הממשל האמריקני משתמש ברוגלה ישראלית

תחקיר ה"ניו יורק טיימס" חושף: המינהל למאבק בסחר בסמים מפעיל רוגלה של חברת "פראגון", שעם חברי הדירקטוריון שלה נמנה אהוד ברק

הממשל האמריקני משתמש ברוגלה ישראלית פריצה לטלפון, אילוסטרציה

מדובר ברוגלה שנקראת "גרפיט", שמייצרת חברת בשם פראגון. הרוגלה מסוגלת לחדור לטלפון הנייד ולשלוף את המידע השמור בענן. הדבר מקשה על זיהוי הפריצה ואת גניבת המידע. כך דווח ב'ישראל היום'.

את "פארגון" ייסד לפני שלוש שנים אהוד שניאורסון, לשעבר מפקד יחידת 8200. החברה שומרת על פרופיל תקשורתי נמוך במיוחד, ואין לה אפילו אתר. רבים מעובדיה הם בוגרי יחידות המודיעין, שחלקם עבדו עבור NSO. ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק הוא אחד מחברי הדירקטוריון שלה.

לפי פקיד, המעורה באישורי הייצוא הישראליים, החברה קיבלה רישיון למכור את גרפיט לארה"ב. לפי התחקיר, שאחד ממחבריו הוא העיתונאי הישראלי רונן ברגמן, מדובר במקרה מאומת ראשון של שימוש בתוכנה המסחרית בידי הממשל הפדרלי.

התחקיר הענק עוסק בהתפשטות חסרת המעצורים של תוכנות הריגול בעולם. ממשל ביידן נקט עמדה אשתקד כאשר הכניס לרשימה השחורה של מחלקת המסחר את NSO בשל השימוש לרעה שנעשה ברוגלת "פגאסוס" כדי לפגוע בעיתונאים ובפעילי זכויות אדם, ובכך אסר על חברות אמריקניות לעשות עסקים עם מפתחיה. גם חברת Candiru הישראלית הוכנסה לרשימה. באוקטובר הבית הלבן אף התריע מפני הסכנות שברוגלות מסחריות, ובקביעת האסטרטגיה קבע כי הממשל ילחם בשימוש הבלתי-חוקי בטכנולוגיה, לרבות רוגלות מסחריות וטכנולוגיית מעקב. נתייצב מול אוטוריטריות דיגיטלית".

אלא שלפי התחקיר, האמריקנים משחקים בתחום הזה משחק כפול - מצד אחד נלחמים ברוגלות המסחריות ומנגד משתמשים בהן. לצד השימוש של מינהל הסמים בגרפיט, מגלה התחקיר כי בתקופת טראמפ רכש ה-CIA את "פגסוס" של NSO עבור ג'יבוטי, וממשלת המדינה האפריקנית הקטנה השתמשה בו לפחות שנה. יתרה מזאת, בכירים בבולשת הפדרלית ביקשו להשתמש בפגאסוס במהלך 2020 ובמחצית הראשונה של שנת 2021 לצורך החקירות של הבולשת, אולם לבסוף ירדו מהרעיון. "פגאסוס" הוא רוגלה שמסוגלת לשלוף מידע מהטלפון הנייד בלי שתידרש לכך כל לחיצה על קישור.

במינהל למאבק בסחר בסמים מסרו ל"טיימס": "אנשי ונשות המינהל משתמשים בכל כלי חקירה המותר לפי החוק כדי לרדוף אחרי קרטלים זרים ואחרי אישים ברחבי העולם, האחראיים למותם שך 107,622 אמריקנים אשתקד כתוצאה משימוש בסמים".

לפי התחקיר, למרות ההכנסה של NSO לרשימה השחורה, השוק הפרטי של הרוגלות פורח בכל העולם – ועמו פורחות הבעיות שנובעות מהיעדר רגולציה ואכיפה עקביות בתחום. כך, למשל, מוזכרת בתחקיר "אינטלקסה", שמוכרת את הרוגלה "פרידייטור" ונמצאת כעת במרכז של שערוריית מעקבים אחרי עיתונאים ופוליטיקאים באתונה. בראש החברה עומד אל"מ במיל' טל דיליאן.

לאחר פניית ה"ניו יורק טיימס", הודתה הממשלה באתונה שהעניקה ל"אינטלקסה" רישיון למכור את הרוגלה למדינה אחת לפחות עם רקורד של דיכוי: מדגסקר. אלא שה"פרידייטור" נמצא לצד מדגסקר בעוד 12 מדינות – עדות לביקוש הגובר לרוגלות כמו גם להיעדר אכיפה בינלאומית נוקשה.

נתניהו ושגרירנו באו"ם בהתייחסות להצבעה באו"ם | צפו
סיכום חדשות השבת: מסר מהפכני מארצות הברית לרוסיה
בהובלת "מרכז רבני אירופה": המהפכה היהודית בקזחסטן בעיצומה
ראש ממשלת אוקראינה במכתב מיוחד לרבה של קייב
סין בצעד חריג: מפסיקה לפרסם את מספר הנדבקים והמתים מהקורונה
נשיא אוקראינה זלנסקי נחת הלילה בוושינגטון
זלנסקי מאשר: "בדרכי לארה"ב"; בערב ינאם בפני הקונגרס
הפליט מאוקראינה הדליק את החנוכיה המרכזית במולדובה
"נגועה בשחיתות": דרישה להקפיא את הוועדה האירופית בהצבעה נגד ישראל
פוטין: "הסיכון למלחמה גרעינית גדל - אין מה להסתיר"