משרד החוץ הרוסי: "שכירי חרב ישראלים מסייעים לגדוד עם רקע נאצי"

מדובר בגדוד מתנדבים בשם "אזוב" של הצבא האוקראיני אשר בקרמלין טוענים כי אנשיו הם נאו-נאצים • זוהי מתקפה דיפלומטית נוספת מצדה של מוסקבה על ירושלים • בשליש...

משרד החוץ הרוסי: "שכירי חרב ישראלים מסייעים לגדוד עם רקע נאצי" לפיד עם שר החוץ הרוסי לברוב

מדובר בגדוד מתנדבים בשם "אזוב" של הצבא האוקראיני אשר בקרמלין טוענים כי אנשיו הם נאו-נאצים • זוהי מתקפה דיפלומטית נוספת מצדה של מוסקבה על ירושלים • בשלישי הגיב משרד החוץ הרוסי למחאה הישראלית על דברי לברוב שאמר כי "להיטלר היה דם יהודי"

נמשכת ההתנצחות בין רוסיה לישראל לאחר הסערה שעוררו דבריו של שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, לפיו "להיטלר היה דם יהודי". הבוקר האשימה דוברת משרד החוץ הרוסי כי שכירי חרב ישראלים משתפים פעולה עם גדוד המזוהה עם נאו-נאצים.

"אני הולכת להגיד משהו שפוליטיקאים ישראלים כנראה לא רוצים לשמוע, אבל אולי זה יעניין אותם", אמרה הבוקר (רביעי) הדוברת מריה זכרובה, בראיון לסוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק. "באוקראינה, שכירי חרב ישראלים נמצאים לצד חמושים של אזוב". מדובר בגדוד מתנדבים בצבא האוקראיני אשר בקרמלין טוענים כי אנשיו הם נאו-נאצים.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', הדברים באים אחרי שישראל מחתה השבוע בחריפות רבה נגד דברי שר החוץ שאמר כי "המשטר באוקראינה הוא ניאו-נאצי", לברוב התייחס גם לטענות על מוצאו היהודי של זלנסקי.

שר החוץ יאיר לפיד הגיב ואמר על דברי לברוב: "זו התבטאות בלתי נסלחת, שערורייתית, שגיאה היסטורית איומה ואנחנו מצפים להתנצלות. שגריר רוסיה יזומן היום לשיחה לא פשוטה. היהודים לא הרגו את עצמם בשואה. את סבא שלי לא הרגו יהודים, הרגו אותו הנאצים. להגיד שהיטלר היה ממוצא יהודי זה כמו להגיד שהיהודים הרגו את עצמם בשואה. בענייני השואה אין לנו שום סלחנות".

ביום שלישי הגיב משרד החוץ הרוסי למחאה הישראלית על דברי לברוב והאשים את ישראל עיוות ההיסטוריה ובתמיכה במשטר הניאו-נאצי של קייב. "דברי שר החוץ יאיר לפיד מנוגדים לאמת ההיסטורית ומסבירים מדוע ישראל תומכת במשטר הניאו נאצי של קייב", קבעו.

"מתעבים את האידיאולוגיה הנאצית"

גדוד המתנדבים אזוב הוקם בשנת 2014 על ידי גורמי ימין קיצוני שונים מאזור מזרח אוקראינה, סמוך לחופי ים אזוב שנתן לגדוד את שמו. מפקדו הראשון של הגדוד, אנדרי בילצקי, נודע בקשרים לקבוצות ניאו נאציות והמשיך מאוחר יותר לפוליטיקה האוקראינית תחת מצע קיצוני ואנטישמי. עם זאת, הגדוד שמנה בתחילה 300 לוחמים גדל משמעותית לאורך השנים והתגוון מבחינת הדעות וזהותם של המגוייסים.

בשנת 2015 החליף הגדוד את סמלו והוריד כמה מהמאפיינים הניאו-נאציים המופיעים בו. לארגון גיוסו גם מתנדבים יהודים, מוסלמים ואף כמה חברים בקהילה הגאה. חברי הארגון עדיין משתייכים לימין אך האלמנטים הניאו-נאציים נדחקו משורות הגדוד בהדרגה.

בשנת 2022 פרסם הארגון הצהרה לפיה: "הנאציזם היא אדיאולוגיה שמבטאת רדיפה והשמדה של כל מי שמעז להיות חופשי. אנו מתעבים את האידיאולוגיה הנאצית והסטליניסטית שכן אוקראינה סבלה רבות מהשפעתן".

לראשונה זה 50 שנה: שימוע על עב"מים בקונגרס האמריקאי
ביידן הציע לצפון קוריאה חיסונים - בפיונגיאנג התעלמו
תם המצור: מריופול נפלה לידי רוסיה
אחרי 9 שנות שלטון הימין: מהפך פוליטי באוסטרליה
סיכום חדשות השבת: רוסיה כובשת את מריופול
"יבטיח ניצחון במלחמה": ביידן צפוי לאשר סיוע של 40 מיליארד דולר
איראן דוהרת לפצצה: "חלון הזמנים עליו בנו במערב הצטמצם עוד יותר"
זוועה באוקראינה: עשרה אזרחים נהרגו מפגיעת פגז
נראה אתכם: ג'אגלינג וסידור שלוש קוביות הונגריות בו זמנית
ארה"ב תוציא ארגונים אסלאמיים ויהודיים מרשימת ארגוני הטרור