הילולת צדיקים: רבי דוד ניטו זצ''ל

חכם דוד ניטו זצ''ל היה ת''ח ורופא שכיהן כרב ודיין בקהילת ליוורנו ובקהילה הספרדית בלונדון • הצדיק שלחם נגד השבתאות

הילולת צדיקים: רבי דוד ניטו זצ''ל

תולדות חייו
רבי דוד ניטו זצ''ל, נולד בוונציה, בכ"ט בטבת ה'תי"ד, למשפחה מצאצאי האנוסים. אביו, פנחס ניטו, היה סוחר, מנכבדי העדה הספרדית בעיר וחבר ה'מעמד' שלה. הוא התכתב עם רבי שמואל אבוהב, רבה של ונציה, ותשובות אליו מופיעות בספרו "דבר שמואל".

רבי דוד ניטו למד בוונציה, והיה תלמידו המובהק של הרב אבוהב. בנעוריו עברה משפחתו לרג'יו, שם קיבל אביו רישיון מדוכס המדינה להקים בית מלאכה ליצור גרביים, אך משהוקם גטו בעיר עברו לרומא.

לאחר נישואיו התגורר הרב ניטו בליוורנו, בה כיהן כדיין, דרשן, וראש ישיבה, ובשנת 1701 התבקש בידי קהילת לונדון לשמש בה כרב, לאחר עזיבתו של רבי שלמה אאיליון את לונדון לאמסטרדם. רבי דוד ניטו הגיע ללונדון בספטמבר 1701.

בחורף ה'תס"ד פרצה בקהילת לונדון מחלוקת עזה סביב השקפותיו של חכם ניטו, לאחר דרשה שמסר בבית הכנסת. בדרשתו אמר הרב כי הטבע הוא גילויו הרגיל של הבורא בעולם. בקהילה פרצה סערה, ומתנגדיו האשימו אותו בקרבה לדעותיו של הכופר הרשע ברוך שפינוזה שר''י, שהוכרז בידי הקהילה היהודית ככופר.

המחלוקת הסתבכה לאחר שהקהילה הדיחה את מתנגדי הרב מתפקידיהם הרשמיים, וסירבה לכל התערבות של בוררים חיצוניים בפרשה. במהלך המחלוקת הדפיס הרב ניטו חוברת בספרדית בשם "ההשגחה האלוהית" להבהרת עמדתו.

המחלוקת באה לסיומה רק לאחר כשנתיים, כאשר הועברה להכרעת בית הדין האשכנזי בהמבורג (שמפאת ריחוקו נחשב לנייטרלי), בראשות רבי צבי הירש אשכנזי (ה"חכם צבי"), אשר פסק לטובת ניטו וטיהר אותו מכל אשמת כפירה.

רבי דוד ניטו נחשב אחד ממתנגדי השבתאות הנחרצים והתקיפים. בעת הפולמוס הגדול שפרץ באמסטרדם בשנת 1714 סביב ספריו ושיטתו של השבתאי נחמיה חייא חיון, עמד ניטו לצידם של רבי משה חגיז וה"חכם צבי" כנגד עמדתה של הקהילה הספרדית באמסטרדם בראשות רבי שלמה אאיליון - קודמו של הרב ניטו ברבנות לונדון.

הרב ניטו אף חיבר חיבור מיוחד בשם "אש דת" נגד ספרו של חיון "שלהבתיה" בו תקף חיון את מצדדי שיטות הכופרים.

בנוסף לעימות הישיר כל שנות כהונתו מול דעות השבתאים, נאלץ הרב להתמודד בפולמוס עם הסביבה הנוצרית ולטפל באנוסים הרבים שהגיעו מספרד ופורטוגל ושבו ליהדות ללא כל ידיעת התורה. הרב הקדיש זמן רב ופרסם חיבורי פולמוס וספרי עזר קצרים לידיעת הלכות.

את ספרו החשוב והמפורסם ביותר מטה דן - הכוזרי השני הקדיש הרב ניטו להוכחת אמיתות התורה שבעל-פה ודברי חז"ל, שהייתה מעורערת אצל האנוסים. הקהילות יעקב בספרו חיי עולם מונה את הספר כספר מתאים לאלו הרוצים לעסוק בחקירה עקב בעיות באמונה.

רבי דוד ניטו נפטר בלונדון ביום בו שלמו לו 74 שנים, בכ"ח בטבת ה'תפ"ח. את מקומו מילא בנו, הרב יצחק ניטו.

ספריו:
מטה דן הנקרא (וידוע יותר בשם) 'כוזרי שני', להוכחת אמיתות התורה שבעל פה. עיקרו של הספר נכתב נגד טענות הקראים, אך מכוון באופן ישיר נגד טענותיו של אוריאל אקוסטה.

אש דת- נגד ספריו של השבתאי נחמיה חייא חיון, ובעיקר להגנת הפילוסוף-המקובל הספרדי-הולנדי אברהם כהן דה-הירירה מטענות הכפירה שהטיח בו חיון.

הרב ניטו חיבר מספר חיבורים נוספים בעברית ובספרדית שנותרו בכתב-יד. אחד מהם הוא אנציקלופדיה ראשונה מסוגה על כל התלמוד בבלי בשם "שער דן" שכנראה לא הספיק להשלימה.

ציור המיוחס לרבי דוד ניטו זצ''ל
הילולת צדיקים: רבי דוד מלעלוב זיע''א
הלכות בית הכנסת: הגאון הרב אוהב ציון בשיעור לימי השובבי''ם
בברכת הגר''ח קנייבסקי: יום תפילה עולמי
הילולא ה-19 של הגה"צ ר' בנימין רבינוביץ אצל משכנות הרועים
הגר''ש בעדני בסיום כתיבת התורה • צפו:
תיעוד: הגרי"מ שכטר בחלוקת מתנות לבחורי סאטמר
הילולת הצדיקים: הגאון רבי ישי שרעבי זצוק”ל
המשטרה סגרה ישיבה בבני ברק
הילולת צדיקים: רבי יצחק מקאליש זצ''ל
הלכה יומית: מתי עוברים על 'בל תשקצו'?