חשש מאסון באוקראינה: שריפה פרצה סמוך לתחנת כוח גרעינית

ייצור החשמל הופסק במתקן האנרגיה הגרעינית הגדול באירופה • דליקה גדולה בוערת מדרום לתחנה • רוסיה טוענת כי הרגה 200 חיילים אוקראיניים בתחנת הכח

חשש מאסון באוקראינה: שריפה פרצה סמוך לתחנת כוח גרעינית אילוסטרציה

חברת האנרגיה הלאומית באוקראינה "אנרגטום" פרסמה היום (חמישי) כי השביתה את כל כורי יצור החשמל בתחנת הכוח הגרעינית בזפוריז'יה, התחנה הגדולה מסוגה באירופה, לאחר ששריפה פרצה מדרום למפעל והתעורר חשש כי היא תתפשט לאזור התחנה. כך התפרסם ב'ישראל היום'.

מהחברה נמסר כי האש פגעה בחלק מקווי המתח שמזרימים חשמל לתחנה, חשמל הנחוץ על מנת להפעיל את מערכות הקירור של הכורים ואת המערכות הנלוות. עוד נמסר כי התחנה למעשה מנותקת מרשת החשמל הארצית של אוקראינה.

על פי עדויות בכלי התקשורת האוקראיניים, השריפה שפרצה מדרום לתחנה נגרמה מהפגזה, ככל הנראה מצידו הרוסי של קו העימות. הפסקת פעילו תהכורים בוצעה במטרה למזער נזקים במקרה של שריפה במתחם התחנה, אך חשוב לציין כי לא ניתן להפסיק לגמרי את פעילות הביקוע הגרעיני בכורים במקרה של שריפה אסון גרעיני חמור עלול להתרחש במקום.

תחנת הכוח הגרעינית בזפוריז'יה מספקת חמישית מכלל תצרוכת החשמל של אוקראינה ויותר ממחצית מהחשמל המופק מאנרגיה גרעינית במדינה. הכורים הראשונים במתחם הופעלו בשנת 1985 והם עושים שימוש באורניום - 235 כחומר בקיע לייצור חשמל.

בתוך כך, רוסיה הודתה מוקדם יותר היום בשיגור מתקפת הטילים על תחנת הרכבת בעיירה צ'פלינה במחוז דניפרו, וטענה כי היא בוצעה בשל צורך צבאי. על פי הטענה הרוסית, 200 חיילים אוקראיניים שהיו "ב'דרכם לחזית" נהרגו במתקפת הטילים ו-10 כלי רכב צבאיים הושמדו. באוקראינה טוענים כי 25 אזרחים, בהם שלושה ילדים, הם שנהרגו בתקיפה ותיעוד של זירת התקיפה מחזק את הסברה כי מדובר במתקפה על יעד אזרחי.

רבה של מולדובה: "אנחנו לפני קריסה הומניטרית"
הנשיא הרצוג נחת בבחריין והתקבל בארמון יורש העצר
לראשונה: הרצוג המריא הבוקר לביקור בבחריין
אמבולנס ממוגן ירי יועבר לשימוש כוחות ההצלה האוקראינים
"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"