריסה הומניטרית"
הנשיא הרצוג נחת בבחריין והתקבל בארמון יורש העצר
לראשונה: הרצוג המריא הבוקר לביקור בבחריין
אמבולנס ממוגן ירי יועבר לשימוש כוחות ההצלה האוקראינים
"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"