קרי לנתניהו ב־2013: "תלמדו מההתנהלות שלנו באפגניסטן"

מזכיר המדינה לשעבר הציע שארה"ב תכשיר פלשתינים לשמירה על הביטחון ביו"ש ובבקעה - אך נתניהו סירב • ביקורת על נאום ביידן: "תירוצים כדי לחפות על הכישלון"

קרי לנתניהו ב־2013: "תלמדו מההתנהלות שלנו באפגניסטן"

על רקע ההשתלטות המהירה של הטליבאן על אפגניסטן וקריסת הצבא הענק שבנו האמריקנים, גורמים במערכת המדינית נזכרו אתמול כי היו ימים שבהם ארה"ב ניסתה לשכנע את ישראל להעתיק את המודל האפגני. על פי הפרסום ב"ישראל היום" שר החוץ האמריקני לשעבר, ג'ון קרי, ניסה בשעתו לקחת איתו את בנימין נתניהו לביקור באפגניסטן.

קרי, שמשמש כיום כשליח ממשל ביידן לסוגיית האקלים, היה מזכיר המדינה מטעם ממשל אובאמה. בשנים 2014-2013 הוא ניסה ליזום הסדר בין ישראל לרש"פ, ומאמציו כללו מסע דילוגים בן כ־20 ביקורים בירושלים ובבירות נוספות באזור.

קרי ניסה לשכנע את ההנהגה הישראלית באותה עת, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון, כי ניתן לסמוך על כך שארה"ב תכשיר את הכוחות הפלשתיניים כך שניתן יהיה להפקיד בידיהם את שמירת הביטחון ביהודה, בשומרון ובבקעת הירדן. רעיון נוסף שהעלה היה הסתמכות על נאט"ו או על כוחות אמריקניים.

נתניהו דחה מכל וכל את הרעיון שישראל תישען על כוחות זרים, אך קרי לא ויתר. שני מקורות מדיניים סיפרו כי באחת הפגישות הציע קרי לנתניהו לבוא איתו לביקור סודי באפגניסטן, ולצפות שם בצבא האפגני שאומן וחומש על ידי ארה"ב. הוא רצה שנתניהו ייווכח בעיניו שניתן לסמוך על כוחות מקומיים שקיבלו את ההכשרה המתאימה כמי שמסוגלים לשמור על הביטחון.

נתניהו דחה בנימוס אך בתקיפות את ההצעה, וזאת בהתאם לעמדתו העקרונית שלישראל אסור להסתמך על כוחות זרים לשמירת ביטחונה.

בינתיים אפגניסטן נכנסת ליממה נוספת של חיים תחת הטליבאן לאחר נפילת קאבול, וברקע צוותים דיפלומטיים מערביים שיוצאים באופן רצוף משדה התעופה בבירה.

עם זאת, עיקר תשומת הלב הופנתה ב־24 השעות האחרונות לנאום הראשון של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן על המצב במדינה, לאחר שתמונות שבהן נראו אזרחים אפגנים נתלים על גלגלי מטוס צבאי אמריקני הסתובבו בעולם, והביאו לביקורת רבה כלפי הבית הלבן על אופן הנסיגה. "נתנו להם כל ציוד שהם היו צריכים. מה שלא יכולנו לספק להם הוא הרצון להילחם על העתיד", במילים אלו ניסה ביידן להצדיק את ההחלטה לסגת מאפגניסטן, בנאום שבו הפיל את עיקר האחריות על הממשלה המרכזית (לשעבר), שלטון שהמערב תמך בו במשך 20 שנה.

נאומו של ביידן התקבל בתרעומת קשה בארה"ב, הן מצד תומכיו בתקשורת והן מצד הימין האמריקני, במיוחד לאור סירובו להודות ששגה קשות בהערכה שלו בנאום שנשא לפני חודש. מנהיג הרפובליקנים בבית הנבחרים קווין מקארת'י צייץ: "אחרי שישה ימים של שתיקה, הנשיא ביידן נאם על האסון הגדול ביותר במדיניות החוץ זה עשורים, ורק נתן תירוצים לכישלון".

שגרירת ארה"ב לשעבר באו"ם ניקי היילי ומי שעשויה להתמודד על הנשיאות, אמרה: "ביידן מנסה להסיט את תשומת הלב ולהציג זאת כאילו החלופה היא לשלוח עוד כוחות. הוא נסוג באופן פתטי ונתן למחבלים מתנה".

נתניהו ושר החוץ לשעבר בארה''ב, קרי
"יש למצוא פתרון למנוע הלנת המת ללא יהודים בלי לגרום לחילולי שבת"
קארה לכסיף: "צריך להעיף אותך מפה, אני מגייס חתימות לשם כך"
"מכרו את נשמתם לשטן": קרעי על הנהגת המדינה
פרוש בפנייה דחופה לבנט: "ישנה תחושה שאין בעל הבית"
ליברמן: "להחרים פגישות עם אבו מאזן, אסור להפוך אותו ללגיטימי"
"שוב באת להבטיח הבטחות?": ראש מועצת בית אל על ביקור בנט באלקנה
כהנא על הילולת רשב''י: "לא כל אחד יוכל לחגוג בדיוק כפי שהיה חולם"
הוגשה עתירה לבג״ץ על הפיכת ביתו הפרטי של בנט למעון רשמי
סגן השר קארה מחתים ח"כים על מנת להדיח את ח"כ כסיף
האזהרה של גנץ: "מדינה יהודית - בין גדרה לחדרה"